PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

Komentarze 45

Walczymy z niemerytorycznymi, niestosownymi, nasyconymi agresją i nienawiścią komentarzami. Jeśli zauważysz taki komentarz wcześniej prosimy zgłoś go natychmiast poprzez naciśnięcie !
user swój 2013-04-06 19:47:31
Dopłaty są pewne i będziesz je dostawał tak długo jak długo będzie istniała Unia.Problem w tym ,że 2 filar się kończy a dopłaty pozostaną, Czech ,Węgier Niemiec ,Litwin będą mieli wysokie ,a my pozostaniemy na niskich ,bo westowi one wystarczą i woli 2 filar.Zrobią nam je historyczne i tak pozostanie.Ciekawe jak wtedy będziesz konkurował ,gdy dostaniesz połowę tego co sąsiedzi za granicą a 2 filaru nie będzie ,a ten o który walczysz pójdzie w przewadze dla "znajomych królika.
Zgłoś
user west 2013-04-06 19:25:35
Wydaje sie że obecny poziom dopłat jest wystarczający (tj. gwarantuje opłacalność produkcji). Ważniejsze są jednak pieniądze w drugim filarze, by efektywnie wspierać rozwój i modernizację gospodarstw. Efektywnie to znaczy pieniądze kierować tak by osiągac założone cele. Do tej pory programy były tworzone pod cwaniaków i znajomych królika (orzechy, sady ekologiczne, trawy itp) nigdy nie dowiemy się kto konkretnie za tym stał, wielokrotnie dopytywałem się kto wymyslił orzechy, brak odpowiedzi. Ile w ten sposób zmarnowano pieniędzy? Myślę że 1/3 kasy przeszła bokiem do kieszeni cwaniaków (szkolenia, papiery, reklamy, durne programy). Najefektywniejsze działanie ,,modernizacja gospodarstw" nawet nie potrzebuje reklamy wystarczy informacja o naborze i wniosków jest kilka razy więcej niż limit. Te pieniądze faktycznie trafiają do gospodarstw (choć skutkiem ubocznym tego jest niczym nie uzasadniny wzrost cen maszyn i urządzeń)
Zgłoś
user ekojajo 2013-04-06 19:06:04
Patologia goni patologie i to rząd daje na to przyzwolenie. Ja mieszkam w świętokrzyskim i miałem 40 krów,mięsnych na mamki i nagle minister chciał mnie na siłe pomóc i zrobił dla rozwoju hodowlii dopłate do krów,ale zrobił to tak,że dopłata obowiązuje jak rolnik ma do 10 krów.Jak ma 11 to nie dostaje nic(nie tak ,że za 10 dostaje a za 1 nie,tylko nic w ogóle!!!!)Rolnicy co mieli po 11-15 szt polikwidowali i zostawili tylko 10 szt,ja to samo mam teraz jałowki i 10 szt krów pow 3 lat.Taki to jest pomyślunek i rozwój hodowli.A vbabcia co miała 1 czy 2 krowy ma nadal tyle samo,bo nie ma siły i hodowli juz nie rozwinie. Cwaniacy rozpisują gospodarstwa na 2-3 numery i mają po 30 krów,żeby dostać dotacje,bo uczciwie nie można tylko trzeba rozpisać gospodarke na kilka siedzib stada.Taka jest pomoc państwa i szerzenie patologii i w imię czego.Jak się chce coś rozwijać to nie można ustalać górnego pułapu rozwoju tylko dolny np płacą od 10szt krów a nie do 10!!!!!!!!!!!!
Zgłoś
user arszczecin 2013-04-06 17:28:46
ja ppowtórzę to co pisałem niżej, większość u mnie to ekolodzy, ci rolnicy z krwi i kości którzy przeszli na eko od min 3 lat palą glupa ( ich słowa) , pieniądze są przejadane, sprzęt nie używany, część sprzętu ( kombajny) sprzedane, skończą się programy oni nie istnieją. no rozwój. z drugiej strony we wsi jest kilkunastu rolników , 3 produkujących, pozostali to eko, połowa z nich to nie rolnicy. rozwój dzięki dopłatom bezpośrednim? nie sądzę...
Zgłoś
user rolnik..ekonomista,,pokolenie lat 80 2013-04-06 17:11:25
chca zeby ludzie tworzyli miejsca pracy,,najpierwniech dadza zarobic na wsi to bedziemy sie rozwijac,,a nie mamy za co zatrudniac itd,,,zeby isc naprzod..bo musimy oplacic miliony urzednikow,, taka jak pania prezydent Warszawy zarobila 3 milony w gotowce,,, gdzie? czy cos produkuje??? tworzy miejsca pracy??? tylko urzeduje i pilnuje zeby wydoic podatki z ludzi i nagrody sobie placic,, polski dobrobyt,,,nie tedy droga...
Zgłoś
user swój 2013-04-06 17:04:06
środki na prawdziwy rozwój wsi to właśnie dopłaty-br rolnik nie urzędnik wie najlepiej na co wydać pieniądze.Od razu było jasne ,że biurokraci zrobią skok na kasę i podzielą środki wśród kolesi ,a od tego miejsc pracy nie przybędzie. http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/srodki-unijne-sa-wydawane-nieefektywnie,43011.html Właśnie tak wydacie te pieniądze złodzieje!!. To skandal ,że o wydawanie pieniędzy na rolnictwo robi się sondaż wśród biurokratów zainteresowanych przechwyceniem kasy.
Zgłoś
user silva 2013-04-06 17:00:24
Wg mnie mimo wszystko lepiej dostac doplaty niz meczyc sie z tym 2 filarem Gdyby nie bylo tych doplat to i zysku by nie bylo bo trzeba sie sporo nastarac by zysk wyszedl wiekszy.
Zgłoś
user swój 2013-04-06 16:48:19
lawa ciekawe jak byś wypłaty nie dostał cz by ci wtedy żal "doope" by ścviskał. Co miesiąc lecisz truchtem po kasę choć gówno robisz i nie czujesz się żebrakiem.
Zgłoś
user lawa 2013-04-06 14:17:36
Rolnik ze wsi zbawi Ciebie 7 euro.Pomyśl.Moim zdaniem dopłat nie powinno być w całej UE.Wtedy były by równe szanse.Żal doope sciska jak widzę ten płacz,że jeden z drugim jeszcze nie dostał dopłat.Taka postawa żebraka.
Zgłoś
user arszczecin 2013-04-06 12:27:02
przejedz się po zachodnopomorskiem to zobaczysz jak inna i wąska jest to tutaj sprawa. odemnie na odcinku dk11 przez ok 30 km ciągną się orzechy, a nowe gosp ( w sensie startujące ) mają tylko trawy, żadne nie należy do rolnika ) . akurat w tym jestesmy krajowym liderem
Zgłoś
user rolnik ze wsi 2013-04-06 11:41:59
@arszczecin,orzechy,jabłonie to inna sprawa i inne pieniądze,bierze je wąska grupa cwaniaczków blisko koryta,podobno były min. Sawicki obsadził wszystkie swoje pola jakimiś jabłoniami ,dla mnie jako rolnika z przysłowiowej wsi ,najważniejsze są dochody,wyższe dopłaty gwarantują mi utrzymanie dochodu na odpowiednim poziomie.Nie zawsze pszenica będzie po 1000 zł
Zgłoś
user arszczecin 2013-04-06 10:57:58
@rolnik ze wsi, oj dziadku, gdzie się nie obróce wszędzię widzę orzecha i trawy należące do rolników z " wsiowej " . naprawdę sądzisz że im większe dopłaty tym będzie nam się żyło lepiej? im wyższe dopłaty tym dopływ pseudobiznesu będzie większy jeśli nie przyblokują dostępu do ziemi... a co z młodymi rolnikami? z pierwszych programów MR mógł kupić nawet 20 ha, dziś może nie starczyć na 2 ha
Zgłoś
user rolnik ze wsi 2013-04-06 10:41:28
oj dzieci ,uczepiliście się tych rolników z przysłowiowej marszałkowskiej,a ilu ich jest,jaki obszar zajmują ich gospodarstwa 2-3%?Po co od nich wydzierżawiacie ziemię i godzicie się na oddawanie dopłat.Jak nikt od nich tej ziemi nie wydzierżawi nie dostaną ani złotówki,bo im tej ziemi nie opłaca się uprawiać.W naszym interesie jest uzyskanie jak największych dopłat obszarowych.Nie będzie modernizacji to te zabawki szybko wrócą do realnych cen,
Zgłoś
user jan ja 2013-04-06 10:25:25
tylko o to chodzi dokładnie rolnicy z wiejsckiej maja kase tylko z dopłat.
Zgłoś
user ot tak 2013-04-06 09:59:40
rolnikom z marszałkowskiej nie potrzeba kasy na rozwój gospodarstwa(II filar) tylko liczy się kasa z dopłat(I filar) i tak tworzą budżet pod siebie. Budżet jest chyba tak robiony aby rozwojowym gospodarstwom było pod górkę. na przesunięciu kasy jeszcze skorzystają Ci co oddają hektary w dzierżawę bo maja kase z dopłat i z dzierżawy.
Zgłoś