PARTNERZY PORTALU

Komentarze do tekstu:

Rolnik po zbiorach jest bankrutem

Komentarze 27

user stary 2013-10-09 20:24:21
"Podobno" ,"gdyby" i "chyba" zjadło rzekomo wieloryba. Przy twoich 5 ha własnej i 23 dzierżawy nie pomyliłem się co do twojej przedsiębiorczości. Wystarczy ,że wydzierżawiającemu coś się odwidzi a zostaniesz ze swoim (niedo)rozwojem i "łapą w nocniku". Gdybyś był przedsiębiorczy,brał byś dopłaty i skorzystał ze wsparcia dla niskotowarowych, to miałbyś 23 ha własnej i 5 dzierżawy . No ale ostatnie twoje zdanie dobitnie świadczy o nie najlepszym stanie twego zdrowia psychicznego.
Zgłoś
user rolnik 2013-10-09 20:04:58
Vader jedno i najważniejsze, jaki z ciebie rolnik ty dziad jesteś i tyle a o poważnym rolnictwie nie masz pojęcia ale tonwynika z definicj dziada.
Zgłoś
user Vader 2013-10-09 19:52:13
Nie biorę dopłat. Swojej ziemi mam 5ha a reszta, czyli 23ha to ziemia dzierżawiona na którą dopłat nie biorę. I uwaga. Rozwijam się. Da się? Da. Ale zobacz ile te owoce i sery kosztują u producentów? Zobacz, że do Polski podobno był importowany rzepak z Ukrainy po chyba niecałe 1000 złotych. Gdyby nie cła to import zbóż z Ukrainy szedłby pełną parą. Zabierz tym duńczykom i belgom dopłaty i zobacz jak wtedy wygląda ta przedsiębiorczość. Bo dzisiaj, każdy debil może być rolnikiem bo żeby z tego się nie utrzymać to trzeba się postarać naprawdę.
Zgłoś
user stary 2013-10-09 19:41:32
@vader-człowieku przestań bełkotać.Jeżeli uważasz że bez dopłat będziesz bardziej konkurencyjny w europie -TO ICH NIE BIERZ. Przecież dopłaty nie są obowiązkowe.Belg ,Francuz ,czy Duńczyk biorą od lat dwa razy tyle co polski rolnik i jakoś to u nich "przedsiębiorczości nie zabiło" . Człowieku- ty bredzisz -albo rzeczywiście nie masz z rolnictwem nic wspólnego. Każesz patrzeć na Rosję czy Ukrainę bo tam taniej produkują? Chyba cię pogieło. Dzisiaj rozmawiałem z Rosjaninem co taszczył z biedronki wózek z zakupami. Mięso sery owoce dwa razy droższe niż u nas. Zeby nie cła zaporowe , utrudnienia sanitarne i łapownictwo to byśmy tam sprzedali wszystko. Co do myślenia jak przedsiębiorca to przy twoim myśleniu nawet szczury by pozdychały w tym przedsiębiorstwie.
Zgłoś
user kujawiak 2013-10-09 18:46:26
Vader widać że ty biurokrata i basta
Zgłoś
user Vader 2013-10-09 17:16:58
@stary Tania ziemia, paliwo i niskie podatki są także na Ukrainie, Kazachstanie czy Rosji. Tylko to jest wina braku polityki niż celowych działań. Po prostu USA czy Rosja są to ogromne kraje, że ziemi jest od groma. W USA jedynie co, to hamuje zapędy tamtejszych rolników aby właśnie nie zbierali więcej niż te 2 tony bo oszczędzają ziemię. Ich stać na to, bo farmer mający 200ha jest tam mały. To samo masz na Ukrainie tylko, że tam nawozów nie sieją bo nie muszą albo ich nie stać. W Europie średnia powierzchnia to chyba ok 25ha więc my sobie nie możemy pozwolić na zbiory w wysokości 2 ton. Dlatego tak śrubujemy rekordy zbiorów z hektara i ziemia jest tak droga. Sami podbijamy jej cenę, aby mieć więcej. Rząd nie ma nic z tym nic wspólnego. Dopłaty paradoksalnie powodują nasz upadek. Zabijają przedsiębiorczość w polskich rolnikach. Wystarczy ich brak a ziemia tanieje bo nie będzie już tak atrakcyjna dla nie-rolników. Więc już mam tańszy rozwój niż Niemiec z dopłatami. Mniejsza ilość rolników więc wszyscy handlowcy muszą się starać zdobyć klientów więc mamy wojnę cenową. Teraz im bliżej wypłaty dopłat tym ceny idą w górę. Od nawozów po ŚOR i sprzęt. Gwarantuję Ci, że bez dopłat jesteśmy w stanie taniej produkować niż reszta Europy. Zobacz chociażby na Ukrainę czy Rosję. Tam, pomoc dla rolnictwa to mały % tego co UE daje nam a i tak taniej produkują. @Rolnik Trzeba, aby w końcu rolnik myślał jak przedsiębiorca, żeby ciął koszty i był bezwzględny, bez sentymentów. Inaczej dalej będzie to grupa którą bez problemu można wykorzystać.
Zgłoś
user raszczecin 2013-10-09 09:39:15
jarki popraw !!:)
Zgłoś
user jarki 2013-10-09 09:16:39
czyli jak mawiamy nasze bandyckie państwo ma rację nie sprzedając ziemi a dzierżawiąc i niech się idioci przebijają czynszem a rostek ręce zaciera? u mnie niema ziemi ARiMR'u mimo to są tacy co płacą krocie za dzierżawy bo liczą na prawo pierwokupu wożą nawozy dbają o ziemię a cwaniak podnosi czynsz bo on tylko widzi jak rolnik z pola wywozi
Zgłoś
user Rolnik 2013-10-09 09:14:00
Prawda jest taka, że zawsze komuś sie będzie opłacało, a komuś nie. U mnie mozna wydzierżawić zimie za 1200 zł za hektar i ludzie ją wydzierżawiają i im się opłaca, inni mają swojego po 20 ha i im sie nie opłaca. wszystko zależy (od to moje zdanie ) tego ile ziemi się da wiekszość ludzi w mojej okolicy kupuje nawozy nie patrząc na cene poszczególnych składników ale cenę z tonę, a wiadomo co tanie wychodzi drożej. Trzeba by zmienić mentalność naszego rolnika (sam nim jestem) bo jemu się nigdy nie będzie oopłacało a to przed wyborami woda na młyn oszołomom. Wiadomo że rolnictwo to loteria i w jednym roku uda się więcej zarobic a w innym mniej ale takie jest życie.
Zgłoś
user stary 2013-10-09 08:03:06
Dopłaty w USA to tania ziemia ,tanie paliwo,bardzo niskie podatki.lub ich brak,brak konkurencji silniejszych państw ościennych .czyli polityka rządu adekwatna do warunków geopolitycznych. Sprubój ty tak jak Amerykanin zbierać 2t pszenicy z ha i wyjść na swoje.To kwestia obciążeń a przecież napisałem wyrażnie "dopłaty w innej formie", Ty w odróżnieniu od Amerykanina działasz w zjednoczonej europie bez granic i nierówne warunki (czytaj dopłaty)muszą zaowocować twoim upadkiem-taka jest ekonomia.@vader czujesz się silny i marzy ci się przejęcie tych mniejszych.Najpierw padną oni a następnie przyjdzie kolej na ciebie ,bo nierówna konkurencja tak skutkuje.Znam rolników którzy dzierżawią pola za dopłatyi podatek i znam takich ,którzy dzierżawią od ARiMR ziemię po 15q za ha czynszu Bo nie chcieli jej puścić sąsiadowi i liczą na jej wykup po 3 latach. Ta ziemia stanowi kilka procent ich zasobów i stać ich na dokładanie do niej przez jakiś czas. Spróbój pogospodarować tylko na ziemi tak dzierżawionej i wtedy pogadamy.
Zgłoś
user Vader 2013-10-08 23:51:43
W USA dopłaty do przemysłu rolno-spożywczego to 500mld $ na 5 lat z czego farmerzy dostają ok 14mld $ rocznie. Więc czy to tak dużo? W Europie, sama Francja na dopłaty bezpośrednie dostaje ok. 10mld Euro rocznie. Czy rolnicy w Polsce bez dopłat zginą? Mylisz się. Zobacz ilu rolników dzierżawi pola w zamian za dopłaty i płacony podatek. Niektórzy oprócz tego jeszcze dodatkową płacą czynsz i żyją. Zobacz, że o ile podrożała ziemia przez dopłaty. Co z tego, że mam dopłaty skoro to albo muszę je oddać jak czynsz albo żeby kupić pole muszę za nie płacić 40tys złotych, jeżeli ktoś sprzedaje bo wielu spadkobierców "rolników" nie chce sprzedawać kury znoszącej złote jajka. Po co mi one? Bez nich przed 2004 wielu rolników świetnie sobie radziło i radziłoby dalej. Po prostu zamiast 1,5 mln gospodarstw, byłoby 500 tys.
Zgłoś
user stary 2013-10-08 20:25:47
@mieciuch-weś ty się ogarnij i zastanów się co piszesz. Jesteś idiotą ,czy tylko idiotę udajesz? Jakie ceny wróciły do normalności? Czy ceny nawozów ,paliw,śr. ochrony , maszyn,energii, podatków(liczonych od żyta po 900 zł/t), mat. siewnego(pszenica 1650-2000zł/t przy cenie sprzedaży kons.max750 zł/t) też wróciły do normalności?.Gdzie indziej dziwisz się ,że rolnicy próbują uprawiać soję .Mają rację ,bo rodzimych strączkowych nikt za cenę gwarantującą minimalną opłacalność nie chce od nich kupić. Kiedyś kukurydzy na nasiona też u nas nie uprawiano. Zlikwidować dopłaty? Tak ,ale w całej UNII i w USA też bo są wyższe niż w UE tylko w innej formie.Inaczej zginiesz. Wystarczyło ,że Duńczyk ,czy Belg brał długo dwa razy większe dopłaty i już wykończył hodowlę świń nie tylko w Polsce ,bo za te dopłaty pobudował bioelektrownie i z nich żyje ,a świnia jest u niego produktem ubocznym. Jak już coś piszesz ,to "wróć do normalności" i sięgnij po rozum do głowy a nie dwa piętra niżej.
Zgłoś
user mieciuch 2013-10-08 19:12:14
Wielkie coś. Ceny po prostu wróciły do normalności.
Zgłoś
user ukasz 2013-10-05 13:10:53
dzieki @ nie podrabiaj że zareagowałeś bo moderator nic nie robi tylko usuwa jeszcze moje wpisy
Zgłoś
user jarki 2013-10-05 11:39:47
PRZESTAŃCIE proszę ''Ludzie głupieją hurtowo i mądrzeją detalicznie. Dlatego kochamy i popieramy przypadki detaliczne.'' W.Szymborska
Zgłoś
  • 1
  • 2