PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

Komentarze 78

Walczymy z niemerytorycznymi, niestosownymi, nasyconymi agresją i nienawiścią komentarzami. Jeśli zauważysz taki komentarz wcześniej prosimy zgłoś go natychmiast!
user krukar 2017-01-02 21:50:43
@chopek Ta dodatkowa działka po prostu wchodzi w skład gospodarstwa i kupując poprzednie obiecałam, że kupię też tą będącą w sprawie spadkowej. Nie mi na tym zależy, ale sprzedającym - nikt poza mną jej nie kupi. Zameldować się chcę, ale do tego trzeba mieć gdzie się zameldować, a tam jest tylko ruina starego domu. Nie można się zameldować na działce rolnej. Moja sytuacja to tylko przykład dla absurdów tej ustawy. Jest ich znacznie więcej.
user chopek 2017-01-02 21:30:24
@art, agencja stosuje, bo musi, jeśli są oficjalni chętni (na piśmie). Musisz tylko o to wystąpić, bo sama z własnej dobroci nie zastosuje.Jeśli nie zechce, zwróć się do IR, albo najlepiej do Rady Społecznej przy ANR. @ krukar, Masz 2 ha, nie chcesz się meldować, chcesz dokupić piaski , po co ci tyle ziemi nie nadającej się do uprawy - co ty kręcisz? Lotnisko budujesz? Na spacery na starość 2 ha chyba starczy? Słyszałaś o uprawianiu osobistym przez odłogowanie? Dopłat brać nie musisz, nie są obowiązkowe. Chyba lubisz kłamać.
user putin 2017-01-02 21:12:55
Jak nie ma właściciela to po prostu wjeżdża się lub zajmuje tą ziemię i tyle a jak znajdą się od razu chętni po dzierżawę to nie ma sprawy tylko że mogę zapłacić właścicielowi a skoro go niema to (mogę się pomylić) na konto sądu jako depozyt . Ziemia jest dobrem narodowym a nie np. pseudo spadkobiercy dlatego musi być użytkowana zgodnie z jej naturalnymi właściwościami .
user dzierżawca 2017-01-02 20:59:41
Można wydzierżawić 1 ha ziemi i stać się rolnikiem.
user krukar 2017-01-02 20:54:24
@chopek Ja już mam 2 ha i nadal nie czyni mnie to rolnikiem. Rolnikiem się jest dopiero jak się we własnym gospodarstwie gospodarzy pięć lat przez ten czas mieszkając na terenie gminy, w której jest ono położone. A ja na razie nie mam jak się tam przeprowadzić, bo nie mam tam gdzie mieszkać. Jak odbuduję dom, którym tam kiedyś stał to wtedy dopiero będę mogła o tym pomyśleć. Żeby ANR wydała zgodę na zakup działki muszę się zobowiązać, że będę tą ziemie uprawiała osobiście. Nie lubię kłamać. Ta ziemia się do uprawy nie nadaje, a nawet gdyby to nie jest to areał, który pozwoliłby utrzymać rodzinę. Złamanie warunków daje ANR prawo przejęcia tej działki, mimo, że za nią zapłaciłam. Będę się martwić jak to zrobić, jak się wreszcie uda doprowadzić do założenia KW. Cały czas nie wiadomo, kiedy to nastąpi.
user Art. 2017-01-02 20:51:53
Art. 29 ust 3 b pkt 1 i 2 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami skarbu państwa z 19 pażdziernika 1991r mówi kto może brać udział w przetargu. Punkt 2 mówi o przetargu na utworzenie gospodarstwa tylko agencja go nie stosuje.
user chopek 2017-01-02 20:39:34
@krukar, nie wiem ile i na jaki cel chcesz tą ziemię kupić. Jeśli mało i na działkę rekreacyjną, to można przeklasować i wtedy łatwo odrolnić. jeśli 1 ha i powyżej, to spisz umowę przedwstępną i wystąp do ANR o zgodę, bo chcesz zostać rolnikiem.Dostaniesz zgodę, zostaniesz formalnie rolnikiem i będziesz kupować do woli. ANR bele jakiej ziemi też nie chce. Może ci też brat podarować 1 ha i już jesteś rolnikiem. Potem mu "oddarujesz". Pomyśl trochę i nie płacz, bo to nic nie da!. I przestań pieprzyć o trudnościach sprzedaży w przypadku burdelu w stosunkach własnościowych, bo zawsze trzeba było to regulować niezależnie od ustawy. Jeśli są spadkobiercy, należy uzyskać ich zgodę, lub spłacić niezależnie gdzie są. A co, chciała byś ich okraść w majestacie prawa?
user zachodniopomorskie 2017-01-02 20:30:12
Teraz rolnicy zaczynają bić się o dzierżawy z ANR. Na przetarg ograniczony ofert pisemnych składają po 28 ofert. Ile trzeba czasu żeby policzyć punkty?
user krukar 2017-01-02 20:15:36
@putin Pokolenie może i jest na wymarciu, ale tych trzymorgowych kawałków po pradziadku jest mnóstwo. I do każdego takiego kawałka jest zwykle po kilku spadkobierców rozsianych po Polsce i świecie. I jeśli dla takiej działki nie było nigdy założonej księgi wieczystej to do jej założenia droga jest długa i kręta. Dla mnóstwa starszych ludzi nie do przejścia, a dla kolejnego pokolenia po prostu nie opłacalna, bo po cholerę robić tą sprawę spadkową, co wymaga często zapłacenia prawnikowi i rzeczoznawczy, skoro działka jest warta 10 tys., tym się jeszcze trzeba podzielić, a potem i tak nie da się sprzedać, bo żaden rolnik nie będzie się bawił w akt notarialny na trzy morgi, na który trzeba się umówić z pięciorgiem sprzedawców. To zabawa dla hobbystów jest.
user klasa 2017-01-02 20:12:15
Dzisiaj klasyfikator za 1ha gruntu z mapami policzy 2 tys. plus każdy dodatkowy hektar.
user @krukar 2017-01-02 20:07:10
@chopek Ale ta ziemia już jest w ewidencji gruntów słusznie określona jako słabej klasy. Tylko, że to nic nie zmienia. W myśl nowej ustawy ziemia rolna to jest każda działka ziemi określona jako rolna w planie zagospodarowania, albo taka dla której nie ma planu zagospodarowania. To jest właśnie absurd tej ustawy. Pod tą ustawę podpadają nawet działki obok Pałacu Kultury - wystarczy, że nie ma MPZP. Nie ma znaczenia czy ta ziemia w ogóle może być wykorzystywana rolniczo.
user chopek 2017-01-02 19:58:27
@krukar, n każdy powiat są powołani przez wojewodów klasyfikatorzy gruntów. Właściciel gruntu może zażądać klasyfikacji (jeśli nie zgadza się z istniejącą z jakiegoś powodu, np erozji wietrznej, wodnej, usunięcia, bądż nawiezienia warstwy wierzchniej,wadliwej wcześniejszej klasyfikacji). Niektóre klasyfikacje wykonuje się z urzędu, a za niektóre trzeba zapłacić, choc nie są to duże pieniądze.Klasyfikator oceni każdy kawałeczek i wyłączy klasy. Kiedyś , żwłaszcza na polach PGR uśredniało się klasy, bo nie chciało się kopać za wiele dołków. sam przeklasowałem ponad 10ha, ale to było z 15 lat temu.
user putin 2017-01-02 19:55:42
Ła cha cha cha ziemi nikt nie kupi przez nową ustawę bo się nie opłaci , niech się barany ockną i zejdą z ceny lub zabiorą do grobu . Panowie i panie te pokolenie już jest na wymarciu co to 3 morgi po pradziadku tanio nie puszczą , a zwłaszcza sąsiadowi za tą kurę 30 lat temu co mu ziarna wydrapywała . A co do notariuszy (większość bardzo pazerni) to jak z Michnikiem koryto się rozpadło .
user krukar 2017-01-02 19:17:26
@Maciej To ile pan już ziemi kupił od czasu wprowadzenia nowej ustawy?
user maciej 2017-01-02 19:12:19
Artykuł przedstawia funkcjonowanie nowej ustawy oczami notariuszy, którzy żalą się (no bo co mają chwalić), że im liczba tranzakcji spadła. Ustawa wprowadziła podobne regulacje jak w innych krajach UE, ponieważ każdy kraj chroni swoją ziemię przed wykupem oraz (przepraszam Polacy, ale tak jest to widziane przez rolnika, którego nie stać na zakup ziemi, bo go miastowy przebił) spekulacją i lokowaniem kapitału. Dlatego większość normalnych rolników chwali sobie nowe regulacje. A, że trzeba jeszcze jeden czy dwa papiery więcej to nie jest wielki problem.