1. Koszt produkcji wacha się od około 0,90zł do nawet 1,30zł. Reguła jest dość prosta im więcej mleka tym niższy nakład jednostkowy. Cała moja wypowiedź dotyczyła tego że ci którzy zwiększyli w tym roku produkcję zyskali bo kara jest tym razem raczej symboliczna.
2. Wzrost ceny o 30gr podałem jako przykładowy motyw wzrostu produkcji.
3. Max nie wiem kim jesteś ale zwroty w stylu głupek, sierota, i porównywanie żony do krowy świadczą o Twym wysokim poziomie indywidualnym jak i urozmaiconym życiu erotycznym.
4. Jeśli nie potrafisz/nie chcesz poradzić sobie ze skutkami upałów (co nie jest wielką sztuką) to nie wmawiaj ludziom że też mają być nieudolni.
@Jasiu,
a dlaczego nie przekroczył? Ukasz w zeszłym roku kwotę skończył w październiku/listopadzie
jeśli okres miedzywycieleniowy wynosi 12 miesięcy to dlaczego nie przekroczył?
mi chodzi o cos innego. matematycznie/statystycznie na papierze wszystko wyjdzie, a w życiu ?
dopierdzieli słońca i robi się kaszana. planujesz nakłady na 50 t/ha kuku, zbierasz 40, spada jej jakość, uz uschły, mimo iż masz zapas zeszłoroczny, w nast roku musisz zwiększyć ilość ha ,
upalne lato zwiększa ilość lks, spada % zacielen, wydłuża okres międzywyc. etc. a na papierze było cukierkowo. :)
dziś kwotowanie/kary nie mają wpływu na wielk produkcji, kwota po 0.01-0.03.
poza tym, w ost kilku latach presja cenowa nie ma racjonalnego wytlumaczenia. w tym roku leci do góry od sierpnia, bodajże w 2007 r wielki skok był na początku roku. nawet letnia sezonowa obniżka cen ( bo na ogól ceny spadały w sezonie pastwiskowym ) nie była realizowana. także trafienie okresu zasuszen na jak najmniejszą cenę jest wróżeniem z fusów.
dziś - ponoć - presję zrobiły niemcy podpisując kontrakty z chinami na proszek, w 2007 r także proszek wywołał skok. ze ściany zachodniej mleko leci do de. na granicy wlkp i zachpom 15 krowi rolnik dostaje 1.5 zł/l ( dane z faktury), u wieszych PONOĆ jest mowa o 1.7 zł ( ponoć )
mając 5 tyś od sztuki to nie ważne ile ten rolnik ma córek, powinien zmienić branże.
Jan Onufry jestes madrala i głupcem jakich wielu tutaj którzy nie maja pojecia o czym pisza krowa która ryczy to daje mało mleka i tak jest z Toba sieroto ,a gdy kara bedzie ponad złotówke madralo jak była kiedys?? a pozatym nawet 30 groszy do nieopłacalna produkcja bo koszt wyprodukowania to minimum 1.20 za litr - 30 gr to musisz dołozyc wiec naucz sie liczyc a jesli chodzi o porody i rozplanowanie to ONUFRY SWOJEJ ZONIE TEZ KAZAŁES RODZIC W CIEPŁE MIESIACE??a krowa to nie maszyna której dasz mocy i zacznie produkowac wiecej i bedzie rodzic kiedy tobie sie zechce tak Onufry to nie lalka dmuchana która bedziesz dmuchał kiedy masz ochote zapamietaj to bo ci sie przyda na przyszlosc
arszczecin.
To znaczy tylko i aż tyle że jeśli nie potrafi rozplanować terminów porodów tak żeby nie mieć przestoju w okresie w którym z reguły ceny są najniższe to ma dwa wyjścia: 1. Zacisnąć zęby i zabrać się za stado / poszukać pomocy 2. Wylecieć z rynku producentów i liczyć że utrzymają go córki. Poza tym opisany przez Ciebie rolnik raczej kwoty nie przekroczył więc nie rozumiem podawania takiego przykładu. Moje obliczenie miało za zadanie wykazać i wykazało że kara jest dla tych co naprawdę myśla o produkcji symboliczna. Ci co nie myślą niech nie myślą dalej i znikają bo tylko robią wokół siebie masę szumu i nigdy nic się im nie opłaca.
Jan Onufry, kurcze jakie to proste. :)
popatrz inaczej.
jesli rolnik ma 50 krów, z tego ponad połowa ma termin cielenia na miesiące grudzien- luty. we wrześniu cena mleka w bieszczadach skoczyła do 1,2 zł/l, rolnik w październiku wyłąćza ze stada 12 krów na zasuszenie, podobnie robi w grudniu ( 13 szt ). mleko z styczniu spada na 0.9 zł / l :)
pytanie : ile córek miał rolnik ?
Nie wyszło źle. ok 3,5 grosza za 1 litr nadprodukcji. Np w Bieszczadach dało by to taki rachunek: Rolnik ma 50 krów o wydajności ok 5 000 kg. Ponieważ cena mleka idzie w górę inwestuje w pasz e etc i podnosi średnio do 6000 kg. Nadprodukcji bedzie więc miał 50 000 kg x 0,0345zł = 1750 zł. Litr mleka kosztuje ok 1,2 zł i zakładamy, że wzrost pochodzi z paszy treściwej. Czyli 500 kg PT x 1,34zł (18% b.o.) x 50szt = 33 500zł. Daje to równanie 33 500 zł (dodatkowy nakład na paszę) + 1750 zł (kara) = 35 250 zł dodatkowe wydatki kontra 50 szt x 1000 kg x 1,2zł/kg = 60 000 czy i tak wychodzi sie do przodu o 24 750 zł. Poza tym w zeszłym miesiącu w Bieszcadach cena poszła +30gr/kg więc rachunek jest jeszcze lepszy. A jesli jest aż tak źle to zlikwidujcie krowy.... przeciez tylko do nich dokładacie :P (zagadka z czego?) na 50 krów to i renty ciotki z ameryki nie starczy....
banda szmaciarzy i ten zwolak jak go widze i słysze te jego pierdoły to sie nie dziwie że pierdzi w stołek na panstwowym bonikt by go prywatnie nie przyjął za takie pierdoły
Komentarze