PARTNERZY PORTALU

Komentarze 13

user Edek 2019-08-20 20:59:11
Ktoś trzepie nie złą kasę na tym całym asf. Dzik dobrze roznosi te chorobę dlatego jest u nas pod taką ochroną. Wiadomo że bioasekuracja jest ważna, ale co to pomoże jak chore dziki będą na polu biegać? Czy rolnik jest w stanie siedzieć jak na bombie i liczyć na cud że nie zaniesie tego paskudztwa do chlewni? Gdyby im zależało na trzodzie w Polsce już dawno zabrali by się za dziki. Zagranica pewnie tylko się cieszy i śmieje z nas.
Zgłoś
user znerwicowany 2019-08-22 08:23:35
Przecież to wykańcza psychicznie w strefie, bo codziennie myślisz czy mam wirusa, pomimo starań. Każdego dnia każdego miesiąca, a okresie takim jak teraz to emocje są jak na kolejce górskiej. Szlak mnie trafia, bo polityk co miesiąc pieniądze przytula, po głowie sie podrapie, odpowiedzialności żadnej, a tutaj bomby z wirusem biegają po lesie i jeszcze nic z tym nie robią.
Zgłoś
user Wacio 2019-08-20 20:02:24
Oczywiści winne są dziki . Bzdura - chłopi i bioasekuracja czyli jej brak.
Zgłoś
user 1221 2019-08-20 21:44:01
Bioasekuracja nic nie da jak dezynfekuje sie tylko opony a na karoseri auta wirus moze sie przedostać. Rozprzestrzenianie Asf jest winą dzików (i rządzących) W odchodach zarazonego dzika zywi sie mucha ktora bliko chlewni przeleci do niej i taka swinia ja zje i asf w chlewni gotowy Bioasekuracja z góry skazana jest na porazke !!
Zgłoś
user FSA 2019-08-20 15:15:18
Spore zagęszczenie ognisk ASF a jeszcze większe dzików . Na Słowacji masz broń masz prawo strzelać do dzików w Polsce świnie zlikwidowano(lubelskie) a dziki w strefach ASF hulają i zaczynają trzebić kukurydzę . Za dziesięć lat nadal będziemy mieli ASF i dzielnie z nim będziemy walczyć w imię solidarności europejskiej . W tym wszystkim nie chodzi aby zlikwidować ASF ale zlikwidować produkcję przydomową świń . Nie chodzi by złapać króliczka ale by gonić go
Zgłoś
user sebooh 2019-08-20 19:02:32
Święta prawda!
Zgłoś
user C#@12yt 2019-08-20 20:37:25
Przeczytajcie wyważony komentarz. Moim zdaniem bezstronny. Oprócz samych dzików i świń, a także ich mięsa i przetworzonych produktów, istotnym rezerwuarem wirusa mogą być także ściółka w chlewniach, płyny ustrojowe oraz kojce i pomieszczenia, w których hodowano trzodę chlewną, a nawet pasza. Większość przypadków przenoszenia wirusa ASF w kolejne miejsca jest wynikiem karmienia trzody chlewnej resztkami kuchennymi oraz różnymi innymi odpadkami. Z kolei termin „wektor” zarezerwowany jest do opisu możliwości transmisji wirusa na nowe obszary. Wektorami wirusa mogą być więc zarówno zwierzęta dzikie, jak i domowe, ale przede wszystkim jest nim czynnik ludzki wynikający z aktywności związanej z hodowlą świń oraz pozostałej działalności bezpośrednio lub pośrednio powiązanej z tym działem produkcji rolniczej. W tym kontekście szczególnie ważnym źródłem ekspansji ASF na nowe tereny są środki transportu poruszające się nie tylko lokalnie w obszarach, w których wirus występuje lub występował. Wektorem mogą być także niektóre gatunki kleszczy, które są bezobjawowymi nosicielami. Najnowsze badania wskazują również, że niektóre gatunki much mogą być ważnym, choć wciąż nierozpoznanym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa na nowe obszary. Nie wolno przy tym zapominać o tzw. wektorach mechanicznych, czyli o dzikich lub domowych gatunkach zwierząt, które przenoszą skażone wirusem fragmenty tkanek zwierzęcych czy roślin. W badaniach niemieckich przeprowadzonych na tuszach martwych dzików wykazano, że kontakt z padliną (padłe dziki) miały trzy gatunki ssaków drapieżnych oraz sześć gatunków ptaków, w tym najczęściej myszołowy i kruki. W badaniach tych zaobserwowano również dużą aktywność psów, które w związku z tym należy traktować jako istotny wektor choroby.
Zgłoś
user Rolnik 1 2019-08-20 21:50:13
Z moich obserwacji wynika że za 25% roznoszenia wirusa ASF odpowiedzialne są ...wiejskie psy i koty puszczane luzem i spotykane kilka kilometrów od wsi, które nad ranem wracają z pól.
Zgłoś
user rolnik polski 2019-08-21 09:28:35
C#@12yt - myśliwy i bezstronny komentarz, jakiś żart. Całą winę zwalacie na rolnika, że nie stosuje bioasekuracji co jest praktycznie nie wykonalne bo nikt nie zrobi z chlewni sterylnej sali jak na bloku operacyjnym, w szpitalach pomimo takiej ochrony i tak mamy sporo zakażeń to żółtaczką to gronkowcem itp. Więc rolnik w tej walce jest bez szans, kiedy w hodowli bazuje na paszy, która pochodzi z pola a tam dziki sieją spustoszenie w najlepsze zostawiając jeszcze na pamiątkę wirusa ASF. Hodowla na ściółce = zawleczenie ASF do chlewni. Co do wektora przenoszenia ASF-u, (psy, muchy, ptaki itp) to jak nie będzie padliny dzika z wirusem to i nie będzie możliwości przeniesienia wirusa, proste. Czy tak trudno to zrozumieć że problemem jest dzik a nie mucha itp. nie będzie dzika nie będzie ASF.
Zgłoś
user Rolnik 1 2019-08-21 20:06:06
Rolnik polski,...... czy ty rolniku polski nie możesz zrozumieć że twoje koty i psy spuszczone przez ciebie na noc żeby się najadły bo nie dajesz im w dzień jeść, rano wchodzą do chlewika i zarażają ASF-efem świnki.
Zgłoś
user ASF to nie tylko Rolnicy 2019-08-21 20:37:28
Niestety nie zgadzam się z Tobą. Wirus ASF jest znacznie grożniejszy dla świń niż wirus ospy właściwej dla ludzi, a wirusa ospy pozbyto się dopiero izolując wszystkich chorych i potencjalnych nosicieli w jednym mieście (w 1963 roku Wrocław) kordonem sanitarnym i dodatkowo szczepiąc około 98% populacji mieszkańców Wrocławia. Jedyne skuteczne metody likwidacji ASF to szczepienia (nie ma jeszcze szczepionki) lub fizyczna likwidacja wszystkich nosicieli w tym dzików.
Zgłoś
user ala 2019-08-21 21:20:21
Rolnik 1 opisujesz własne postepowanie odnosnie piesków i kotków rozumiem , ŁEKOLOGU PO......y
Zgłoś
user ekojajo 2019-08-20 15:05:04
Jeszcze nowy program -dopłaty dla świń hodowanych na wybiegu w celu polepszenia dobrostanu. Świnia+ i za rok po temacie
Zgłoś