PARTNERZY PORTALU

Komentarze 76

user brzoza 2021-06-09 12:59:08
Problem z KOWR jeżeli przepiszesz ziemie dzieciom są oni zmuszeni do podlegania rygorom UKUR , nie mogą dzierżawić ziemi pod fotowoltaikę takie jest stanowisko MINROL , tylko że równorzędnym obowiązkiem jest uprawa przez 5 lat osobiści. Tak że można się spodziewać że jak go nie spełnią ziemia zostanie im odebrana. Nonsens oczywiscie ale do chwili kiedy takie pismo przyjdzie do obdarowanego. Podobnie jak pisma do rolników w Koszalinie o natychmiastowym wymówieniu dzierżawy z powodu nie skoszenia łąk (obszarów niekoszenia PRSK) do końca lipca . Kiedy termin koszenia w operacie był do końca września . Nonsens tak ale mogę wysłać skan wymówienia dzierżawy z KOWR Koszalin.
Zgłoś
user Tur 2021-06-07 15:02:24
Rolnik powinien być od 5ha dzisiaj z 1 czy 2 ha nikt nie wyżyje zresztą z 5 też chyba że ma warzywa znikli by pseudorolnicy którzy kupili pole tylko na KRUS i dopłaty
Zgłoś
user Med 2021-06-07 16:07:01
Masz rację. A tych większych dać na ZUS. Nie podobne aby taki bamber nic nie płacił na emeryturę darmozjad jeden.
Zgłoś
user Do Med 2021-06-08 21:46:46
Tylko że jeden taki bamber wyrabia na 20 darmozjadów co nic nie produkują
Zgłoś
user brzoza 2021-06-06 22:31:19
Proste jak drut duzi chcą zlikwidować małych a mali dużych . Skłócić rolników i będą skakać jak im się zagra. Życzenie rolnika któremu wróżka daje a sąsiadowi podwójnie , dom , ziemia i żeby mi jedno jajko uschło.
Zgłoś
user Weg.72 2021-06-06 20:39:33
Zamknąłem oczy i czekam czy nadejdzie ten sen okrutny - najgorszy mój wróg , przekleństwo strasznych i tak długich nocy , męcząca wizja, cierpienie i ból ... widzę mój kraj i pola nieorane , nie słyszę śmiechu dziecięcych ust , snują się smutne istoty przegrane - co zapomniały ojczystych słów ... I przebudzenie z okrutnym tyranem , co znów zapyta jawa to czy sen , czy tylko wizja zesłana przez szatana , czy rzeczywistość realna jak sen ... wyklułem oczy , by widzieć nie mogły , wyrwałem język , bo z żalu chciałem wyć i obudziłem się w końcu nad ranem i tylko ciągle powraca ta sama myśl ....Nie zapłonie w nocy znicz , bo nie widzi nikt , że mój naród umiera , nie zapłonie znicz i nie płacze nikt , bez ofiary krwi mój naród umiera .... ( KSU - KIEDY NARÓD UMIERA )
Zgłoś
user Trzeba zauważyć , że opłatek to towar 2021-06-06 19:16:16
Czytam , wszystko o zostało tutaj napisane , czasem (z ogromną erudycją , tym razem baca56) i dochodzę do wniosku, że już minął czas : 1. prawdziwych rolników, 2. potrzeby zabezpieczenia potrzeb żywnościowych kraju 3. "sprawiedliwości " dla rolnika . trzeba wreszcie zauważyć , że nawet opłatek komunijny jest towarem (inaczej siostry ZAKONNE robiące te wypieki musiałyby zbankrutować ). Pytanie : komu jest potrzebny prawdziwy rolnik ? No komu ? Chyba tylko proboszczowi by miał kto "zacny" NOSIĆ BALDACHIM , BO NAWET NA PIELGRZYMKĘ , TO TAKI ROLNIK SIE NIE NADAJE, BO JUŻ PO DWÓCH DNIACH UZNAŁBY - ŁAŻENIE Z PIELGRZYMKĄ , ZA CZAS - ZMARNOWANY.
Zgłoś
user Krowiarz 2021-06-06 18:40:31
Małych trzeba odstrzelić bo tylko zawadzają. Ja mam jedną działkę 17 ha no prawie tyle po jest przedzielona polem jakiegoś Janusza rolnictwa zarośnięta chwastami. I co masz zrobić z takim nierobem jak sprzedać nie chce bo chodzi na gminę po pomoc a dzieci pracują po za rolnictwem?
Zgłoś
user Podatnik utrzymujacy wieś 2021-06-06 19:44:19
Zrob to co inni do miasta do pracy utrzymywać nierobow
Zgłoś
user Lewar 2021-06-07 05:10:50
Plusem jest że 90% Krowiarczyków sama się odstrzeli Jak nie w tym to w kolejnym pokoleniu Najmłodszy albo najgłupszy zostaje na wsi Kumulacja głupoty dobór par rodziców na wsi Miód na moje spracowane serce
Zgłoś
user Krowiarz 2021-06-07 08:00:50
Lewar To że Twoja cała rodzina słynie z głupoty nie oznacza że wszędzie tak jest. Jak na razie to do odstrzału idą tacy jak Ty co "najgłupszy został na gospodarce". Ale swoją drogą fajny ten podział macie swoich dzieci czyli na głupich i głupszych XD
Zgłoś
user Stan. 2021-06-07 19:11:34
Lewar wysil się i napisz komentarz do "swobodny obrót ziemi" . Czasem pisałeś niegłupio .
Zgłoś
user Piotr 2021-06-07 08:20:07
To może chciałeś się wycwanić i dawałeś mu jakieś śmieszne pieniądze za to?
Zgłoś
user koniarz 2021-06-07 19:22:21
Chciałem kupić źrebakami ale pani twierdziła , że go tak kocha , że nie sprzeda. Zaproponowałem - tak dla żartu , podwójną cenę . Ta cena tak rozluźniła więzi , że źrebię kupiłem. Zresztą wyrosła piękna klacz (a była urocza, zgodnie z imieniem "koteczka" ). Tak jest z cenami ziemi . Kto da więcej bedzie kupcem.
Zgłoś
user Sinecode 2021-06-06 16:33:54
Nijak nie zdefiniować. Rolnik powinien być definiowany na podstawie wartości produkcji i podług tego przydzielanie płatności i dopłaty oraz wsparcie. W ten sposób odstrzelono by cwaniaczków i kombinatorów którzy wiecznie płaczą że im się nie opłaca gospodarzyć bo na ich 10-20 hektarach to się mało co opłaca, a ten złodziej za płotem ma 300 hektarów i nowy traktor kupuje. Skończyła by się patologia że łąki i użytki zielone pod dopłaty, pola zasiane raz w roku pod zazielenienie, a wartość produkcji to 2-3 rozrzutniki jednoosiowe owsa albo i nawet nie to, bo na tygodniu robi na etacie i tylko dziubie w soboty. W skali kraju pełno takich partaczy którzy gospodarkę mają chyba tylko hobbystycznie a są na równych prawach jak Ci którzy naprawdę chcą gospodarzyć i żyć z tego.
Zgłoś
user dag 2021-06-06 17:00:04
najbardziej to obchodzi kto i jak gospodarzy na swoich ha tych co maja po 40-50 tys.zl dlugu na kazdy swoj ha i zajete wszystkie hipoteki
Zgłoś
user don 2021-06-06 20:07:07
dokładnie rolnik nie bankrutuje przez nieurodzaj czy niskie ceny chyba, że ma długów więcej niż wesz na głowie a taki zakredytowany to wręcz pojać nie mogą czemu ten mały jeszcze nie bankrutuje i nie prosi go o dzierżawę gruntów
Zgłoś
user Sinecode 2021-06-06 21:38:56
Długi długami, ale jeśli ma faktury że sprzedaje zboże, mleko czy cokolwiek, to wykazuje produkcje i to jest istotne w sprawie. A nie tacy co za dopłaty kupują samochody albo kostką podwórka wykładają i tak egzystują bez wykazywania produkcji jakiejkolwiek. Ale widzę siedmiu takich i kolejnych to już obruszyło że chciałbym im odciąć dopływ darmowej kasy.
Zgłoś
user abra 2021-06-07 10:06:14
Co z tego, że ma faktury jeżeli produkcja polega na ciągłym zadlużaniu się. To tak jak w PRLu produkowano wszystko ale finansowano to z kredytów w zachodnich bankach. Gdy te długi przekroczyły pewną granicę wszystko się zawaliło. Wielkie biznesy czy to w rolnictwie czy to w przemyśle prawie zawsze kończą się długami bo właściciele tych biznesów wpadają w megalomanię. A to nie banki które zawsze dostaną pomoc z budżetu. Gdyby nie przewaga średniaków na rynku to co kilka lat wszystko waliłoby się w rezultacie przeinwestowania wielkich biznesów.
Zgłoś
user Sinecode 2021-06-08 21:52:15
Chyba nie do końca wiesz o czym piszesz...Znam wielu co ma gospodarstwa prowadzone bez kredytów (sam mam takie przy prawie 230 ha areału, da się) bo są je w stanie spłacić w rok-dwa, a nie jak niektórzy których dealerzy zbałamucili i narobione długów że 3-cie pokolenie będzie klnęło babkę i dziadka za głupotę że oni jeszcze muszą spłacać długi. Jeśli uważasz że prowadzenie biznesu to ciągłe bycie na uwięzi banku i bycie na kredycie to błądzisz. Owszem, ludzie kupują na raty bo tak jest wygodniej niż jednorazowo się wypluć z kasy. I normalnie terminowo spłacają, budując swoją wierzytelność. Dzięki temu mogą dalej inwestować i produkcja przynosi zyski a nie z długu w dług i płakać że nic się nie opłaca bo poniosło i trzeba było traktor za pół miliona kupić a łąk żeby krowy wykarmić nie ma i rowy obkasza. Tu jest błędne koło.
Zgłoś
user baca56 2021-06-06 16:10:16
Obserwuję tą sprawę od 2004, od wstąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej. Od początku była narracja, że dopłaty należą się rzeczywistemu użytkownikowi ziemi rolnej. I tu się nic nie zmieniło. Chodziło o to, żeby wesprzeć produkcję rolną (ze względu na suwerenność żywnościową Europy, a także ze względów społecznych i kulturowych). Od płatności "do produkcji" jeszcze przed naszą akcesją zaczęto odchodzić, bo interwencja (przy niewłaściwym rozeznaniu sytuacji przez europejskich urzędników) skutkowała gdzieniegdzie nadprodukcją, np. zalegającymi górami masła czy mleka w proszku. Więc przyjęto koncepcję "dotujemy hektary, a ty szukaj sobie niszy/zbytu na produkcję, dostosuj się do popytu". I w taki system płatności weszła Polska. Ciągle jednak mówimy o dotowaniu rzeczywistego użytkownika ziemi. Wtedy jeszcze nie było w Europie aż takiej presji ze strony kapitału na inwestycje w grunty rolne - wartość ziemi rolnej była w przybliżeniu wyznaczana przez dochód możliwy do osiągnięcia z produkcji rolnej. ............................ Dziś po świecie krąży potężny kapitał zrzucany z helikoptera. Pijaczkowie pod sklepem i niektórzy rolnicy jak usłyszą helikopter, to zadzierają głowy, licząc że coś im spadnie. Nie spadnie, no chyba że trochę drobnych na przekupstwo wyborcze. Większość tych zrzutów dziwnym trafem ląduje na Wall Street, na Wiejskiej, Nowogrodzkiej itd. I w konkurencji z tą wolną, spekulacyjną kasą żaden rolnik żyjący z pracy nie ma szans. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy przypilnowali właściwego adresowania środków wspierających rolnictwo - czyli wspierającego rzeczywistych użytkowników ziemi. ........................ Wspomniani wyżej pijaczkowie spod wiejskiego sklepu za piwo powiedzą dokładnie, kto pracowity rolnik, kto leń, a kto kanciarz, cwaniak i wydrwigrosz. Ale ani Unia Europejska, ani kolejne polskie rządy dysponujące setkami tysięcy sowicie opłacanych urzędników nie mogą się od lat z tym rozróżnieniem uporać. Przypadek?
Zgłoś
user baca56 2021-06-06 15:24:08
@Brzoza Niestety w tej sprawie masz 100% racji. To polowanie z nagonką na polu minowym. Nieważne, że postępujesz uczciwie, rozważnie, racjonalnie, zgodnie z "dobrą kulturą rolną" czy inną słuszną i chwalebną praktyką - i tak jesteś winien. I można Cię odstrzelić. Gospodarka jeszcze się kręci w tym jarzmie jako-tako tylko dlatego, że wielu nieżyciowych i bzdurnych przepisów nikt nie przestrzega ani nikt nie egzekwuje. Ale - w każdym nieprzewidzianym momencie "władza" może coś wyegzekwować - czyli można zgodnie z prawem zniszczyć ekonomicznie każdego, a nawet wsadzić do pierdla. I o to w tym wszystkim chodzi - siedź cicho i nie podpadaj władzy, głosuj na nas, to Cię nie ruszymy. Wszyscy mamy się bać. ...................... "Każdy krok, na schodach szum windy/ I samochód co staje pod bramą/ ze snu zrywa. Wszyscy są winni/ Każdy chce, by sąsiada zabrano." To piosenka J. Kelusa z lat 70-tych traktująca o czasach stalinowskich w ZSRR. Niespostrzeżenie, po 30 latach "wolności" stała się zadziwiająco aktualna.
Zgłoś
user Max wlkp 2021-06-06 15:16:23
Dlaczego wszystko w euro? A gdzie Polski złoty?
Zgłoś
user Piotr 2021-06-06 13:22:20
Jestem rolnikiem, utrzymuję się tylko z rolnictwa. Z obserwacji widzę że jest kilka rodzajów "rolników" jak ktoś ciężko pracuje to ma pieniądze, chociaż urząd robi takiemu ciągle pod górkę, są też tacy co niby są rolnikami płacą krus, biorą dotacje, a robią za granicą, na gospodarstwie są gośćmi, a że mają znajomości z weterynarią i w gminach to mają luz. Wszędzie tylko fikcja i podszywanie się pod rolnictwo żeby tylko coś wycwanić. A tego co chce pracować uczciwie to tylko dojechać i nagonka że rolnik to bogacz. Jak pracuje to ma, nikt za darmo w rolnictwie nie zarobi, no chyba że oszust, bo taki w tym kraju ma najlepiej.
Zgłoś
user ŚwiniarzRozpierski 2021-06-06 13:17:42
Do 5 tyś. euro rolnik, powyżej przedsiębiorca. PRoste jak drucik.
Zgłoś
user Pop 2021-06-06 13:32:29
Do 5 tysięcy ? czyli 100 euro to też rolnik ? Wszyscy taksówkarze się okażą nagle rolnikami. OD 5000 to rolnik nie do ...
Zgłoś
user brzoza 2021-06-06 12:14:14
Proste jak drut duzi chcą zlikwidować małych a mali dużych . Skłócić rolników i będą skakać jak im się zagra. Życzenie rolnika któremu wróżka daje a sąsiadowi podwójnie , dom , ziemia i żeby mi jedno jajko uschło.
Zgłoś
user Spokojny 2021-06-06 14:19:37
To raczej ten duży chce zlikwidować tego małego. Ciągle zazdrości bo myśli że ten mały ma lepiej. Chodzi nie raz do pracy i ma na spokojne utrzymanie. A ten duży już kredyt spłaca kolejnym kredytem. Nie może ujechać to myśli że ten mały jest wszystkiego winien. Niech pilnuje swojego a nie czyimś się interesuje.
Zgłoś
user Wregi 2021-06-06 11:12:10
Rolnik który otrzymuje ponad 5 tyś euro powinien być obowiązkowo na wacie, płatności za energię elektryczną przemysłową, tak samo za pobór wody, rtv i internet i ubezpieczenia pojazdów i budynków też.
Zgłoś
user x6 2021-06-06 11:38:31
O czym ty pi////// sprawa jest prosta dochody ma większe z ha czy pracy poza gospodarstwem
Zgłoś
user Xd 2021-06-06 12:42:15
"VAT" a nie Wat!pod Wat to się podłącz to ci uruchomi myślenie
Zgłoś
user pop 2021-06-06 13:35:48
Oczywiście że tak - ja jestem na Vacie i mam energię przemysłową ... ale nie mogę inwestować korzystając ze środków unijnych - bo kiedyś z 300 tyś teraz jest 200 tyś a kasę trzymają dla was małych - a mali srają po onucach i nie inwestują ... tym sposobem wykorzystanie środków na modernizację jest najniższe w historii. To będzie gargantuiczną klęska pisu - rozliczenie obecnego PROW. Już byłby dramat ale im koło ratunkowe rzucili dodatkowe 2 lata. A już zaczynało się zmieniać podejście - i dalej ARIMR woli nie dać niż dać ...
Zgłoś
user opo 2021-06-06 16:13:44
Mali nie inwestują bo im się "nie opłaca" i na tygodniu gibają na etacie, pola widząc po weekendach. Doskonale to widać po niektórych po wsiach jak na tygodniu prawie nikogo w polu nie ma i wszystko rusza piątek-sobota jak wrócą z roboty. A dużym pod górkę bo ktoś stwierdził że duży się nachapał i trzeba teraz małemu i nieefektywnemu dać. Kwadratura koła.
Zgłoś
user Gez 2021-06-06 19:27:53
Właśnie o to chodzi, rolnik króry obraca większą kasą niż 100 tyś to przemysłowiec który obowiązkowo na VAT, bez tego ukrywa się jak zbieg i okrada społeczeństwo z zasiłków.
Zgłoś
user podlasin 2021-06-06 09:30:56
Weryfikacja jest prosta faktury za płody lub żywiec oraz ubezpieczenie w KRUS jako rolnik nie domownik .
Zgłoś
user Agronom 2021-06-06 10:27:56
A Jak ktoś ma gospodartswo i jeszcze pracuje to nie jest aktywnym rolnikiem ? bo nie jest na krusie tylko na zusie ? czyli jak komus idzie gorzej i jak zaczyna gdzieś dorabiać żeby nie zbankrutować przestaje byś aktywnym rolnikiem ?
Zgłoś
user podlasin 2021-06-06 13:01:17
czyli idzie do pracy na etat żeby do gospodarstwa dokładać trzeba się zdecydować znam takiego zapaleńca na rolnictwo co zarobi do gospodarstwa dokłada ma kilka ha. a maszyny i ciągniki chce mieć jak by miał 30 i tak się szarpie wstaje o 4 rano i kończy o 22
Zgłoś
user Sinecode 2021-06-06 16:17:38
To to nadal jest rolnik czy kombinator bo ma pracę na etacie i jeszcze doi dopłaty za łąkę którą widzi raz w roku albo i nie bo sąsiad obrabia? Albo etat albo praca na roli, jedno z dwóch. Jak takich się wyeliminuje to nagle okaże się że Ci co chcą robić i żyć z gospodarki będą mieli lepiej i więcej dla siebie.
Zgłoś
user Pop 2021-06-06 13:37:10
Niedługo nie będzie już KRUS. Zapytaj swojego posła PIS :p
Zgłoś
  • 1
  • 2