Wypłata zaliczek zakończy się w czwartek 30 listopada, a od piątku 1 grudnia na konta rolników powinny wpływać już całe należności z tytułu dopłat.

Niestety, ani MRiRW, ani ARiMR nie informują, ile jest w tym roku pieniędzy na wypłatę dopłat i ich zaliczek. Podaje się tylko, że „Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł”. Ile z tego zostanie wypłacone w 2017 roku – nikt nie wyjaśnia. Wcześniej zapowiadano, że do końca listopada zostanie wypłacone ok. 10 mld zł.

Więcej: Zaliczki wielką niewiadomą

O przyznanie dopłat wystąpiło w tym roku 1,342 mln rolników. Na zaliczki czeka więc już tylko niewielu z nich, tym bardziej, że nie wszyscy mogą je otrzymać - zapowiadano kontrole u ok. 100 tys.

Niestety agencja nie chwali się też sukcesem w postaci zakończenia wypłaty zaliczek na terenach dotkniętych ASF – choć tam zaliczki miały być wypłacone w pierwszej kolejności, to jeszcze 10 listopada, a więc po połowie okresu wypłacania, na zaliczki czekała jeszcze jedna czwarta rolników z powiatu Biała Podlaska (czekało 3,6 tys., a zaliczki odebrało 10,8 tys. rolników z tego terenu).

Więcej: Komu zaliczki dopłat w pierwszej kolejności?

Nic nie wiadomo też na temat stanu wypłat płatności ONW oraz płatności rolnośrodowiskowych. W poprzednich latach stan realizacji tych płatności był podawany na stronie agencji wraz z informacją o stanie realizacji zaliczek.

Trudno więc powiedzieć, na ile w tym roku w okresie okołoświątecznym rolnicy będą mieć konta bardziej zasobne niż w latach poprzednich.

Dziwi opieszałość w przekazywaniu informacji przez ARiMR, tym bardziej, że - jak skrzętnie podliczono – w całym ubiegłym roku udzielono odpowiedzi na raptem ok. 300 pytań, które w 2016 r. zadali dziennikarze. Biuro prasowe ARiMR nie ma więc nadmiaru zadań.

W ostatnim roku przed wypłatą zaliczek, w 2014, ministerstwo podawało, że od 16 października do końca grudnia wypłacono prawie 7 mld zł.

Jak na razie do rolników przesłano niewiele więcej pieniędzy, zważywszy także wciąż nader „umiarkowane” transfery z PROW- zrealizowane płatności na koniec października to zaledwie 13,81% dostępnego limitu, tj.  8 085 553 004,61 5 zł. Czyżby i w tym roku zaliczki były zamiast dopłat?

Więcej: Zaliczki były zamiast dopłat