PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zmiany zasad dzierżawy ziemi z ZWRSP tajne przez poufne?

Zmiany zasad dzierżawy ziemi z ZWRSP tajne przez poufne? Od lewej- sekretarz stanu Z. Babalski, minister K. Jurgiel, dyr. KOWR Witold Strobel, prezes KRIR Wiktor Szmulewicz; zdjęcie MRiRW opublikowane po spotkaniu 26 stycznia

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 02-02-2018 09:15

Tagi:

Nie wiadomo, co konsultują Ministerstwo Rolnictwa i KOWR, ale najwyraźniej zmienią zasady dzierżawy ziemi należącej do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.22 stycznia Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o zorganizowaniu drugiego spotkania poświęconego zasadom oceny kryteriów ofert w przetargach ograniczonych dla rolników na dzierżawę ziemi rolnej znajdującej się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Jakie zmiany  zasad oceny kryteriów ofert w przetargach ograniczonych dla rolników na dzierżawę ziemi rolnej znajdującej się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa przygotował KOWR? – zapytaliśmy.

Jak poinformował KOWR, „Od stycznia br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają konsultacje społeczne w sprawie omówienia zasad oceny kryteriów ofert pisemnych w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych na dzierżawę nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, wprowadzonych Zarządzeniem nr 103/2017/Z z dnia 09.10.2017 r. Dyrektora Generalnego KOWR. W konsultacjach uczestniczą przedstawiciele: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrali i Oddziałów Terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz innych organizacji rolniczych działających na terenie kraju. Po zakończeniu tych konsultacji zostaną wprowadzone ewentualne zmiany do Zarządzenia nr 103/2017/Z Dyrektora Generalnego KOWR i wówczas będziemy mogli precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytania dotyczące zasad związanych z organizacją przetargów ofert pisemnych na dzierżawę państwowych gruntów.”

Co jest konsultowane? – chcieliśmy wiedzieć i poprosiliśmy o nadesłanie projektu, który będzie konsultowany. Nic z tego.

„Konsultacje dotyczą zasad oceny kryteriów ofert pisemnych w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych na dzierżawę nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, wprowadzonych Zarządzeniem nr 103/2017/Z z dnia 09.10.2017 r. Dyrektora Generalnego KOWR. Po zakończeniu tych konsultacji zostaną wprowadzone ewentualne zmiany do Zarządzenia nr 103/2017/Z Dyrektora Generalnego KOWR. O terminie zakończenia konsultacji społecznych zadecyduje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi” – odpowiada KOWR.

Drążyliśmy dalej. A co jest konsultowane? Rozumiem, że nie kryteria, a ich ocena. Jakie ewentualne zmiany są konsultowane? Jakiś projekt jest konsultowany - czy konsultacje polegają na wysłuchaniu postulatów? – pytałam.

Wyjaśniło się tylko tyle: „Przedmiotem konsultacji podczas spotkań są zarówno kryteria oceny ofert, jak i ich punktacja. Konsultacje polegają na przeanalizowaniu propozycji uczestników spotkań i wypracowaniu jak najlepszych rozwiązań” – zapewnił Wojciech Adamczyk, p.o. rzecznika prasowego KOWR.

I pozostawił kolejne pytania bez odpowiedzi:

<A co to za konsultacje, skoro nie wiadomo, co jest konsultowane? Raz pisze Pan, że konsultacje dotyczą "zasad oceny kryteriów ofert", za chwilę, że konsultowane są "zarówno kryteria oceny ofert, jak i ich punktacja". Nie ma żadnych propozycji, a tylko słuchani są uczestnicy spotkań? To kto dostępuje zaszczytu bycia wysłuchanym? Poproszę listę uczestników konsultacji (odbytych i planowanych) i informację, jak długo potrwają te konsultacje. Na jakiej podstawie prawnej powstaje zarządzenie?>

Nie ma odpowiedzi. Zostaliśmy zatem bez informacji – nie wiemy ani o uczestnikach konsultacji, ani o ich przedmiocie, ani o podstawach prawnych upoważniających do wprowadzenia zarządzeniem prezesa KOWR zasad rozdysponowywania państwowej ziemi.

Czy taki tryb „konsultacji” jest normalny? Po spotkaniu z 22 stycznia ministerstwo podało, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, sekretarz stanu Zbigniew Babalski oraz dyrektor KOWR Witold Strobel spotkali się z przedstawicielami izb rolniczych i NSZZ Solidarność RI z województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego, a „Omówione zostały zasady oceny kryteriów przedstawione przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa”.

Zatem należy mniemać, że KOWR dysponuje projektem. Najwyraźniej jednak jest on tajny. Ministerstwo podało po tym spotkaniu, że „propozycje zostaną niezwłocznie przesłane do wszystkich zainteresowanych stron w 16. województwach z prośbą o opinię”.

Już cztery dni później MRiRW podało jednak kolejną informację o trzecim, ostatnim spotkaniu – kończącym konsultacje i uwieczniło taką wypowiedź ministra:

„– W wypracowywaniu zasad kształtowania rolniczej przestrzeni produkcyjnej powinni uczestniczyć rolnicy – powiedział dziś minister Krzysztof Jurgiel”.

Był piątek 26 stycznia, a MRiRW ogłosiło: „Po dzisiejszym  spotkaniu  zostanie opracowany końcowy dokument, dlatego minister Jurgiel prosił o pilne zgłaszanie ewentualnych uwag do poniedziałku”.

31 stycznia KRIR (na zdjęciu ze spotkania widać prezesa KRIR za stołem prezydialnym obok reprezentantów MRiRW i KOWR) na swojej stronie internetowej opublikowała natomiast taką informację – jedyną po „konsultacjach”: „W nawiązaniu do ustaleń ze spotkań, które w ostatnim czasie odbyły się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy udziale Ministra Pana Krzysztofa Jurgiela dotyczących uzgodnień stosowanych przy dzierżawie ziemi i zgłaszanych postulatów, aby oferty pisemne nie były składane u notariuszy, dnia 30 stycznia 2018 r. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Dyrektora Generalnego KOWR Pana Witolda Strobla w sprawie rezygnacji składania ofert pisemnych w kancelariach notarialnych, a powrotem do składania ofert w biurach KOWR. Składanie ofert pisemnych w kancelariach notarialnych komplikuje i powoduje dodatkowe koszty dla rolników.’

Czy to jedyny problem, jaki był dyskutowany?

Trudno zgłaszać uwagi do czegoś, czego nie opublikowano, ale zapewne lada dzień dowiemy się, jakie zasady kształtowania rolniczej przestrzeni produkcyjnej wypracowywano z udziałem rolników – bo jakżeż inaczej mogłyby one powstać?Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (46)

 • eko 2018-02-04 18:03:46
  Rolnik frajer nalicytował 4 tony 350 kg pszenicy za 1 ha dzierżawy z KOWR,inny 5 ton. Komornik będzie miał pracę.
 • bob jk 2018-02-04 17:16:39
  jestem z woj zachodniopom z powiatu szczecineckiego.
  Trzy lata temu anr dokonala fantastycznego podzialu pgr.
  Pgr posiadal okolo 3500 ha.
  anr podzielilo pola na dzialki okolo 20-30 ha kazda i no i oglosilo przetargi na dzierzawe.
  do kazdej dzialki po 20 rolnikow, kryteria wszystkim znane i co sie okazuje ze 18 latek majacy od mamy i taty 1ha ziemi bierze 200 ha i startuje na kolejne hektary. wygrywa.
  noe posiada zadnego ciagnika i innych maszyn do obrobienia takiego gosp.

  Po roku ja pisze pismo do anr ze dzierzawca nie wywiazuje sie z zapisow umowy, tzn ziemia lezy nawet pluga nie widziala, chaszcze po pachy, dosylam zdjecia z roznych tygodni a co robi anr ?? wielkie nic.
  pisze do Wa-wy, ci odoisuja ze koszalin ma sie tym zajac, a koszalin nie stwierdza nie prawidlowosci. takie jaja ze ziemia do teraz odlogiem lezy i mnie to wk...rwia postepowanie kowru.
  inna sprawa przy przetargach w tamtych czasach wystarczylo byc slupem i nikt ci nic nie zrobil, a prawdziwego rolnika kasdy mual q (...).

  po i psl rozdali swoim ziemie, a teraz niech dzia.dy placza ze ich gnebia.

  panowie u nas za dzierzawe 1 ha nikt nie da wiecej jak 800 zl
  bo tylko debile sie tak vardzo cenia na ci miastowi co mysla ze samo rosnie samo sie zbiera i na skolepowej polce samo sie polozylo. u nas takich wlasnie nie brakuje.
  wina niektorych z was jest taka ze jestescie posrednikami ....co zamiast dac rolnikowi predzej odda niemcowi by nas sam wykonczyl.
  to dzieje sie w calej polsce.
 • Imen 2018-02-03 08:43:35
  Jak kupowałem pierwszą ziemię to ta ziemia zarobiła na ratę i na utrzymanie rodziny oraz na powolne iwestowanie w gospodarstwo teraz muszą 3ha pracować na ratę dziękuję nie skorzystam .We wsi 200 ha na sprzedaż po 35 tyś dziękuję nie skorzystam. Dzierżawy są po wysokości dopłat za lV klasę za V właściciel musi oddać trochę dopłaty
 • rolny 2018-02-02 22:48:10
  Na razie na przetargach najlepiej zarobili notariusze czyli najdroższy listonosz świata, który za przewiezienie koperty A 4 na odległość 5 km kasują 300 zł .Następnie komisja przetargowa przekłada te koperty przez 2 miesiące. Nie można tak jak przy składaniu kopert z dokumentami na kwalifikacje do przetargu składać ich od razu do ANR obecnie KOWR. Ktoś nieźle to sobie wymyślił, żeby nabić kasę notariuszowi oczywiście jedynemu wskazanemu przez ANR. No i następna furtka dla kolesi czyli stan zwierząt na dzień 01.01.2017 . Nagle w jeden dzień niektórzy stali się wielkimi hodowcami zwierząt nieewidencjonowanych oczywiście w ARIMR bo w ten sposób mogli wydymać wszystkich uczciwych, którzy podawali stany faktyczne średnioroczne za 2016 rok. Gdyby komuś zależało na uczciwych przetargach to hodowle oraz powierzchnia gospodarstwa były by weryfikowane w ARiMR.
 • Senior 2018-02-02 20:57:24
  @Dyzio marzyciel dlatego że nie mają kasy. Ja też nie kupuje bo nie mam na to ale przynajmniej nie zazdroszczę innym bo inwestują swoje pieniądze ich sprawa. Ziemia to jest lokata wiec nic złego nie robią. kiedyś była po 20 tyś i też byli tacy płaczkowie jak @młody czy @ekonomist i gdyby wtedy kupili to byli by teraz bogaci. Ale wtedy też płakali że nigdy to się nie zwróci.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.226.245.48
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.