Nie mam dostepu do artykułu z the SCIENCE z 12 marca 2012r. tam też jest art. o szkodliwości neonikotynoidów.
Pisały o tym szeroko media, np. BBC oraz New York Times
http://www.nytimes.com/2012/03/30/science/neocotinoid-pesticides-play-a-role-in-bees-decline-2-studies-find.html?_r=1&
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-17535769
sprawdz sam
nie dajmy się zbayerować
Szkodliwość insektycydów dla owadów jest oczywista. Akurat niektóre substancje z grupy neonikotynoidów pszczołom nie szkodzą (acetamipryd, tiachloprid). Pozostałe nie są bardziej toksyczne niż powszechnie stosowany dimetoat czy chlorpiryfos z grupy fosoroorganicznych. Francja zakazała zaraz po roku 2000 stosowania zapraw z oskarżanymi substancjami. Od tego czasu do dzisiaj kondycja pszczół we Francji wyraźnie sie pogorszyła. ANSSA (Agence nationale de sécurité sanitaire de l'alimentation) w swoim artykule w LeFigaro ogłosiła, ze decyzja ta była pozbawiona podstaw naukowych, była czysto polityczna i populistyczna. Cóż dodać więcej?
Przeprowadzono badania naukowe, które zostały opublikowane w bardzo prestiżowym magazynie NATURE. Badania te wykazały wysoką szkodliwość neonikotynoidów.
Nadto po tej publikacji, Francja zakazała ich stosowania na jej terytorium.
Miało to miejsce bodajże w 2006r.
Bayer jest firmą miedzynarodową, także polską. Faktem jest, że wszystkie środki zawierające substancje z grupy neonikotynoidów są zarejestrowane według najwyższych wymagań jakie stosowane są na świecie - wymagań Unii Europejskiej. Zatruwanie środowiska i żywności to bardzo chwytliwe, emocjonalne, ale pozbawione naukowych podstaw kłamstwa. Tam, gdzie rozum śpi, budzą się oszołomi i populistyczni politycy....
Pan dyrektor firmy Bayer dba o zyski niemieckiego koncernu.
I swoją dyrektorską comiesięczną premię, a sponsorowany przez firmę BASF portal rolniczy dzielnie mu w tym pomaga.
Trucie pszczół, ziemi, wody i żywności przez neonikotynoidy i ich metabolity jest faktem!!
dobra dobra ale zastanówmy się...skoro zaprawa która jest wykorzystana na nasiona, działa do tego stopnia i TAK DŁUGO że szkodzi pszczołom które zapylają...hm, to szkodliwe działanie ma również wpływ na nas.
nie ma sprawy i właśnie chodzi przede wszystkim o rzepak i kukurydzę. Nie wygląda to najlepiej, czym zastąpić te preparaty to już nikt nie mówi, a tyle jest gadki o integrowanej ochronie, gdzie zaprawy miały grać pierwsze skrzypce. A jeszcze te informacje że minister chce wycofać wszystkie środki z tej grupy
Komentarze