PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

Komentarze 14

Walczymy z niemerytorycznymi, niestosownymi, nasyconymi agresją i nienawiścią komentarzami. Jeśli zauważysz taki komentarz wcześniej prosimy zgłoś go natychmiast!
user Rol-nick 2014-01-16 16:57:23
Niż. Rolnik Brawo kolego! Ja cie proszę o metodyka a ty piszesz ze ktos cie w ten sposób próbuje obrażać. Brawo brawo brawissimo!
user Eco-e 2014-01-16 13:55:39
Takich raportów mogą powstać tysiące. Potrzebne jest odpowiednie prawo i system finansowania aby rolnicy mogli z takich rozwiązań korzystać.
user inż. rolnik 2014-01-16 11:57:10
Ktoś mnie próbuje obrażać, ale z takimi się nie dyskutuje i tyle na ten temat. Co chodzi o spalanie owsa; wiem, ze na terenie woj. podlaskiego palniki do pieców do opalania owsem mają lekarze weterynarii i posiadając słabej klasy grunty orne uprawiają owies i służy im jako opał.... Generalnie rzecz biorąc nazwa ZBOŻE pochodzi od Boga i nie powinno służyć jako opał........
user krzysiek222 2014-01-15 19:49:38
29503 chodzi o zasadę nie o ekonomię ja na słabszych glebach jakiś czas temu posadzilem olche już rabalem ja ze dwa razy (zimą co 5lat)mam wierzbe na zrebki tak że sposobow jest wiele jesli nie masz wyrzutow sypiac ziarno do pieca to trudno pozdrawiam
user 29503 2014-01-15 17:38:36
@krzysiek222 Jestem rolnikiem. Ekologicznym. Produkującym na rynek. Mamy w kraju ziemie jakie mamy więc nie owijając w bawełnę: "Z gooowna bata nie ukręcisz".A na piasku owies z seradelą urośnie. I przełamanie płodozmianu też ma swoje plusy. Na ogrzanie średniej wielkości domu potrzeba około 2 ha takiej uprawy a koszt gotowego paliwa wychodzi znikomy. Tylko trzeba to kosić pokosówką żeby jak najmniej nasion się osypało. @krzysiek222 po prostu policz czysty zysk z produkcji zboża na ha i podziel to przez kwotę którą się płaci za węgiel na ogrzanie domu. Na ilu ha musisz produkować tylko na ogrzanie chałupy??? Jest sens? Jak owies z seradelą spalisz w piecu to ziemia nie ucierpi bo seradela jest motylkową i zostawia świetne stanowisko chociażby pod żyto. do @inż. rolnik Mniej więcej tak odczytuję Twój tekst: "Mam wrażenie, że osoby wpisujące się mają słabą wiedzę skoro krytycznie wyrażają się na temat odnawialnych źródeł energii. bla bla bla bla bla bla bla ba bla" No właśnie kolego. Masz wrażenie. Skoro już tu zabierasz głos, podaj metodykę obliczeń dlaczego te Twoje OZE są takie klawe. I od razu napisz dlaczego dla tych którzy już w to weszli nie jest do śmiechu bo instalacje nie spełniają pokładanych w nich nadziei.
user inż. rolnik 2014-01-15 15:25:02
Mam wrażenie, że osoby wpisujące się mają słabą wiedzę skoro krytycznie wyrażają się na temat odnawialnych źródeł energii. Jeżeli chcecie coś sie więcej dowiedzieć na ten temet to odsyłam WAS do najbliższego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i tam dostaniecie materiały i pogłębicie swoja wiedzę. Natomiast pisanie takich sreli - moreli, tak, zeby komuś przyłozyć nie ma sensu....... Popieram ludzi, którzy nie patrząc na sąsiadów gadkę - szmatkę instalują kolektory słoneczne i mają ciepłą wodę za friko..... Polecam z OZE również pompy ciepła, małe wiatraki o osi pionowej, elektrownie wodne z turbiną Archimedesa, no i oczywiście biomasę do spalania i do produkcji biogazu. Dużo rolników w woj. podlaskim posiada schładzarki do mleka w raz z pompami ciepła, które wykorzystując ciepło schładzanego mleka podgrzewają wodę, która służy do mycia konwi lub instalacji mlecznych - rurowych . Nie krytykujcie się wzajemnie i jeżeli już się tutaj wpisujecie to tak proszę na temat....
user krzysiek222 2014-01-15 09:35:10
do rol-nick i podobnie myślący ,wiem że w dzisiejszych czasach zacierają się normy moralne i etyczne ale palenie ziarnem jest wg mnie podważaniem sensu naszej pracy przeciez nie możemy wszystkiego przeliczać na pieniądze opłacalność raz jest raz nie to że trwamy na naszej roli jak nasi ojcowie i miejmy nadzieję synowie zawdzięczamy przede wszystkim twardym zasadom i właśnie świadomości tego że wytwarzamy chleb może to zabrzmiało patetycznie ale czasem i na tych łamach potrzeba podobnego głosu a nawiasem mówiąc jest przecież wiele innych roślin które można uprawiać na opał
user z. 2014-01-15 07:26:15
Moja kuku jest suszona od 10 lat tylko i wyłącznie bio masą dom też jest opalany bio, oszczędności ...wow. Tylko obawa kiedy kominy zostaną "przydrutowane," w tej głupocie tylko patrzeć. Nie płacę akcyzy za olej opałowy, za chwilę będę be. W Brazylii pół ludzi jeździ na biometanolu...u nas się nie da, bo to podstawowe finansowanie budżetu. Nikomu nie zależy na ochronie środowiska tylko na akcyzie.
user Podlasiak 2014-01-14 21:57:25
@rolnik z Moskorzyn Durni szukasz?? Każdy ma oczy i potrafi spojrzeć w niebo. 70% dni pochmurnych a ty masz nadmiar ciepłej wody???
user jarki 2014-01-14 21:48:06
@rolnik z Moskorzyn czyli @Kesz teraz jesteś rolnikiem ''buhahahahaha''
user xx 2014-01-14 21:46:35
Znowu to samo. To co nowe to trzeba wyśmiać. Ja tam tez będę zakładał kolektory słoneczne a jak kogoś to śmieszy to trudno.
user rol-nick 2014-01-14 21:37:23
Najlepszym, najtańszym i najmniej energochłonnym paliwem jest owies w mieszance z seradelą gdzie spalamy ziarno wraz ze słomą uprawiany na gruntach marginalnych. A co kolektorów, biorąc pod uwagę cały rok, to za komentarz niech wystarczy to: buhahahahaha
user rolnik z Moskorzyn 2014-01-14 21:10:09
Dzisiejsze rolnictwo w Polsce jest baaaaardzo zacofane. Taka jest prawda. Rolnik boi się tego co nowe. Ja zainwestowałem w kolektory sloneczne do grzania wody i nie żałuję. Ciepłej wody mam poddostatkiem i nawet starcza na porządne umycie urządzeń w oborze a przy 60 krowach jest co myć. Sasiąd śmiał się ze mnie co za okna na dachu zakładam a teraz sam sie zastanawia nad tym.
user jarki 2014-01-14 20:41:40
pomyślcie o przydomowych instalacjach do spalania biomasy