PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

Komentarze do tekstu:

Co dalej z handlem nawozami?

Komentarze 18

user Rolnik 79 2022-12-29 11:00:33
Ale przecież nam się pięknie wmawia że mamy naj- tańsze paliwo,naj -mniejszą inflację? Czemu narzekam, przecież według emerytów i miastowych,rolnicy jeżdżą drogim ciągnikami i tylko narzekają. Tylko nikt nie widzi ile to kosztuje i że rolnik nie ma wakacji, feri, urlopu. Spójrzmy na zarobki w Niemczech, Szwecji, Dani a paliwo mają tańsze niż u nas. Widzimy co się dzieje z cenami w sklepach, tylko u rolnika dalej jest cena z przed 20 lat gdzie paliwo kosztowało 3,50zł. Nam się wmawia że konsumenci nie udźwigną wyższych cen, ale przetwórnie tym się nie przejmują. Wszyscy muszą zarobić, rolnik który naj więcej pracy i kosztów ponosi jest na samym końcu. Sprawdźcie sobie ile tyś. gospodarstw upadło od zeszłego roku, głównie produkujących wieprzowinę.Zamiast utrzymać swoje gospodarstwa to szczuło się rolników kontrolami, dziś sprowadzamy wieprzowinę z zachodu bo tam nie opłaca się magazynować. Nikt nie sprawdza jak ona jest ile lat leżała w magazynach, czym była zabezpieczana przed zepsuciem, sam osobiście widziałem co trafia do naszych przetwórni, tylko onkologię od tego dobrobytu się zapełniają. U nas jak wprowadzili strefę handlarze łaskę robili że po 2,50 zł tucznika brali, zgroza i nerwy z bezsilności, gospodarstwa masowo upadały, w sklepach kiełbasa swojska 30zl. nigdzie nie pisało z jakiej strefy.
Zgłoś
user Amixx 2022-12-27 14:56:28
Nie sądzę by ludzie zechcieli zmieniać władze po to by sobie nic nie poprawić , oj to już nie te czasy i ludzie się dadzą na te fur dojczlandowe puste plewy nabrac. Nie wskazales wiarygoodnego źródła tego fejka że niby w Orlen sprzedaje Niemcom taniej paliwo niż w Polsce więc równie dobrze możesz odpowiadać sobie tu bajeczki z mchu i paproci, tak samo jak to że UE chce powrotu podatków do paliwa z troski o polski budżet no chyba bez trzymanki i kasku z wysokiego konia spadłeś bo UE dostaje od tego podatku swoją dole wiec na tym jej zależy by one były u nas jak najwyzsze. Słabiutki manipulancik z ciebie.
Zgłoś
user Rolnik 2022-12-27 15:34:29
Amiś źródła? "Weekly Oil Bulletin" wydawany przez Komisję Europejską. Znajdują się tam aktualne ceny paliw w Unii Europejskiej. Na podatkach zarabiają państwa, koncerny paliwowe na samych paliwach (bez podatków) Skoro w Niemczech paliwa bez podatków są około 70 groszy tańsze niż w Polsce to chyba oczywiste że Orlen na tamtejszym rynku musi sprzedawać taniej niż u nas. Widzę że nie zrozumiałeś sarkazmu ze złą UE. O tym że budżet nie da rady uciągnąć obniżonych stawek podatków było wiadomo od dawna. Już latem mówili o tym politycy PiS. Tak samo to nie UE zaplanowała wpływy z tych podatków w polskim budżecie. Teraz już rozumiesz? PS podatek VAT w 100% zostaje w budżecie Polski.
Zgłoś
user Rolnik 2022-12-27 10:45:51
Monopol państwa na rynku nawozów nie daje nadziei na poprawę cen. Poczytajcie sobie ile w Europie kosztują paliwa bez uwzględniania podatków i zastanówcie się dlaczego mamy je jedne z najdroższych. Dlaczego w Polsce litr ON bez podatków kosztuje średnio 5,65zł a w Niemczech 4.75zł? Dlaczego Niemiec za litr benzyny Pb95 płaci bez podatków 3,75zł a Polak 4,47zł ? Daje to wiele do myślenia....
Zgłoś
user Amixx 2022-12-27 12:04:24
Włącz myślenie ,nie siej antypolskiej propagandy tylko dlatego ,że polski rząd jest naprawde antyrosyjski a nie na pokaz , co do paliwa to nikt nie kupuje paliwa bez podatków a w Europie nie było i nie ma i długo pewnie nie będzie równych podatków gdyż są bardzo różne systemy i sposoby opodatkowania obywateli więc porównywanie tego jest tylko kolejna pusta manipulacja jak zwykle w twoim wykonaniu zresztą.. Nie tłumaczy tego nic nawet totalna retoryka ,że wszystko co antypisowskiej jest dobre dla Polski bo to bzdura,gdyż są kwestie i sprawy gdzie ta totalna walka polityczna jest mega szkodliwa dla Polski ale nawet to jak wiadomo nie powstrzyma pachołków fur dojczlanda.
Zgłoś
user Rolnik 2022-12-27 12:42:19
Amiś PiS to nie Polska. Pisanie o kłamstwach i o obłudzie PiS nie jest antypolskie. A propos propagandy to ty tu pisałeś jak Obajtkowy Orlen goli Niemców a dba o polskiego kierowcę. Jak widać po liczbach jest na odwrót.
Zgłoś
user Amixx 2022-12-27 13:07:47
Nikt nie twierdzi ,że PiS to Polska ale to nie znaczy ,że jak wrócą stare rządy będzie tylko lepiej , nie ma na taką tezę żadnych racjonalnych dowodów poza antypisowski propaganda a gdy cały czas uparcie PiS chcą zastąpić dokładnie te same partie i ludzie które wcześniej się same totalnie skompromitowały w oczach Polaków to aż normalnie ręce opadają. Nie szermuj tak też ta cena paliwa bo jeśli nawet bez podatków cena jest u nas nieco wyższa to wszak cena u nas jest w detalu nadal niższa a tylko to się liczy. Być może ceny paliw pójdą w górę przez narzucenie przez UE pod groźba kar zawieszenia tarcz antyinflqcyjnych i jak widać już na ta nutę gra całą antyrządowa totalna propaganda oczywiście wine przerzucając na polski rząd bo taka jest ich polityka by ludzie winę za wszystkie podwyżki i swój gniew skupili na rządzie gdyż to im ułatwiłoby przejęcie władzy a tylko na tym skupia swoje wysiłki ta cała. beznadziejna totalna opozycja bo czyż to nie jest beznadziejnie puste i bezproduktywne no jest oczywiście.
Zgłoś
user Rolnik 2022-12-27 14:35:52
Amiś gorzej być nie może a PiS od 89 roku też się wielokrotnie skompromitowało także to kiepski argument. Biorąc po uwagę że tępa PiSowska (ty też) propaganda wmawia Polakom że mają dzięki Obajtkowi i fuzji Orlenu z Lotosem najtańsze paliwa w Europie to ta twoja "drobna różnica" w rzeczywistości jest ogromna. Jak to jest że Orlen na rynku niemieckim sprzedaje taniej paliwo niż w Polsce? Na szczęście jest jeszcze straszna UE która zabroniła PiSowi stosowania niższych podatków, a wpływy z nich wpisała do sypiącego się polskiego budżetu...
Zgłoś
user Pomorze 2022-12-26 15:58:41
Po co mi nawozy skoro od kilku tygodni bezskutecznie próbuje sprzedać pszenicę. Wszystkie okoliczne elewatory wstrzymały skup zbóż.
Zgłoś
user Rolnik 79 2022-12-26 13:51:14
Z nawozami jest masakra, zakłady Tarnowskie wynajmują magazyny żeby składować nawozy, nie dawno przewozili nawozy z powrotem na zakład do kruszenia. Ceny są specjalnie zawyżane, większość tych nawozów była wyprodukowaną gdy gaz był jeszcze w dobrych cenach.Ale mamy tak jak z wszystkim czy to nawóz czy paliwa ceny są sztucznie zawyżane, opłaca się wynajmować magazyny a nie obniżyć ceny. Teraz znów podnoszą ceny żeby rolnicy zaczęli kupować, niech się zapchają.Przy tych cenach nawozów plus paliwo przestaje się opłacać na słabszych glebach produkcja zbóż.
Zgłoś
user Marek Marek 2022-12-26 15:18:42
Jeszcze takich glupot nie czytałem... ekspert niczym nasz minister rolnictwa...który kazał trzymać zboża bo będzie droższe...ech Ci eksperci...
Zgłoś
user Rolnik 79 2022-12-29 11:06:00
Czekamy na dobrą radę, kupować nawozy w takiej cenie, chyba to by był większy idiotyzm.W tej chwili u nas trzeba sprzedać 4 t zboża na 1 t nawóz. Proszę eksperta o doradzenie jak zrobić żeby na tym zarobić? albo choć nie dokładać?
Zgłoś
user Janek1783 2022-12-26 12:42:15
Jaki sens kupować w tej cenie nawozy jak to wszystko tanieje , pszenica , kukurydza , rzepak, to wszystko poleciało w dół w ostatnim czasie. Niech proporcjonalnie stanieją nawozy to ktoś kupi a tak to straszą że nawozy pójdą do góry żeby wywołać panikę. Ale ludzie powoli już się nie dają nabierać na te zagrywki bo jaki sens jest dokładać do interesu.
Zgłoś
user Biedny rolnik 2022-12-26 12:41:57
Wszelkie dopłaty prowadzą do patologi i wzrostu cen. Czy to będą dopłaty dla rolnika czy producenta to tylko napędzają podwyżki. Spójrzcie na dotacje do maszyn....a nasi producenci i pośrednicy tylko kombinują żeby cenę podnieść.
Zgłoś
user sansui 2022-12-26 11:50:41
Nawozy stanieją dopiero jak ogólnie na świecie stanieją .a ta garstka co tutaj pisze że niby nie kupią itd .to szkoda że się tymi słowami męczą .w zeszłym roku też było tutaj trochę takich co mówili że nie posieja.a z tego co było widać na polach to 90-95 procent upraw nawozy dostało .a na dodatek w żniwa na forach różnego rodzaju większość miała rekordowe plony .
Zgłoś
user Farmer32 2022-12-28 07:42:32
Ja dałem połowę dawki Azotu a plony rekordowe do rok był sprzyjający
Zgłoś
user Chlop 2022-12-26 09:28:03
Nie ma popytu na nawozy które mimo to nadal trzymają cenę. A ja obserwuję od pewnego czasu na farmerze taką rubrykę "ceny rolnicze" a tam już od dłuższego czasu cały czas na czerwono, obojętnie czy mówimy tu o cenie pszenicy, żyta, rzepaku czy tucznika , byka czy krowy. No cóż, Czas Powrotu Do Pańszczyzny oficjalnie uważam za otwarty
Zgłoś
user Biedny rolnik 2022-12-26 12:44:08
Do pobliskiej tuczarni świń codziennie przyjeżdżają tiry z Ukrainy że zbożem i śruta słonecznikowa. Firma nie jest zainteresowana zbożem od pobliskich rolników. To po co nam te nawozy ...
Zgłoś