Dziś Prezydent Ukrainy składa oficjalną wizytę w Polsce. Wołodymyr Zełenski przed południem spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie w KPRM - z premierem Mateuszem Morawieckim.

I to właśnie podczas wspólnej, popołudniowej konferencji Premiera Morawieckiego i Prezydenta Zełenskiego dowiedzieliśmy się, że jest pomysł na rozwiązanie problemu z ukraińskim zbożem. Jaki?

Polska i Ukraina - bliscy przyjaciele

Póki co - tajemny.

- Omówiliśmy sprawy dotyczące naszych rolników - rolników ukraińskich i rolników polskich - poinformował Zełenski. I dodał: - Znaleźliśmy wyjście. Uważam, że w najbliższych dniach-tygodniach już będzie ostateczne rozwiązanie wszelkich spraw ( w zakresie współpracy dotyczącej zbóż – dop. redakcji), bo nie może być trudności pomiędzy tak bliskimi partnerami, faktycznymi przyjaciółmi jakimi są Polska i Ukraina. 

Podziękował przy tym za wsparcie logistyczne ze strony Polski w procesie dystrybucji wszelkiej pomocy dla Ukrainy.

Premier Morawiecki ma ból głowy ze zbożem z Ukrainy

- Od początku wojny współpraca Polski i Ukrainy ma charakter szczególny, ale nie ominęliśmy też trudnego dziś dla Polaków tematu, zupełnie nie związanego z dramatyczną i bohaterską walką (Ukrainy - dop. redakcji), związanego z ukraińskim zbożem i towarami rolnymi. Zaproponowaliśmy sobie nawzajem pewne rozwiązania (w tej sprawie - dop. redakcji), które szybko muszą być wdrożone - poinformował natomiast premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, "te problemy sprawiają nam dzisiaj bardzo potężny ból głowy".

Szef rządu oświadczył ponadto, że dowodem na nową polsko-ukraińską współpracę jest planowane otwarcie nowego kolejowego przejścia granicznego między Rawą Ruską a Hrebennem. Niestety nie dowiedzieliśmy się, czy będzie to także przejście towarowe.