PARTNERZY PORTALU

Komentarze 3

user Yanosik21 2021-06-09 09:34:44
Witam.Artykul pisany przez ,,dziennikarza z miasta" tzw. teoria, mówiąc krótko po jakim czasie można skarmiac różne kiszonki zależy od tego z czego jest zrobiona, stanu wilgotności masy przed założeniem, rodzaju zaliczania(bele, pryzma,rękaw)pogody (w dniu zbioru, deszcz, silny wiatr) powolnego uciśnięcia a także skarmiania ( szerokość pryzmy do wielkości stada/tzw.posuw dzienny) oraz w mniejszym stopniu pocięcia masy, A skarmianie w teorii i praktyce się różni. Z kukurydzy np.zaraz, bele po 2- 4tyg. tak jak nie skarmia się zboża(miele) zaraz po zbiorze kombajnem ( chyba że wilg. <12%)
Zgłoś
user rolo 2021-06-09 10:04:19
widać jaki z ciebie ekspert, jak chcesz kiszonkę z kukurydzy skarmiać od razu po zbiorze. Co ty k.....wiesz o fermentacji.... a poza tym faktycznie zależy to od wielu czynników których jeszcze nie wymieniłeś: rasy użytkowanego bydła, podłoża na którym składowana jest kiszonka, strefy klimatycznej, rasy szczurów które dobierają się do kiszonki, no i przede wszystkim od wieku i masy hodowcy :D
Zgłoś
user Bym 2021-06-10 12:03:30
Dziennikarza z miasta? Autora znam z czasów studenckich i nie pamiętam aby swoje stado bydła mlecznego utrzymywał w mieście - a może je przeniósł? Poza tym co ty masz za doświadczenie skoro takie rzeczy piszesz? Dwa ogony i kilka arów ziemi z rowami?
Zgłoś