PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • Piotr 2019-06-05 13:48:29
  A rozwiązanie problemu nieuczciwej klasyfikacji jest takie proste i znane z innych państw - klasyfikatorzy są niezależni od rzeźni i nadzorowani między innymi przez rolników. Do tego w danej rzeźni klasyfikator działa np. nie dłużej niż pół roku.
 • Maniek 2019-06-05 10:29:02
  Te wszystkie sprzedaże bezpośrednie i handel detaliczny rolnika to pic na wode i mydlenie oczu, bo potrzebny wyborca... Dowiadywałem się i warunki sanitarne są do spełnienia, ubić zwierzaka samemu nie wolno chyba ,że masz kurs i trzyletnią praktykę w ubojni, ale można zawieżć do najbliższej ubojni i Ci ubiją ,a półtusze sobie odbierzesz, schłodzisz i możesz sprzedawać... Ale ilość mięsa jaką może rolnik wprowadzić na rynek w handlu detalicznym jest porażająca i wszystkiego się odechciewa...1400 kg na rok... ( dwa byki). Jedyne rozwiązanie dla rolnika na lepsze jutro , przestać żywić darmozjaów z ubojni i pośredników w handlu swoją cieżkią pracą to założyć własną ubojnie, albo sprzedawać po cichu... tak więc te wszystkie pseudo pomoce rolnikowi w wprowadzeniu swoich produktów na rynek są tak skonstruowane żeby nie ominąc pośrednika, ubojni , handlarza itp, itd... Rolnik musi dostawać tak niskie pieniądze za swoje produkty, bo każda z grup przetwarzająca i sprzedająca dalej jego produkt musi zarobić, aż po odbiorce finalnego... Ciężko będzie to zmienić nam rolnikom dopuki nie będziemy mieli swoich ludzi rządzie...
  • delegat 2019-06-05 10:54:39
   Maniek , pomyśl; A kim ty jesteś (Kaczynskim ?) , że mógłbyś mieć "swoich " ludzi w rządzie . "Szary " rolnik , to może mieć wybranego delegata w Izbie Rolniczej, radnego w gminie, swojego (czyli wybranego przez siebie ) posła lub senatora, a także prezydenta. Większość rolników - nie ma pojęcia o tym w jaki sposób , przez kogo i dla kogo jest stanowione prawo i sprawowane urzędy . Zdecydowana większość ma "wiedzę" pochodzącą z doświadczenia (od ojców , dziadków, proboszcza i sąsiadów , też tak mądrych jako i oni) . A dlaczego 14 hektarowy rolnik jest ministrem rolnictwa ? Bo 20 lat temu został delegatem do Izby Rolniczej i umiał przekonywać - podobnych do siebie - aby go wybrali (w drugiej kadencji ) na prezesa Izby.
   • Maniek 2019-06-05 18:57:43
    Nie napisałem ,że chce mieć swoich ludzi w rządzie, tylko naszych (wybranych przez rolników), którzy naprawili by patologie na rynku rolnym... Druga sprawa ,że każdy rolnik na początku kariery politycznej jest oddany sprawie rolnictwa ,startuje w wyborach z chęcią naprawienia czegoś... potem jak się pnie po szczeblach kariery politycznej nadchodzi zepsucie, kasa i władza uderza do głowy i taki nasz człowiek już nie jest nasz...
  • delegat 2019-06-06 12:36:46
   Maniek ; czy dopuszczasz taka oto myśl, że rolnicy nie wybierają wg." wiedzy, przygotowania zawodowego, odwagi i predyspozycji do głoszenia poglądów ale wg. tego czy " nasz" i czy " swój chłop ". By reprezentować rolników , to trzeba się na to przygotowywać kilka lat ; z ekonomi (rachunkowość) , z prawa (prawo gospodarcze i handlowe oraz ustawodawstwo) , z zarządzania (od najszerszego problemu jakim jest budżet państwa), z prawa europejskiego (no trzeba mieć pojęcie czym jest Rada , Parlament czy Komisja Europejska i jakie są ich kompetencje ), z prawa ochrony Konkurencji i Konsumenta (ile głupot wypowiadają obrońcy cen w rolnictwie , to szok, z żądaniami wobec UOKiK -bez sensu), itd . Jak - Maniek - myślisz ; głosował byś na mnie ?
 • on 2019-06-05 09:28:07
  albo zeżre w dom z rodziną, bo wszystkiego będzie jak na lekarstwo
 • viola 2019-06-04 21:33:39
  0 z dedykacją dla bacy56 i innych, na 4 czerwca : Gęby za lud krzyczące sam lud w końcu znudzą. I twarze lud bawiące na końcu lud znudzą. Ręce za lud walczące sam lud poobcina. Imion miłych ludowi lud pozapomina. Wszystko przejdzie. Po huku, po szumie, po trudzie Wezmą dziedzictwo cisi, ciemni, mali ludzie. więcej Adam Mickiewicz – Liryki lozańskie
 • baca56 2019-06-04 17:30:35
  Kilka lat temu nestor polskiej opozycji p. Władysław Frasyniuk w dyskusji o współczesnym rolnictwie w Polsce był łaskaw wspomnieć że w powstaniu styczniowym chłopi zajmowali się głównie zdzieraniem butów z poległych powstańców. Zapomniał dodać, że powstańczy "patrioci" oczekiwali od chłopów walki o Polskę z poddaństwem, pańszczyzną, prawem pierwszej nocy itd., podczas gdy car obiecywał zniesienie poddaństwa. Od tego czasu zmieniły się proporcje - dziś rolnicy (pomijając socjal) to ok. 4% społeczeństwa. Ale cała reszta (pochodząca ze wsi albo z lumpenproletariatu albo co gorsza z policji jawnych tajnych i dwupłciowych) przyznaje się do szlacheckich tradycji, co przejawia się głównie w demonstrowaniu wyższości i pogardy względem "chłopków". I to się przekłada na dyskurs medialny, hejt na portalach społecznościowych, a także na postawę polityków, a co za tym idzie legislację. Jest nas rolników 4-5% społeczeństwa, żadna siła w wyborach. Jednocześnie posiadamy ziemię - kilkadziesiąt procent powierzchni kraju. Jest z czego nas oskubać. W obronie własnych interesów, wolności i godności zostają nam tylko widły i kosy na sztorc.
  • do jednego z niewielu 2019-06-04 19:39:03
   Baca 56 . Uważaj na takie pytanie : i co Pan robi w rolnictwie ze swoim wykształceniem , takie pytanie zadała mi pani sędzia podczas rozprawy przeciwko wytwórni paszy (z obrzydzeniem odsuwając faktury z zakładu utylizacji (od Stokłosy) za padłu drób, autentycznie - faktury - śmierdziały padliną ponieważ były przewożone przez wóz z utylizacji . Ilu jest w rolnictwie takich jak ty ? Jeden na Pięciuset rolników ? Zmiana mentalności , to wieki . Z mojej chłopskiej linii (po ojcu) - przodkowie (jako gospodarze czynszowi, dzierżawcy) zamieszkiwali (od 1830 r.) obok , we wsi stanowiącej własność Nenckich (wybitnych lekarzy i przyrodników (potomków pruskich rycerzy na służbie polskich królów ) i dopiero w V pokoleniu (z tego chłopstwa ) ja jestem pierwszy - z wyższym wykształceniem (i największym areałem pod tym nazwiskiem w kraju . Na początku dopłat były publikowane dopłaty pod nazwiskiem , stąd moja wiedza o powierzchni gospodarstw pod określonym nazwiskiem ) . Jak myślisz ilu dzisiejszych rolników miało lub ma taka babkę , która siedmiolatkowi idącemu pierwszy raz do szkoły tak życzy : żebyś wyrósł na obywatela i gospodarza jak twój dziadek Kazimierz (przed II wojna miał , chyba jako jedyny chłop w powiecie - bibliotekę).
   • baca56 2019-06-04 23:54:54
    Miło przeczytać sensowny głos w dyskusji. Piszesz, że przemiana mentalności to pokolenia - i tak, i nie. Mam w okolicy trochę znajomych rolników (nie tylko dużych). Co najmniej połowa liznęła trochę wykształcenia, pochodzą z miasta lub ze wsi. Jest wśród nich też wdowa, która tak naprawdę skończyła tylko kilka klas podstawówki, i prowadzi sporą hodowlę, daje radę. Jest kilku "spadochroniarzy" z miasta (jak ja, choć po 35 latach to już chyba jestem ze wsi). Są młodzi"chłopscy synowie" - zawzięci, progresywni, ekspansywni, często z dyplomem. Jest eks-prokurator, kilku eks- hippiesów. Wspólny rys? Z każdym z nich jest o czym pogadać. Jest zawsze jakiś poziom zrozumienia dla ponadpersonalnego (gminnego, rolniczego, polskiego) interesu, są rozważane kwestie etyczne, polityczne, religijne itd, itp. Jeśli miałbym wystawiać niepoprawne cenzurki, to są to ludzie o klasę wyżej niż np. średnia urzędników w gminie. Zarówno mentalnie, jak etycznie, intelektualnie, czy w końcu kulturowo. No i wszyscy rozumieją bez wątpliwości, że wszelkie dobra biorą się z pracy. Bywają różne dyskusje, ale nie ma zdeterminowanej ksenofobii, homofobii, antysemityzmu, rasizmu. Murzyn, Arab czy gej jeśli tylko naprawdę uczciwie pracują - znajdują akceptację. Są przykłady. Moja okolica to Dolny Śląsk, być może w Małopolsce czy na Podlasiu jest trochę inaczej, ale z reguły ci, którzy pozostają przy rolnictwie muszą być otwarci, rozsądni i sprawni (niezależnie od poziomu wykształcenia), pracowici, zapobiegliwi, tak czy owak wartościowi. To nie jest zajęcie dla cyników, leni, przygłupów pseudointelektualistów czy celebrytów. Ale z racji zawodu wszyscy klasyfikowani są w społeczeństwie jako "wsioki" - podludzie. .............................................................................................................. Co do biblioteki: boleję, że resztki moich książek zalegają w przepastnych pudłach na strychu, że co lepsze pozycje rozpożyczyłem i nie wróciły, że dziś drukuje się masę papieru, a Książek coraz mniej :). Ale ciągle odróżniam Kanta od kanciarzy (i Marksa od marksistów) :)
  • wagowy 2019-06-04 19:55:28
   Baca; każda tusza w rzeźni jest identyfikowana po nr kolczyka . Waga tuszy jest jawna (w razie odmowy - UOKiK) . Nawet , jeśli przewoźnik dostarczył do ubojni wszystkie sztuki , z ogólną masą to generalnie - są one tam ważone po obróbce indywidualnie . Lat temu 10 (?) miałem takie zdarzenie (nie miałem wówczas swojej wagi) , zadzwoniłem do lekarza wet na ubojni i po rozmowie okazało się , że moje jałówki hf miały - w stosunku do żywej wagi - wybojowość ponad 67 % . Po przeliczeniu na żywą wagę , jakoś ...., w każdym bądź razie dopłacili (elektronika , na moim podwórku zawiodła) .
   • baca56 2019-06-04 22:26:37
    W rzeźni weterynarz, klasyfikator, pracownik - każdy jest "na żołdzie" właściciela interesu. Nie ma praktycznej możliwości udowodnienia kantu. Miałem trzy lata temu przypadek, kiedy byki klasyfikowane na łące przez przedstawiciela rzeźni na "U" poubojowo wyszły głównie "O" przy wybiciu nawet tylko 50%. Nie mamy pańskiego płaszcza, i co nam pan zrobi?
  • miko. 2019-06-05 16:04:57
   Baca 56 , jesteś inteligentny "chłop" ale nie rozumiesz podstawowej zasady : majątek nie bierze się z pracy , zrozum ! Majątek bierze się z kapitału . To Twój kapitał (ziemia , budynki, urządzenia i Twoja praca jako robotnika ) daje Ci dochód (zysk) . Ty możesz zarobić - swoją praca - tylko tyle co wysoko wykwalifikowany pracownik . Moi pracownicy długo tego nie mogli pojąć , aż siedliśmy - kiedyś przy stole po żniwach - na temat: razem pracowaliśmy i dlaczego ja mam więcej po tych żniwach od was ? Długo to trwało (tak po 0,7 na głowę ) i kiedy już wytrzeźwili dotarło do nich, że wartość mojej pracy przy dochodzie z kapitału , to jest takie g..., że w następnym roku powinienem tylko dbać wyłącznie o zaopatrzenie (i pogodę nawet z datkami na mszę) .
  • Wnuczek 2019-06-05 20:49:53
   Za ci Ci te zielone łapki ? Kosy , widły ? Q....rwa , porąbało Was ? Dlaczego Semici opanowali gospodarkę światową ? Bo w religii - naszych barci w wierze - dziecko może zwolnić z obowiązku nauki czytania i pisania (uważajcie ) tylko rabin (cadyk) i to tylko dzieci upośledzone umysłowo . Rozumiecie ? Widły i kosy - przeciwko nauce , wiedzy i kapitałowi ? Masakra
 • baca56 2019-06-04 17:01:43
  Polski rolnik NIE MOŻE sprzedać swoich produktów bezpośrednio konsumentowi, lub za pośrednictwem pobliskiego sklepu czy restauracji. To jest FUNDAMENT zarówno Unii Europejskiej, jak i ustroju rolnego RP. Gdyby na to pozwolić, to z czego by żyli pośrednicy, handlarze, właściciele wielkich sieci handlowych, urzędowi weterynarze, urzędnicy z ARiMR, ministerstwa, sanepidu. "doradcy", unijni komisarze, eksperci, politycy unijni krajowi i lokalni, , konsultanci, kontrolerzy + inne k**wy i złodzieje, których do końca wyliczyć nie sposób. Więc od lat trwa kontredans polityków i "działaczy" polegający na werbalnym i medialnym wsparciu sprzedaży bezpośredniej i jednoczesnym zaciskaniu pętli na jej realnym wymiarze. Przed godziną sprzedałem do rzeźni 10 ciężkich byków. Fakt, miały ponad 30 miesięcy. Na oko 3 osób znających się na bydle waga średnio 800-850. Waga na samochodzie 710/szt. Minus 6% okarmienie, minus podatek, etc - w efekcie wyszło 4300 netto za sztukę (!!!). Pilnowałem - i nie wiem w którym momencie mnie orżnęli. Z drugiej strony wiem (bo przećwiczyłem) że mięso z takiego byka to w niewyżyłowanym detalu ok. 12 000 zł. To są bardzo tłuste konfitury, zbyt tłuste, żeby do nich dopuścić chłopów. No bo z czego będą żyli urzędnicy, eksperci, wielkie sieci, komisarze itd, itp, więc będą gaworzyć o sprzedaży bezpośredniej bez skutku do usranej śmierci. Z historii wiemy, że w XVII - XVIII w rosyjscy carowie Mikołaj i Aleksander znieśli pańszczyznę, poddaństwo, a w końcu uwłaszczyli chłopów na ziemi. Niestety, ten fakt do dzisiaj nie dotarł do świadomości większości polskiego społeczeństwa, w szczególności "lemingów", polityków, "ekologów", a zwłaszcza nowoszlacheckich "patriotów". Mamy lepszy i gorszy sort obywateli, później długo nic, a na końcu rolników, czyli "chłopków" wieśniaków", "buraków", "gumofilców", "bambrów" itd.- i to już jest zupełnie inna kasta. Są inicjatywy, żeby tą klasę pozbawić praw obywatelskich, a nawet w ogóle obywatelstwa i wolności osobistej. Bo z własności już się nas po trochę wywłaszcza. Cdn.
  • n-l 2019-06-04 20:26:47
   Ujmujesz za pospólstwem , ono nigdy ci pozytywnie nie odpłaci . Tego twojego cara , też pospólstwo polskie do Bozi wysadziło , zapomniałeś historie ze szkoły średniej ? Razem ze szlachtą i klerem - szczującym (to takie ładne dzisiaj słowo) na ambonach na cara , który odebrał proboszczom i biskupom darmową siłę roboczą.
  • ekojajo 2019-06-05 13:29:45
   Mój kolega sprzedał wczoraj bezpośrednio " bycka przez kolczykow na krawatke" za 1900 zł. Byczek 3 miesiące cały czas przy krowie.Ssał ile chciał waga 152 kg po 12,50 za kg netto
 • Ya 2019-06-04 15:06:06
  Luj z łagromumji gra do swojego portfela a rolnikow ma w du....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.205.167.104
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.