W poniedziałek Polska oficjalnie złożyła w Komisji Europejskiej dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy, który ma być podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy. We wtorek Sejm ma głosować nad ratyfikacją decyzji Rady Europejskiej tworzącej Fundusz.

Po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim unijny komisarz Wojciechowski mówił, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy na działania związane z rolnictwem i obszarami wiejskimi trafi prawie 2,5 mld euro. Środki będą przeznaczone m.in. na przezwyciężenie wykluczenia komunikacyjnego na obszarach wiejskich.

- W czerwcu Komisja Europejska - to jest też moja odpowiedzialność w KE - będzie przedstawiała dokument pt. - Długoterminowa wizja rozwoju obszarów wiejskich". Okazuje się, że wykluczenie komunikacyjne obszarów wiejskich jest problemem w całej Unii Europejskiej. Mimo pewnego postępu osiągniętego w ostatnich latach, w Polsce jest to ciągle duży problem. Z wielu miejscowości nie ma czym dojechać do miast. Jak ktoś nie ma własnego samochodu, to nie ma czym dojechać - stwierdził komisarz.

Wojciechowski zaapelował też do wszystkich sił politycznych, by zagłosowały za ratyfikacją Funduszu Odbudowy. - Każdy, komu leży na sercu dobro polskiej wsi, powinien podnieść rękę za tym planem odbudowy, za jak najszybszym wdrożeniem w życie. Wierzę, że będzie ponadpartyjna zgoda, by ten wielki plan mógł być jak najszybciej realizowany" - podkreślił.

Wymienił też inne obszary dotyczące rolnictwa, które będą wspierane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i KPO, jak strategia "Od pola do stołu", zrównoważona produkcja żywności, dobrostan zwierząt. - To wszystko może szybko ruszyć. Można osiągnąć wielki postęp, jeśli szybko ruszymy i z WPR, i z Planem Odbudowy - zauważył Wojciechowski.

W ramach WPR dla Polski przewidziano 32,2 mld euro.