PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

Komentarze 27

Walczymy z niemerytorycznymi, niestosownymi, nasyconymi agresją i nienawiścią komentarzami. Jeśli zauważysz taki komentarz wcześniej prosimy zgłoś go natychmiast!
user Kargul 2017-03-24 22:32:57
@xyz Jak narazie to widzę po tym portalu to największą pogardę dla rolników i rolnictwa mają właśnie sami rolnicy. I wcale nie muszą mijac żadne pokolenia. Wystarczy, żeby rolnictwo było dochodowe i szanowane społecznie. Żeby młodzi zdolni że wsi widzieli perspektywy na wsi i chcieli zostać na niej a nie uciekać do miast robić karierę. Zresztą, selekcja naturalna już trwa. Ci, którzy nie potrafią liczyć i planować upadają, a inni przejmują ich ziemię i maszyny za parę groszy
user djp 2017-03-24 20:24:20
@Stan bez kropki, takie komentarze nie dość, że są nietrafione, to jeszcze nic nie wnoszą do dyskusji.
user Stan. 2017-03-24 15:04:41
@Stan, mam prośbę: bądź uprzejmy zmienić nicka - z podobnego do mojego z " kropką". Twój nick może być - dla zainteresowanych moimi opiniami - mylący , mój jest Stan. - od Stanisław
user Stan 2017-03-24 12:26:38
@djp dostał gospodarstwo po rodzicach i nic do niego nie wniósł a teraz się madruje.
user xyz 2017-03-24 11:05:21
Pamiętam jak mawiali rodzice do dzieci po wywiadówkach: "jak się nie będziesz uczył, to będziesz krowy pasał". Chłopskie dzieci - przy dzieciach urzędników, nauczycieli, rzemieślników - niestety ale sukcesów "naukowych" nie osiągały. Inteligentniejsze - z natury - szły do zawodówek, potem techników, czasem kończyły studia ale najczęściej poza rolnictwem, które było znienawidzone: za zbieranie kartofli w kurzu i błocie, za żniwa w upale, za konieczność wypasania krów, za to, że dzieciom z miasta - jadącym na wakacje nad morze czy w góry - można było wyłącznie pomachać rękami. Za to najczęściej słyszały, że są głupie, leniwe, a dziewczyny dodatkowo, że wstydu nie mają .... Ma rację djp , że ci dorośli (dziadkowie), którzy ciągle słyszeli że są głupsi (od Jasia, Stasia, co to do szkół poszli) - chcą odbudować swoje samopoczucie i budują , kupują ...Moje dwa Bizony młóciły średniorocznie do 110 hektarów każdy, cztery ciągniki obrabiały 251 hektarów pola, a u mojego brata jeden Bizon był na 18 ha zbóż , a 4 ciągniki (o podobnych mocach) na 29 hektarów. Jeden pracownik - starym PHX 5 - orał u mnie do 12 ha na dzień, kompletna obróbka 10 ha - na rok - pochłaniała 8 dniówek, a on 2 hektary zaorał i wracał do domu ... Z moich obserwacji wynika, że podstawowym problemem rolników jest brak nawyku planowania na tydzień , rok , 10 lat. Zawsze tłumaczą: a skąd mam wiedzieć jakie będą ceny, co rząd wymyśli, a czy będzie urodzaj. Nie potrafią planować - z założeniem ryzyka, które zawsze występuje tylko z różnym nasileniem. Np. rachitycznie dyskutowany na forum Farmera problem kontraktacji; przewaga przeciwników z argumentami : i tak nas kontrahenci oszukają i tak zrobią z nami co zechcą, niech rząd nam zapewni opłacalność zwolennikami i takie tam - infantylne argumenty. Muszą minąć pokolenia i ostać się w rolnictwie ci, którzy kiedyś jako zdolniejsi z natury zostaną w tym zawodzie (bez uważania, ze są solą ziemi, a chleb - nie świętością ale towarem).
user djp 2017-03-24 09:25:10
@? myśl trochę. Gospodarstwo to nie akcje, obligacje czy złoto i nie da się go zamieniać na gotówkę w kilka dni. Nie bez powodu postawiłem retoryczne pytanie, czy znajdzie się taki wariat, który wywali 1 mln na opisany przeze mnie "biznes". Przypominam, że w moim opisie nie uwzględniłem ceny budynków mieszkaniowych i z nią związanych. O ile ze sprzedażą ziemi nie byłoby kłopotu prawie nigdzie, to sprzedaż reszty majątku to już poważny problem. Chyba, że za półdarmo. W wielu przypadkach to jest bariera ucieczki ze wsi do miasta.
user Eliot 2017-03-24 06:42:48
@djp masz rację. Tylko zapomnialeś dodać do tego sprzętu który wymieniłeś widły. Zawsze rolnik może dorobić na szkoleniu młodych adeptów do wideł wiesz o czym mówię. A tak reszta się zgadza co piszesz.
user Michau 2017-03-24 02:57:17
@Witold moim zdaniem przyczyną nie jest stan edukacji rolników( Większość rolników ma wykształcenie zawodowe, później jest średnie, dalej nic a dopiero podstawowe i prawie tyle samo wyższe) większość rolników nie liczy ile co przyniesie zysku, w co warto inwestować a w co nie. Nie prowadzą gospodarstw tak jak przedsiębiorstwo tylko tak jak ich przodkowie, byleby coś robić, jakoś to będzie. Większość też jest starsza, wychowana w komunie, w niedoborze wszystkiego. I teraz im odwala. Kupować jak najwięcej, nieważne czy potrzebne, czy jest jakiś sens ekonomiczny, dają to trzeba brać. Byleby mieć jak najwięcej maszyn, ziemi, budynków, a przynajmniej więcej niż sąsiad. Do tego w dużej części gospodarstw, mimo że są zapisane na młodego rolnika często z wyższym wykształceniem, to rządzi nadal ojciec. Tak jak np u mnie we wsi. Parę lat ładnie się rozwijali, nowy ciągnik, nowe maszyny itp a teraz słychać że zaczyna brakować na raty. Zaczęło się gorączkowe szukanie ziemi w dzierżawę, namawianie innych do oddania czy chodzenie po urzędach i szukanie sposobu żeby "załatwić" jakąś ziemię bez zgody jej właściciela.
user ? 2017-03-24 01:40:46
Skoro dochód z rolnictwa jest na poziomie odsetek z banku to czemu się w to bawicie? Nie lepiej to sprzedać, pieniądze wpłacić do banku i żyć z odsetek? Do tego sporo wolnego czasu
user biznesmen 2017-03-23 19:55:18
@djp Ten miastowy śmieć PRL (Podatnik) tego nie zrozumie. On ma w swoim półgłówku zakodowane tylko 1300zł i 130zł. No i ewentualnie 500+ czyli chyba jedyne pieniadze ktore "zarabia"
user Tok 2017-03-23 19:49:44
PRL-2 ukrywa się także pod nazwą "Podatnik" i często tutaj płacze w komentarzach. Idz nieudaczniku poszukać dobrej pracy. Na pisaniu chorych komentarzy to ty duzo nie zarobisz
user las 2017-03-23 19:47:18
Witold ale jestes cwany ... a co będzie gdy ci ten cwany łeb ktoś kiedyś upier ..li ?
user Gringo 2017-03-23 19:45:45
Pierwsza myśl jaka się nasuwa jest tak że ewentualna pomoc dla większości co brali bez pamięci wpłynie na to że oni będą brali jeszcze więcej bez pamięci.
user djp 2017-03-23 19:19:57
Co za odporność na wiedzę. @PRL-2 z przyjemnością zapłacę na ZUS 1300, ale wtedy Ty zapłacisz na schab 90 zł/kg, jajko 4,50, a bułkę pszenną 5zł. Pasi? Fakt, za błędy trzeba płacić. Jeśli ktoś przesadza, nie kalkuluje na chłodno może finansowo wyciągnąć kopyta. Najlepszy rozum nie jest jednak w stanie ustrzec przed kłopotami, na które nie mamy żadnego wpływu. Wystarczy plaga (np: ASF), klimat (susza lub odwrotnie), dekoniunktura (jak kilka lat temu, gdy jęczmieniem lepiej było palić w piecu) i jak nie jesteś mocno asekurowany to jesteś dumnym "rozumnym bankrutem". I nikt się tu nie użala tylko reaguje na dramatyczną niewiedzę.
user ceres 2017-03-23 18:04:34
Nikt nikogo nie zmusza, aby żył na wsi lub w mieście, każdy ma wolny wybór. Użalanie się nad tym jak to na wsi jest źle być rolnikiem nic nie daje. Znam wielu rolników, którzy świetnie sobie radzą i nie potrzebują żadnych subwencji i pomocy bo działają rozumnie, a ci co nie potrafią myśleć i liczyć muszą ponieść konsekwencje swoich złych decyzji.
  • 1
  • 2