PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

Komentarze 151

Walczymy z niemerytorycznymi, niestosownymi, nasyconymi agresją i nienawiścią komentarzami. Jeśli zauważysz taki komentarz wcześniej prosimy zgłoś go natychmiast poprzez naciśnięcie !
user Mivh 2021-05-16 11:12:57
Wywlaszcyc nierobow .........tego byscie chcieli?
Zgłoś
user Piotr 2021-05-22 20:07:35
Ludzie powinni w końcu zrozumieć, że rozwój i pieniądz bierze się z pracy a nie z kosmosu. Jak ktoś ma problem ze zdrowiem, albo chcą, ale ma gorszy start w życiu to należy się pomagać i wspierać, ale nie rozumiem jak można utrzymywać zdrowych w pełni sprawnych ludzi na socjalu, tylko dlatego bo i się bardziej kalkuluje nic nie robić, chory system. Dopłaty są do hektara produkcji rolniczej, a nie do hektara własności ziemi
Zgłoś
user Mivh 2021-05-16 11:11:53
Wywlaszcyc nierobow.......tego byscie chcieli?
Zgłoś
user max 2021-05-16 09:24:52
nic nikt z tym niezrobi,marszałkowska bierze dopłaty,kosciół bierze dopłaty a głupki tylko zasuwaja jak osły!!!!!!!!
Zgłoś
user baca56 2021-05-16 09:15:53
O czym ta dyskusja? Czy rozważamy merytorycznie TREŚĆ wypowiedzi Kalinowskiego, czy obchodzi nas jedynie OSOBA zgłaszająca propozycję? Czy jeśli sąsiad - pijak, łobuz i złodziej - powie że 2 x 2 = 4,to będę się upierał że jednak 2 x 2 = 5 ? Mam dość dobrą pamięć i pamiętam liczne "zasługi" Kalinowskiego i całego PSL dla rolnictwa, widzę też całą hipokryzję itd... Ale w tym przypadku (abstrahując od osoby) postulaty Kalinowskiego są słuszne. ........................... Z obserwacji w mojej okolicy są trzy grupy "rolników nieaktywnych" - czyli dopłatowców. Kalinowski skoncentrował się głównie na jednej - na małych "socjalnych" gospodarstwach, które zaprzestały dawno produkcji. Są jeszcze dwie inne: gospodarstwa średnie (30 - 100 ha), których właściciele skalkulowali kilka-kilkanaście lat temu i zrezygnowali z hodowli, robią inne biznesy, a ziemię obrabiają rolnicy. I w końcu trzecia grupa - Rolnicy z Marszałkowskiej, posiadający duże, tłuste kawałki ziemi, którzy nigdy nie zajmowali się rolnictwem, nie mieszkali w okolicy - i nie mają takiego zamiaru. ...................... Prawie wszyscy znajomi hodowcy w dużej części (20 -70%) opierają produkcję pasz objętościowych na takich właśnie koszonych lub wypasanych "na gębę" gruntach. ................ Jakie są główne wady takiego stanu rzeczy? 1. Duża część wsparcia z WPR jest bezpośrednio transferowana poza rolnictwo, ze stratą dla tego sektora, nie dość że mamy niskie dopłaty, to jeszcze sporą ich część zabierają "fikcyjni rolnicy". 2. Przy tym stanie prawa (i przyjętej praktyce, gdzie gnębi się kontrolami i restrykcjami produkujących rolników, a "posiadacze" mają święty spokój) pozycja negocjacyjna rolników jest bardzo słaba ("nie, to nie, zamówię raz w roku mulczer150zł/ha i mam w nosie twoje krowy"). 3.Wspomniano już o zwrocie akcyzy (limit), dopłatach klęskowych, dostępności programów z PROW itd. Dodam jeszcze np. plany nawozowe - nie rozliczysz azotu na bezumowne hektary, obsada, obciążenie pastwisk - ta lista jest dłuższa. 4. W gospodarstwie (zwłaszcza hodowlanym) trzeba planować na kilka lat - jak to robić, gdy nie ma żadnej pewności co będzie z ziemią w przyszłym roku? .................. Święte prawo własności - nie trzeba go naruszać. Ale dopłaty są do działalności rolniczej, a nie do tytułu własności. Zresztą -znam liczne przypadki, gdy właścicielem jest Gmina, dzierżawcą (i beneficjentem dopłat) urzędnik, a chłop za...la na polu. A może sprawę dzierżawy uregulować prawnie? Stworzyć regulacje, które takie dzierżawy ucywilizują, dadzą jakieś gwarancje dzierżawcy gruntów rolnych, jakieś "widełki" cen, warunków, okresów dzierżawy, listę klauzul zakazanych? Rolnictwo i tak jest potwornie przeregulowane, przeważnie przeciw interesom rolnika - może to odwrócić? Obawiam się tylko że w tekturowo-Obajtkowym państwie może to być okazja do kolejnego drenażu finansowego i faworyzowania swoich - ale może ten kierunek sam w sobie jest słuszny?
Zgłoś
user Mariusz74 2021-05-16 09:54:01
Słuszny jak najbardziej, tylko że znają życie pewne działania mają drugie dno... PODATKI. Tutaj PIS jest bardzo skuteczny pod pozorem regulacji niby korzystnych dla rolnika ujawni się nie małe grono ,,podatkodawców''. Jak będzie zarejestrowany papier to fiskus szybko i łatwo naliczy podatek od przychodu z dzierżaw, a rolnik okaże się że wale nie jest taki małorolny i wskoczy na wyższy próg w KRUS, skoro jest dochodowy to może na ZUS, a może jeszcze opodatkować jakimś dochodowym się da. Właściciel ziemi i tak koszty przeżuci na dzierżawcę, on musi swoje mieć na czysto. Dziwi mnie to że Wy koledzy wierzycie politykom. Pozdrawiam.
Zgłoś
user baca56 2021-05-16 12:07:31
Politykom nie wierzę, w większości to sama swołocz i głupota. Ale skoro oni nie myślą jak ten kraj poprawić - to może my choć próbujmy w dyskusji wypracowywać jakieś rozsądne rozwiązania, koncepcje - kto ma to robić, jeśli rządzący zajęci są ... czymś innym?
Zgłoś
user Taka prwda 2021-05-16 09:54:08
A co Ci złego zrobił PSL? Po 89r nie było lepszych rządów jak rząd PO-PSL. Tak samo nie było lepszego ministra rolnictwa jak Marek Sawicki. Taka jest prawda.
Zgłoś
user Zocha 2021-05-23 09:32:36
PSL PO widać że masz coś z głową od urodzenia.
Zgłoś
user KOWR jako KTO ? Właściciel czy producent ? 2021-05-16 11:46:41
Zaraz, zaraz , a KOWR to bierze dopłaty do 100 tysięcy hektarów jako producent czy jako właściciel ? Przecież ma - na terenie Polski - szesnastu "oraczy" wyłonionych w przetargach i mulczuje lub podoruje albo kosi na 100 tysiącach ha . To jest pewne bo publikowane na stronach KOWR . Te 100 tysięcy ha nie wprowadza do dzierżaw bo dopłaty , to pewny grosz.
Zgłoś
user Tucano 2021-05-16 08:31:58
Ziemia i własność to rzecz święta. Z tuczem kontraktowym niech zrobi porządek bo niedługo środowisko naturalne zniszczą.
Zgłoś
user gośc 2021-05-16 05:54:58
Ot i głupi ten Kalinowski. Rolnik obrabiający czyjąś ziemię nie ponosi kosztów podatku za grunt i nie musi jej kupować za wysoką cenę która zwróci się za kilkanaście lat.
Zgłoś
user Gość 2021-05-16 07:47:00
U mnie jest tak, że Ci "nieprawdziwi rolnicy" dający dzierżawę na gębę i biorący dopłaty nie biorą już czynszu za dzierżawę. Jak państwo zabierze im dopłaty to będą wołać od tego co obrabia i będzie musiał wyłożyć z kieszeni. A (przynajmniej u mnie) większość woli w ten sposób, wszędzie to on figuruje jako ten co obrabia a po cichu dogadane z sąsiadem. Wola nigdzie nie zgłaszać, ani do notariusza ani do agencji jakichś dzierżaw bo się boją żeby przypadkiem przez jakies kombinowanie nie stracili ziemi za darmo. Niby każdy z kazdym rozmawia ale nikt nikomu nie wierzy. Jeśli ktoś będzie ich zmuszał, żeby nawet w darmowa dzierżawę oddali sąsiadowi, to gwarantuje że większość będzie robić wszystko, nawet na tym straci finansowo, byleby sąsiad za darmo nie dorabiał się na ich ziemi.
Zgłoś
user Rolnik 🤑 2021-05-16 08:36:13
Fikcja jest dobra? Nie zdecydowanie, nie jest, dopłaty obszarowe to jedno a prawidłowe zarządzanie gospodarstwem to drugie. W mojej okolicy jest jeden taki co bierze ziemię w dzierżawę bez umowy notarialnej. Wyciąga ile się da z ziemi i zaczyna oddawać działki które już nie rodzą, z różnych powodów. pH, zaniedbane dreny, sianie zbóż bez przerwy 20lat. A właściciele szukają nowego dzierżawcy bo chcą dopłaty za uprawę ziemi. A tu klops bo nikt tego nie chce i sami zaczynają sypać wapno, drenować i płaczą że tak drogo że dopłaty tego nie zwrócą... A dzierżawca obszarnik na papierze ma kilka ha więc nie musi stosować się do zaleceń o zmianowaniu itd. Parodia i paranoja polskiego rolnictwa w jednym.
Zgłoś
user Gość 2021-05-16 08:54:28
Tak jak pisałem- przynajmniej u mnie. I raczej mi chodziło o mentalność. U mnie mało kto daje dzierżawę w akcie, a ci co kiedyś dawali, drugi raz już nie daje temu samemu, żeby czasem nie zabrał ziemi za bezcen. Chociaż z tego co czytałem to łatwiej byłoby przejąć ziemię przez zasiedzenie właśnie na gębę, płacąc podatek i przekupując paru sąsiadów niż w dzierżawie na papierze. Ale u mnie każdy woli właśnie na gębę, bo nic nie podpisane, bo niea teoretycznie żadnych zobowiązań... A jak podpiszesz.. to kto wie.. może przepisy się zmienia.czy coś i nie odzyskasz ziemi.. i takie tam. Nikt nikomu do końca nie ufa. I często jest to właśnie myślenie osób starszych, wychowanych z roli.
Zgłoś
user Gość 2021-05-16 09:06:46
Piszę o większości u mnie, nie o wszystkich. Prędzej na papierze, legalnie da ziemię młody pracujący w mieście, żeby miał porządek, spokój i wszystko formalnie załatwione (o ile ojciec się zgodzi) niż właśnie starsze osoby. Co do wyciągania wszystkiego z ziemi... Na razie tego nie zauważyłem, bo dopiero tak od 10.. może 5 lat zaczęli.masowo dawać w dzierżawy. Wcześniej prawie każdy coś tam sobie chował. Ogólnie strasznie rozdrobniona okolica
Zgłoś
user Gość 2021-05-16 05:19:26
Przeraża mnie co tu czytam. Czyli jeśli pracuje w mieście i mam kilka ha ojcowizny, którą obrabiam starym ciapkiem w wolnym czasie to mam teraz pozbyć się swojej własności? Sprzedać albo oddać w dzierżawę prawdziwemu rolnikowi? Może jeszcze pod przymusem? A gdzie prawo własności? Przeraża mnie to... Jak ojciec (chłop z dziada pradziada) mówił żeby uważać na tych dużych, żeby im za bardzo nie współczuć , nie solidaryzować się z nimi bo jeszcze przyjdzie taki dzień, że będą chcieli zabierać sąsiadom ziemię to się śmiałem ze głupoty gada, jak ktoś może czyjąś własność zabrać, co komu do tego co ja robię ze swoją własnością. A teraz tutaj niżej czytam, że małe, kilkuhektarowe gospodarstwa powinny sprzedawać lub oddawać ziemię większym, bo tyle ziemi się marnuje i oni chętnie by ją wzięli. Komuna wraca.. ja pierd... A jeszcze jakiś rok temu był płacz na młodych, że nie chcą obrabiać kilku ha ojcowizny tylko sprzedają albo oddają w dzierżawę... Tak źle i tak nie dobrze. Najlepiej by było, żeby małe gospodarstwa oddawały ziemię za darmo i jeszcze poszli do pracy za parobka do większego, oczywiście razem ze swoimi dziećmi..A i jeszcze wprowadzić prawo pierwszej nocy może... Sam mam kilka ja, które w wolnym czasie obrabiam. I prędzej posadzę tutaj las albo sprzedam miastowym pod domki niż pod państwowym przymusem oddam komuś.
Zgłoś
user gość 2021-05-16 05:21:46
Kilka ha- miało byc
Zgłoś
user Ab 2021-05-16 08:32:36
Czytaj artykuł ze zrozumieniem. Tu nikt nikomu nie chce zabrać. Tu chodzi o pobieranie kasy za coś czego nie obrabiasz a jesteś wlascicielem. Nie bierz doplaty jak nie uprawiasz i nie miałcz
Zgłoś
user Rolnik 🤑 2021-05-16 08:41:39
Spokojnie tu chodzi o tych co te kilka ha nie obrabiają tylko oddają dużemu a sami biorą dopłaty. To że obrabiasz ojcowiznę jest godne pochwały. Rząd i tak nie wprowadzi żadnych zmian bo biskupi musieli by nie brać dopłat. Tak bo biskupi są grupą społeczną posiadającą najwięcej ziemi. Papierze wzywa ich do ubóstwa a Oni za jego plecami gromadzą majątek w gruntach. Sam znam kilku rolników którzy mówią ja mam 200ha ale po kielichu mówią mam 20ha i 180ha uprawiam dla biskupa 🤯
Zgłoś
user Rolnik 2021-05-16 09:22:31
Gość czyli nie jesteś rolnikiem. Robisz to dla hobby i tak powinieneś być traktowany.
Zgłoś
user Obudził się ZSLowiec 2021-05-16 01:14:01
A gdzie on był, jak takie warunki przyklepywano, gdzie chłopina był, jak polską ziemię rozsprzedawano?
Zgłoś
user brzoza 2021-05-15 22:25:04
Jestem za .Wybieramy PSL i wywali 1000000 osób na bezrobocie , zwłaszcza tych dziadków co im na podwórku tylko ciapek stoi do wożenia opału. A ich ziemie kupimy do naszych gospodarstw . A za 15 lat zrobią z nami to samo.
Zgłoś
user adi 2021-05-15 22:30:51
Jak tam większa połowa ZSLowców jest takimi pdeudorolnikami
Zgłoś
user Rolnik 🤑 2021-05-16 08:43:27
Dokładnie tak jest, zobaczcie sobie ilu posłów posiada ziemię. Ale nie w zeznaniach tylko ich żony, dzieci itd.
Zgłoś
user co z tobą 2021-05-15 22:38:20
Brzoza , czy ty cierpisz na zespół urojeniowy , pierd... lisz jak potłuczony na wielu forach . Lecz się chłopie , rodzina zapewne cie kocha ale z takim głąbem wytrzymać to niezasłużona katorga .
Zgłoś
user Rolnik 2021-05-15 22:44:46
A co cię tak prawda boli? Kalinowski powiedział prawdę. Dlaczego mamy utrzymywać darmozjadów (prawie milion gospodarstw) udających rolników? U mnie na wsi było kiedyś blisko 40 gospodarstw. Dzisiaj jest nas 5 i pewnie drugie tyle na papierze. Po co udawać, że mamy tylu rolników jak każdy wie, że to fikcja?
Zgłoś
user Gość 2021-05-16 07:52:37
No proszę... Wreszcie rolnik rolnika nazywa darmozjadem. Czyli miastowe mają rację jednak:) po co tak broniliscie polskiej ziemi jak teraz sami twierdzicie że małe.gospodarstwa to tylko koszt? Przecież miastowi mówią to od lat. A może podnieść KRUS dwukrotnie to te małe same się wykruszą. Teraz to jak Pan we wsi nie pozwoli, to nawet jakiś starszy dziadek sobie nawet kury nie będzie mógł uchować.
Zgłoś
user Rolnik 🤑 2021-05-16 08:48:29
@gość, chyba Ci się coś myli. Jaki to rolnik jak wie tylko jak dopłatę wziąć. Jak nie obrabia ziemi, może zlecić zaoranie, zasianie, oprysk i zbiór bo nie ma sprzętu ale wtedy też jest rolnikiem bo planuje, dba o ziemię itd. A ilu jest takich co nawet dzierżawca za niego wypełnia i zawozi wniosek o dopłatę.
Zgłoś
user Rolnik 2021-05-16 09:21:17
A kiedy ja nazwałem rolnika darmozjadem? Mówię o tych 80% gospodarstw które w rzeczywistości nie są rolnikami. Udają rolników dla dopłat i KRUS. Po co podnosić KRUS? Łatwiej go zlikwidować. Wtedy zostaną sami rolnicy a kula u nogi w postaci udających rolników sama odpadnie.
Zgłoś
user Olo 2021-05-15 20:58:18
Myśle, ze kolejnym krokiem powinno być zabronienie rolnikom aktywnym zawodowo kupowania mieszkań dla dzieci w miastach i miasteczkach.
Zgłoś
user brzoza 2021-05-15 22:29:02
Powinno się zabrać wszystkie mieszkania w których właściciel nie mieszka osobiście . Panie Kalinowski niech pan pierwszy dobrowolnie odda nadmiar metraż potrzebującej rodzinie lub potrzebującemu singlowi.
Zgłoś
user Sarkazm 2021-05-15 22:35:46
No i widzisz ; czworo z łapkami na szaro to idealni wyborcy PIS, sarkazm , to dla nich niezrozumiałe przekleństwo
Zgłoś
user Olo 2021-05-16 08:11:12
Myśle, ze tych czworo zrozumiało - ale są pisowskim skrzydłem marzącym o tym,żeby jak w średniowieczu przywiązać chłopa do ziemii 🤣
Zgłoś
user Rolnik 🤑 2021-05-16 09:05:51
PiS to realizuje plan opanowania Polski i wprowadzenia komunizmu, czy się stoi czy się leży minimalne wynagrodzenie się należy, nie pracujesz to ok proszę minimalna też się należy. Wydawaj tylko kasę na Polskie towary w naszych (na których my trzymamy łapę) firmach. Zapłaci klasa średnia Ci co zarabiają troszkę więcej, bo im podniesiemy podatki. A bogatym pobierzemy troszkę podatkami żeby za dużo nie mogli gadać to jeszcze prokuratura i sądy muszą ich trzymać w ryzach. A my damy ulgi biskupom żeby głosili że my to anioły na ziemi. I żeby jak ktoś podnosi głos na nas to wytłumaczyli że dobrze robimy zgodnie z ... a coś zawsze się dobierze. A że posiadamy ziemię na córkę, syna, żonę, męża to przecież nie jest źle. Przecież to kiepska ziemia w końcu kupiona za parę złotych bo taka niedobra. Na koniec jeszcze zacznijmy wsadzać kolegów do zarządów żeby Ci biedniejsi też mogli sobie majątku zgromadzić. Ale jak to Heniu, czy Basia nie znają się na elektrowni to nic w zarządzie są przecież nasi to nie będą pytać. Gorzej jak trzeba nowo budowaną elektrownie zburzyć i zacząć od nowa bo Heniu zapomniał że w mailu który wszyscy dostajemy było napisane że miało być bez węgla. Ale nic w tv naszej powiemy że jesteśmy super bo nie boimy się odważnych decyzji i zmieniamy węgiel na gaz. Znowu Ci biskupi że co że nie dbają o krzywdzone molestowane owieczki a nie bo mamy komisję i badamy przypadki, tak żeby nie powiązać z biskupami, albo politykami. Że co że nie karamy PO ale po co. Przecież mówimy że kradli, wszyscy kradli no i uczciwie wsadziliśmy do więzienia jednego a drugi ma w zawiasach. Reszta no przecież starczy jak mówimy że są źli i niedobrzy. ...
Zgłoś
user Michał 2021-05-15 19:54:45
Ci co użytkują ziemię będą pobierać dopłaty ale jednocześnie będą więcej płacić za dzierżawę. Tyle będzie ze zmian, że spiszą na to umowy i będzie to opodatkowane.
Zgłoś
user Rolnik 🤑 2021-05-16 09:11:27
I ci co dzierżawią nagle okaże się ile zarabiają i że dużych rolników na wiele stać bez dopłat i że te rolnictwo to wcale nie jest dopłacanie do interesu. Ja osobiście jak słyszę narzekającego rolnika to zawsze reaguje, jak musisz dopłacać to ja kupię Twoją ziemię, po cenie wyższej niż średnia. I pujdziesz do pracy na etat? I zawsze słyszę szczera odpowiedź podobna że nie bo tu jest mniej pracy i wolne kiedy się chce. A jak trzeba coś koniecznie zrobić to zawsze można komuś zapłacić za usługę a i tak mieć wolne.
Zgłoś
user Mdjdj 2021-05-17 05:14:25
Chętnie Ci sprzedam swoją i stado krów po cenie jak ooisujesz
Zgłoś
user Jan 2021-05-15 19:39:19
Masz grunty pod uprawę to uprawiaj albo płać za od logowanie a nie pobieraj dopłaty proste
Zgłoś
user Mivh 2021-05-16 11:15:05
Wywlaszczyc
Zgłoś
user Benek 2021-05-15 19:30:23
Kąpieli się po 20 latach
Zgłoś
user Rolnik 🤑 2021-05-16 09:15:38
Wiedzieli, sami sobie taką furtkę otwarli. Bo jak poszli rządzić to nie mieli czasu uprawiać. Teraz tych co z polityki wyrzucili na siłę próbują wracać do rolnictwa Pani Beata od kurwików przecież na siłę intensyfikuje zyski. Sama przyznaje że "to świnie dla ludzi" a sama dla siebie osobno hoduje i ubój wewnątrz gospodarstwa ale tych z "dużej" chlewni nie je.
Zgłoś
user tak jak z tym "bydłem Z Deszczna" 2021-05-15 18:28:56
Pamiętacie taką sprawę "bydło z Deszczna " spod Gorzowa ? Zabrali chłopu ok. 200 sztuk bydła , oddali dla jakiegoś Biura Ochrony z Zielonej Góry i już po roku zdechło 75 sztuk. To jest ten Nowy Ład , z Piątką Kaczyńskiego i Piekarskiej na czele . O jak się wtedy nad tym bydłem pochylali i Ardanowski i prezydent, i prezes , ni i g,,,o z tych ich - Ładów - wyszło
Zgłoś
user Rolnik 🤑 2021-05-16 09:27:07
Przecież oni o hodowli nie mają pojęcia. Wizytują u kolegów którym nie poszło w polityce na fermach. Ci koledzy mówią masz tu dobre mięsko z mojego chlewika nie kupuj w sklepie bo to szajs. A w chlewiku osobno rosną powoli swoje a te z tuczarni to nie do jedzenia to dla ludzi. Podobnie truskawki, a czemu kupujesz na targu truskawki jak sam masz 3ha. A bo wiesz moje mi nie smakują i jak mam dać je temu małemu jak tu masz nie pryskane. Ale Ty mówiłeś że do chłodni to muszą być eko. A bo wiesz jak ciężko w tym roku i musiałem w nocy trochę prysnąć na grzyba, robaka, a i plewić nie miał kto to herbicyd ale leciutko poszedł. Podobnie do mnie po jajka przyjeżdża właściciel fermy z kurami nioskami. Jedzie prawie 50km po jajka bo moje lepsze bo bez koncentratów paszy z worka bez antybiotyku, ale przecież w Polsce drób nie może dostawać antybiotyków profilaktycznie? Tak ale na jajka się nie bada to dosypuje, a mój weterynarz ma kwitek na zapas że zbadał że widział jedną chorą kurę. Wolny wybieg mają to muszą dostać więcej antybiotyków żeby nie chorowały.
Zgłoś
user Tuman 2021-05-15 15:56:12
A ile ziemi nabrali za frajer ludzie którzy negocjowali wejście do unii europejskiej.negocjowali dopłaty. ? Ilu z PSL ludzi bierze kasę za nic? WODR ANR po co te fikcje?
Zgłoś
user Co ty wiesz " Tuman" 2021-05-15 18:33:59
No i co mądrego z tego wspomnienia sprzed 20 lat dla ciebie wynika , no co ? Trzeba było brać , miałeś pieniądze i odwagę by ryzykować ? 90 % dyrektorów , którzy pobrali PGRy - padło jak muchy bo rząd dopuścił import z USA pszenicy w takiej cenie , że naszego zboża nie opłaciło się zbierać . W moim powiecie utrzymało się dwóch , w tym ja .
Zgłoś
user Lemiesz 2021-05-15 20:29:10
A teraz to kto siedzi w tych urzędach pingwiny , czy wybrancy pisu ,od nowy twój ład
Zgłoś