PARTNERZY PORTALU

Komentarze do tekstu:

Jednak podatek rolny, nie dochodowy?

Komentarze 25

user kris 2013-04-07 12:16:38
niech wprowadzają coraz większe podatki to kamienie będą wpir....
Zgłoś
user Oko 2013-04-05 20:21:31
Pan Kalemba nie jest żadnym ministrem rolnictwa tylko ministrzyną, tak jak jego poprzednik. Ich działalność nie polega(ła) na wspieraniu polskiej wsi, ale kurczowego trzymania się stołka. Skłócają rolników i dzierżawców między sobą, tak aby odwrócić uwagę od masowej wyprzedaży polskiej ziemi obcemu kapitałowi tylko po to aby ratować budżet. Niedługo polski rolnik będzie robił na ojcowiznie należącej do obcokrajowca.
Zgłoś
user je.st 2013-04-05 10:43:35
Nie jeden troll próbuje tu udowodnić, że oskubana kura to to samo co kura znosząca złote jaja. Tylko z tego pierza, to ani nowego kurnika nie będzie , ani złotego jaja. Pozostanie jedynie smród, bród i ubóstwo jak za komuny. Bank-sterzyy za to będą mieli pełne ręce roboty. Gdzie ten wolny rynek przy 101% opodatkowania? Podatek przede wszystkim powinien być "mądry", ale czegóż tu wymagać od chciwych zawistnych i niezbyt rozgarniętych, krótkowzrocznych.... ciąg dalszy zbyt długi by kontynuować.
Zgłoś
user Mariusz 2013-04-05 08:37:48
EZO wlkp masz rację, przepraszam za pomyłkę.
Zgłoś
user countryexpert 2013-04-05 07:17:40
Wprowadzą oba podatki, rolny od posiadania ziemi, oraz dochodowy od uzyskiwanych dochodów. Ten drugi zostanie zryczałtowany. Będziemy płacić 180% tego co obecnie. Jak się nie postawimy to tak bedzie. I to szybko.
Zgłoś
user Grzesiek 2013-04-04 22:39:02
130 zł (waloryzowane o inflację) za hektar przeliczeniowy na rok - taka suma padła z ust ministra. Ta danina trafia do gminy. Podatek dochodowy jest wyliczany jak w innych gałęziach gospodarki do US, od tej kwoty odliczamy to co zostało zapłacone gminie, różnicę płacimy w US. US nie zwróci tego co trafiło do gminy nawet jeśli nasz dochód był nieznaczny lub żaden.
Zgłoś
user zośka 2013-04-04 22:01:01
Grzebanie w kieszeni obywatela jest zawsze skokiem na kasę. Proponowane rozwiązania będą celowo nieczytelne. W mojej wsi płacimy aktualnie ok.185zl z 1ha fizycznego. Pozornie dobre gleby gdy nie mają deszczu są jak beton, lepsze plony zbieramy często na III klasie...i co kogo to obchodzi . Wymyślono za komuny, klasy bonitacji, żeby pogrążyć kułaków są tylko pustym mnożnikiem. Gdy masz 30ha fizycznych płacisz wszystko za ponad 50ha (zdrowotne, podatek...)W żadnym kraju na świecie nie funkcjonuje hektar różny od hektara. W mojej wsi już się sięga do dopłat, żeby zapłacić gruntowy....Tylko prosty czytelny jednakowy dla wszystkich system. W firmie jest właściciel a każda dodatkowa osoba jest kosztem. Przymiarki podatkowe dla gospodarstw są inne. Gospodarstwo staje się sztuką bez względu na ilość zatrudnionych, od podatku dochodowego odlicza się ubezpieczenie żony , niestety zapomniano o jej wynagrodzeniu za pracę... No cóż feudalizm, socjalizm w tle z kułakiem......od myszy po cesarza, każdy żyje z gospodarza, jak chłop się daje tak reszta kraje. Dlaczego nie sięga się do sprawdzonych , umiarkowanych rozwiązań w innych krajach...bo nie o to chodzi.
Zgłoś
user EZO wlkp 2013-04-04 21:54:35
Mariusz a podatku rolnego wpływa 1,5mld do gmin .Byłem tam.
Zgłoś
user Mariusz 2013-04-04 21:19:32
Podatek Państwu po prostu się nie opłaci, tak powiedział minister Kalemba na spotkaniu z rolnikami w Poznaniu. Wartość produkcji rolniczej wynosi ok 100 mld zł. przy rentowności na pozimie 5% daje to 5 mld zł co daje ok 1 mld zł podatku dochodoweg przy progu 19%. Z podatku rolnego do budżetów gmin wpływa 3 mld zł
Zgłoś
user west 2013-04-04 19:54:28
@W-40 jasne że byłoby najprościej, ale z tego co słychać to właśnie samorządowcy są głównym hamulcowym podatku dochodowego z obawy przed utratą dochodów. Takie rozwiązanie miałoby wiele plusów min. uspokojenie gminy (mają dochód), po drugie system takich kwartalnych zaliczek na poczet podatku dochodowego byłby łatwiejszy dla gospodarstw niż jednorazowy raz w roku. Rozliczenie proste do deklaracji podatkowej dołanczasz decyzję podatkową z UG. @Grzesiek tego trzeba będzie przypilnować by nie tylko zwrócił ale by także można było stosować wszelkie inne obowiązujące ulgi (np. na dzieci). @ser sam jesteś prorządowy skoro obecne krojenie na podatku rolnym ci pasuje. Czy ci sie podoba czy nie zmiany i tak będą i możesz sobie szczekać
Zgłoś
user mag 2013-04-04 19:51:13
szczerze wątpię w tę gadkę o dochodowym - bo wówczas trudno będzie ukryć łapówki ,nagrody ,gratyfikacje i premie etc. panów polityków - a wszyscy mają ziemię i bliżej nie zidentyfikowane dochody wykazują że niby to z uprawy ziemi i dopłat - he he a tak po prawdzie to jak za mocno przycisną to się trza na ekologię przestawić i finał
Zgłoś
user Grzesiek 2013-04-04 18:17:24
west - takie jest zalożenie, z tym że US nie zwróci Ci tego co oddałeś gminie, co najwyżej nie dopłacisz w US.
Zgłoś
user ser 2013-04-04 18:16:49
west-prorządowy troll.Jeszcze oblicz jakie podatki od posiadanej ziemi i budynków trzeba będzie płacić jak to będzie zaliczone do działalności gospodarczej
Zgłoś
user W-40 2013-04-04 18:16:41
@west a nie prościej było by płacić podatek dochodowy tyle ile wyjdzie i się należy a US przekazał by to gminie. rolnicy wypełniali by PIT-rolniczy i właśnie całość z tego pitu było by dochodem gminy. Płacenie podatku rolnego i rozliczanie go w dochodowym to dodatkowa biurokracja .
Zgłoś
user west 2013-04-04 17:45:51
Optymalnym rozwiązaniem byłoby potraktowanie podatku rolnego jako zaliczki na poczet podatku dochodowego. Gminy nie straciłyby części dochodów, natomiast rolnik po zakończonym roku mógłby się rozliczyć z US jeśli miałby dochody i podatek naliczony większy do zapłacenia zapłaciłby pozostałą część bezpośrednio do US, natomiast jeśliby z różnych przyczyn jego dochody były niższe i miałby nadpłacone podatki otrzymałby zwrot z US. Podobnie jak w innych działalnościach gdzie miesięcznie płaci się zaliczki na poczet podatku dochodowego i po zakończonym roku rozlicza otrzymując zwrot z uwzględnieniem wszelkich ulg lub dopłaca się należny podatek jeśli osiągneło się wyższe dochody. Myślę że byłoby to wmiarę rozsądne rozwiązanie oczywiście dopłaty bezpośrednie nie wliczane byłyby do dochodu.
Zgłoś
  • 1
  • 2