W Sądzie Okręgowym w Płocku zapadł wreszcie wyrok w głośnej sprawie rolnika spod Mławy, któremu komornik zabrał ciągnik za cudze długi. Komornik z Łodzi Jarosław K. i podległy mu asesor Michał K. mają wspólnie zapłacić Radosławowi Zarembie, któremu w 2014r. zajęli bezpodstawnie traktor, ponad 46 tys. zł. Wyrok jeszcze nie jest prawomocny.

Wyrok ogłoszony został 10 września na posiedzeniu niejawnym w Sądzie Okręgowym w Płocku. Poinformowała o nim Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów "Lech Obara i Współpracownicy" z Olsztyna, która reprezentuje poszkodowanego rolnika spod Mławy. "Sąd zasądził solidarnie od komornika z Łodzi i podległego mu asesora komorniczego kwotę 46 tys. 186,14 zł, na którą składa się 20 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdę oraz 26 tys. 186,14 zł odszkodowania za straty w uprawach i dotychczas niezwróconą część wartości ciągnika." – czytamy w informacji kancelarii która zaznacza jednocześnie, że „tego rodzaju zadośćuczynienia są ogromną rzadkością".

Sąd Okręgowy w Płocku rozpatrywał sprawę o odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanego Radosława Zaremby. W listopadzie 2014 r. asesor komorniczy Michał K. przyjechał do jego gospodarstwa i w asyście policji odebrał mu prawie nowy ciągnik. Nie pomogły żadne tłumaczenia, iż rolnik nie jest niczyim dłużnikiem, a sprawa dotyczy sąsiada o tym samym nazwisku. Radosław Zaremba od razu złożył skargę na działania komornika i zażądał zwrotu ciągnika, ale okazało się że ciągnik wprost z jego podwórka trafił do komisu, który sprzedał pojazd po zaniżonej cenie.

Gdy rolnik podjął kroki prawne, w 2015r. komornik zwrócił mu część wartości ciągnika, ale nie zgodził się na zwrot równowartości. W efekcie pozbawiony maszyny gospodarz nie mógł jesienią dokończyć prac w polu, co skutkowało stratą plonów w kolejnym roku. Cała sytuacja i wynikłe konsekwencje odbiła się też negatywnie zarówno na osobie Radosława Zaremby jak i jego rodzinie – podnosili w trakcie procesu prawnicy rolnika.

Zakończona sprawa o odszkodowanie, to nie jedyne postępowanie, w którym jako poszkodowany występuje Radosław Zaremba – przypomina portal wiadomosci.dziennik.pl. Trwa bowiem jeszcze postępowanie karne przeciwko asesorowi komorniczemu Michałowie K. o przekroczenie uprawnień przy zajęciach komorniczych, dokonywanych u rolników i przedsiębiorców w różnych rejonach kraju. Sprawę prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia, a akt oskarżenia obejmuje oprócz asesora jeszcze siedem innych osób, w tym rodziców asesora.

W śledztwie przeanalizowano 37 egzekucji - głównie takich, podczas których odbierano pojazdy niebędące własnością dłużników, i w wyniku których sprzedawano mienie komisowo po zaniżonych cenach. W efekcie śledztwa zarzut pomocnictwa asesorowi usłyszała Anna K., która odkupiła ciągnik rolnika spod Mławy, a potem szybko sprzedała pojazd. Zarzuty postawiono także Grzegorzowi K., który był dozorcą mienia zajętego w ramach postępowań egzekucyjnych. Proces w tej sprawie trwa od 2018r.