sprawy odszkodowań powinny wyglądać. 1.....myśliwi powinni być odsunięci od szacowania szkód.......2... 50% szkód powinno pokrywać państwo......3 szacować szkody powinna gmina gdyż dobrze zna rolników i posiada odpowiednią kadrę. Rolnik na mocy ustawy powinien mieć ściśle ustalone obowiązki w zakresie współpracy z dzierżawcą obwodu, a nie na zasadzie ogólnego zapisu ,..rolnik powinien współpracować.
To sa idiotyzmy, mysliwy strzela di dzika a w strefie asf i kolo mu placi za dzika, strzela ile chce i gdzie chce, Polska dziczyzna a za 4 zl? Gdzie? W czechach slowacji, polskiej nikt nie chce bo jest najdrozsza
Zgłośprawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej2021-03-04 14:28:47
Ano, za fanaberie i hobby trzeba płacić ! Nie pozwólmy tylko na to, aby szkody łowieckie były oplacane z kieszeni podatnika !!! Niech myśliwi płacą za swoje przyjemnosci sami.
Kaczysto sam sobie będziesz płacił odszkodowanie zielony czubie prawdziwy rolnik rozumie łowiectwo, taki szkodnik jak ty który podstawia się za rolnika a nie wie jak krowa wygląda powinien być osadzony w samotności na długie lata. Takimpisaniem robisz szkodę prawdziwym polskim rolnikom. Podrubko.
Na tym forum jest dużo myśliwych. Nasza hodowla w Polsce świń przestała istnieć przez ASF. Widziałem badania zwierzyny płowej (jeleń sarna)na wirusy BVD BRSV dodatni 3 na 5 (BVD) dodatni 4na 5 (BRSV. Dodatnie wyniki były też na chorobę Johnego,jak też na gorączkę Q. To tykającą bomba dla hodowli bydła . Nie możemy się porozumieć ,ale wiem że musicie o niektórych sprawach wiedzieć i mieć świadomość do czego może to doprowadzić.Sam robiłem badanie kału jeleni na pasożyty- tablica Mendelejewa. Jest wszystko.Na sympozjach profesorowie weterynarii zastanawiają skąd u cieląt w howie alkierzowym zarobaczenie i tasiemce. No właśnie skąd . Z siana na którym oddały kał jelenie. Myśliwi i leśnicy macie ogromny wpływ na polską hodowlę . Efekty widać po walce z ASF-em. Zacznijmy rozmawiać jak poprawić stan faktyczny szkód łowieckich i rekompensatach za nie
Na tym forum są nie tylko myśliwi ale i ekooszołomy którzy chcą skłócić rolników i myśliwych jestem polującym rolnikiem i zachęcam innych rolników do polowania
Może niech zaczną płacić ci co przeszkadzają w wykonywaniu polowania. Ibwody i tak się kurcza. Rolnicy wyłączają czesc pol, łąk, upraw z obwodów łowieckich, więc chyba nie powinni płakać o odszkodowania. Betony siedzące w ministerstwie nie mają pojęcia o czym mówią, naczelną rada lowiecka drży o stołki i tak to się kula
Przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nie zna jednak sposobu na zaradzenie zbliżającej się groźnej sytuacji.I tu tkwi sęk . Ministerstwo proponuje drakońskie kary dla rolnika u którego w gospodarstwie doszło do naruszenia nap. ktoś podpalił trawy , kara 30 tysięcy i więzienie . Ale ministerstwo nie jest w stanie całościowo rozwiązać problemu odstrzałów i
szkód . Należy pamiętać że to rolnicy maja wpływ na środowisko jeżeli restrykcjami zrazi się ich do ochrony środowiska rolnik widząc nawet zarzewie ognia nie pójdzie go gasić jak było dotychczas.
Wypowiedzieć wszystkie dzierżawy na dwa lata.
I ci tzw rolnicy przyjdą błagać o ochronę upraw.
A przez te dwa lata niech pseudoekolodzy zajmą
się ochroną upraw dokarmianiem itd.
A co pan myśli ze rolnicy nie potrafią się bronić , nawet czołgi nie miały tej mocy i wagi co dzisiejszy sprzęt rolniczy. Myślicie że jak parę razy rolnik nie zbierze kukurydzy to nie kupi stada bulterierów które doskonale wiedzą do czego są stworzone.
„4. Odpowiedzialność finansowa dla myśliwych nie wykonujących przyjętego planu odstrzału”.
Karać hobbystów? Po to, aby jeszcze mniej osób zainteresowanych było łowiectwem? Tadeusz, a czy Ty wiesz, że jeśli chodzi o liczbę myśliwych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, Polska znajduje się na szarym końcu Europy? 0,33%. Za nami tylko Belgia, Holandia i Rumunia. Średnia dla Europy to ponad 2%.
„5. Zmiana statutu PZŁ i dostosowanie prawa łowieckiego do wyroku Trybunału konstytucyjnego z 2014”.
Ustawa Prawo łowieckie zostało dostosowane do wyroku TK z dnia 10 lipca 2014 r. ustawą z dnia 22 marca 2018 r.
Statut PZŁ jest totalnie do bani, ale nie ma to większego wpływu na model łowiectwa w Polsce, a właśnie ten model należałoby zamienić innym. Ten obecny narzucony został dekretem Bieruta w 1952 r. i w zasadzie, poza drobnymi retuszami, nic istotnego w nim się nie zmieniło. W odróżnieniu od Ciebie, mamy inne propozycje.
Moje widzenie przyszłości modelu łowiectwa w Polsce od pięciu już lat jest w wielkim skrócie następujące:
1) Funkcjonowanie obwodów łowieckich prywatnych, wspólnych i własnych państwa.
2) Zarządzanie gospodarką łowiecką (planowanie w skali rejonów hodowlanych, kontrola realizacji planów) – przez administrację państwową (np. poprzez Lasy Państwowe).
3) Kwestia odszkodowań łowieckich do uzgodnienia wyłącznie pomiędzy właścicielem (przedstawicielami współwłaścicieli) obwodu łowieckiego a dzierżawcą (dowolna liczba osób występujących we wspólnym interesie).
4) Pozbawiony dwóch monopoli (na dopuszczanie do wykonywania polowania i na szkolenie adeptów sztuki łowieckiej) Polski Związek Łowiecki - na zieloną trawę lub co najwyżej stowarzyszeniem na zasadach opisanych ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (niewykluczone, że należałoby jego członkom dać możliwość zrzeszenia się w stowarzyszeniu o tej samej nazwie).
5) Koła łowieckie także muszą otrzymać możliwość spokojnego przekształcenia się w stowarzyszenia.
6) Uprawnienia do szkolenia adeptów sztuki łowieckiej dla wszystkich podmiotów spełniających ustawowe wymogi.
7) Egzaminy na uprawnienia łowieckie – rzeczywiście państwowe i pod nadzorem wojewody.
8) Dziki, drapieżniki i pióro (być może poza bażantami i kuropatwami) wyjęte z reżimu planowania. Ewidencjonowanie wyłącznie ich pozyskiwania.
9) Rezygnacja z corocznej inwentaryzacji jeleniowatych (toż to fikcja w najczystszym wymiarze). Planowanie pozyskiwania skorelowane przede wszystkim ze szkodami łowieckimi w lasach.
10) Rezygnacja z oceny prawidłowości odstrzałów samców zwierzyny płowej i muflonów.
11) Rezygnacja z dyscyplinarnego sądownictwa łowieckiego.
12) Do polowań na obwodach państwowych, na czas walki z ASF, powołać należy myśliwych zawodowych.
13) Skoro permanentnie brakuje środków budżetowych na finansowanie funkcjonowania Państwowej Straży Łowieckiej, rozszerzenie terenu uprawnień funkcjonariuszy Straży Leśnej – poza granice gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa zarządzanych przez Lasy Państwowe.
Dzięki . I oto chodziło zacznijmy dawać propozycję jak rozwiązać problem . To normalny dialog . Ja jestem za modelem taki jak jest w Finlandii. Dobrze że napisałeś o Bierucie . Niektórzy koledzy nie wiedzą ,a przecież wypowiadają słowa ,,Na honor i tradycję''. Zacznijmy rozmawiać jak ludzie w dialogu . Zapomnijmy że ktoś jest myśliwym , ktoś rolnikiem. .
Komentarze