PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

Komentarze 4

user Daniel Słomka 2022-12-12 11:28:32
Szkoda, że Pan redaktor przyjął pozycję obrony ministerstwa rolnictwa i nie zapoznał się z prawdą. Norma GAEC 6 mówiąca o 80% okrywie gleby w okresie newralgicznym wypadku Polski jest najgorzej opracowana ze wszystkich pozostałych krajów. Okazuje się, że owszem w innych krajach też jest 80% np. w Czechach i na Słowacji ale tam okres w jakim ma być to 1 czerwca a 31 października. Pomijam już, że w krajach takich jak Litwa i Łotwa okrywa w takim samym okresie jak u nas ma wynosić od 50-65 %. Także to co jest u nas jest wielką porażką i niedopracowaniem naszego Ministerstwa Rolnictwa.
Zgłoś
user Maciej Sacha 2022-12-12 11:54:48
Polecam artykuł załączony przy GAEC 6. Tam więcej napisałem w tym temacie, zwłaszcza o tym, żeby nie panikować, tylko przeczytać cały kontekst z KPS
Zgłoś
user Daniel Słomka 2022-12-12 12:12:14
Przeczytałem również wcześniejszy artykuł, który również mija się trochę z rzeczywistością. Przytoczę fragmenty wcześniejszego artykułu "Łącząc powyższe zapisy DKR i ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” widzimy, że mają one wspólny mianownik i układają się w logiczną całość. Znajdziemy rozwiązanie zarówno na późno schodzące gatunki jak kukurydza czy słonecznik, a więc „po zbiorze uprawy pozostawia się na polu całość resztek pożniwnych w formie mulczu”, jak i na gatunki zebrane przed 1 października „utrzymywanie roślin w postaci międzyplonów ozimych”, a proponowanym rozwiązaniem agrotechnicznym na wiosnę nie jest orka lecz uprawa pasowa, ograniczająca straty wody. Za realizację tej praktyki planowana jest natomiast płatność w wysokości 89,88 zł/ha." Po pierwsze czy sensowne jest zostawienie resztek pożniwnych po kukurydzy aby rozwijała się omacnica? Ważne również co będzie oznaczał "mulcz", oraz co wypadku po zbiorze buraków. Po drugie jak ktoś weźmie płatność za praktykę "międzyplony ozime" nie będzie mógł skorzystać na tej samej działce z praktyki "uprawa bezpłużna" ponieważ nie można łączyć tych dwóch praktyk zgodnie z KPS, więc owszem nie będzie musiał orać na wiosnę ale nikt za to rolnikowi nie zapłaci więc orka będzie w tym wypadku po prostu większości wypadków tańsza ale i całkowicie zła w okresie wiosennym.
Zgłoś
user Biedny rolnik 2022-12-12 11:06:58
Będą jakieś szkolenia ? Czy znów nas rzuca na głęboką wodę? Dziś rolnik siedzi więcej w urzędach i przed komputerem niż na polu. Jeszcze kury chcą znakować i psy. Już nas kontrolują gorzej niż za komuny.
Zgłoś