GPW podało, że żyto jest kolejnym produktem, którym można handlować na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS), a ziarna żyta klasy B i C są w obrocie na RTRS od 24 lipca br.

- Obrót drugim, po pszenicy, produktem na rynku rolnym będzie prowadzony w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot), co oznacza, że zawarte transakcje podlegają natychmiastowemu wykonaniu - czytamy.

- Cieszy mnie, że giełdowy rynek rolny rozwija swoją działalność - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zdaniem ministra wprowadzenie żyta, czyli następnego produktu do obrotu na RTRS wynika z analizy potrzeb jego uczestników i oznacza przejście do kolejnego etapu rozwoju giełdy rolnej.

- Moim celem jest umożliwienie rolnikom wyższych zarobków w bezpiecznych i transparentnych warunkach, które daje giełda - ocenił Ardanowski.

W ocenie ministra uzyskiwane na giełdzie ceny są najbardziej obiektywne.

- To ceny rynkowe, będące efektem podaży i popytu. Pozytywne jest również to, że giełda zaczyna funkcjonować, jako punkt odniesienia w zakresie cen produktów - dodał.

GPW poinformowała, że obrót żytem, podobnie jak pszenicą, będzie odbywał się w dwóch równolegle funkcjonujących systemach: w systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcyjnym.

- Ten pierwszy polega na prowadzeniu przez Giełdę regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych przez TGE magazynach - napisano w komunikacie. Dodano, że wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po jednym kursie.

Wedle GPW system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym.

- Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał: pszenica i/lub żyto - czytamy.

GPW poinformowało, że podstawą działania Platformy Żywnościowej jest TGE, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) i Magazyny Autoryzowane. "Giełda zapewnia transparentny obrót towarami rolnymi, izba rozliczeniowa - bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane - wysoką jakość przechowywanego towaru" - podano.

- Okres pilotażowy w ramach projektu "Platforma Żywnościowa" potrwa do końca sierpnia 2020 r. W tym czasie TGE i IRGiT nie pobierają żadnych opłat od uczestników rynku" - dodano.

- Giełdowy rynek rolny to jedna z naszych najważniejszych inicjatyw strategicznych, którą uruchomiliśmy i realizujemy pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Niecałe pół roku od uruchomienia rynku wprowadzamy do obrotu drugi produkt, a już na jesieni wprowadzimy kolejny - kukurydzę - powiedział Marek Dietl, prezes GPW.

- W późniejszym okresie zamierzamy rozszerzyć paletę o takie produkty, jak cukier, odtłuszczone mleko w proszku czy koncentrat soku jabłkowego. W planach mamy również uruchomienie rynku terminowego na towary rolno-spożywcze - dodał.