PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • Oj Olek, Olek co ty za herezje piszesz 2020-02-17 09:13:47
  @ Olek, Przez wasz niski KRUS i coraz większe dopłaty do waszej źle prowadzonej gospodarki setki tysięcy polskich emerytów przymiera głodem i umiera dlatego że nie ma pieniędzy na służbę zdrowia. Tysiące małych dzieci by było w lepszej kondycji zdrowotnej gdyby nie dopłaty do waszego KRUS-u i waszych bieda gospodarstw spowodowanych między innymi przez powszechny na wsi alkoholizm A pieniądze na wasz KRUS to skąd idą jak nie z kasy państwa.
  • taki tam 2020-02-17 10:05:48
   Pocieszę cię, ilość chętnych do pracy w rolnictwie systematycznie spada, więc jest nadzieja że wkrótce nie będzie KRUS, nie będzie dopłat, nie będzie żarcia, nie będzie niczego....
 • JFK 2020-02-16 17:55:00
  Olek,... wy rolnicy nie jesteście lepsi od myśliwych, wasza gospodarka opiera się gównie na dopłatach, sami tu przyznajecie tu na farmer i piszecie że bez dopłat to u was bieda. Bez dopłat wasze gospodarstwa by przestały istnieć. Co raz większy system dopłat powoduje że wasza gospodarka robi się coraz bardziej niewydolna, bo po co pracować, uczyć się kiedy pozostałe społeczeństwo zapłaci, ale ta wasza gospodarka robi się coraz bardziej pasożytnicza. I w końcu jakaś partia powie dość. A co będzie jak zmieni się opcja polityczna i obetnie wam dopłaty, ----- chciałem zauważyć że przy obecnych przepisach to na razie jesteś tylko dzierżawcą ziemi, już lasy chcieli sprzedać, a wtedy za za wejście i zebrane grzyby w lesie lub ścięte gałęzie będziesz musiał zapłacić, już oddano tysiące kamienic byłym właścicielom, za ziemię mogą też się wziąć. Jeżeli jesteś rolnikiem a nie trollem to biorąc coroczne dopłaty i pisząc te słowa jesteś niezwykłym fałszywym hipokrytą. Powoli przychodzi czas że za ziemię którą dzierżawisz będziesz musiał zapłacić.
  • Olek 2020-02-16 18:38:37
   Rolnik korzysta ze wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej. Myśliwy z pozostałości po PRL. To jest różnica. Jednak zgadzam się, że system dopłat nie powinien funkcjonować w obecny sposób. Jednak ta dyskusja odbiega od tematu polowań. Być może będzie okazja w innym miejscu i czasie.
  • nick 2020-02-16 18:39:39
   przeczytałeś na jutro lekturę dzieciaku?? oddam ci dopłaty jak zapłacisz mi za zboże godziwe pieniądze.. te doplaty są po to żebyś za bułkę nie płacił 5zl a za chleb 20. Idź do pracy a nie cale zycie na garnuszku rodziców
 • Olek 2020-02-16 09:18:28
  Dyskusje nie mają końca. I tkwią w martwym punkcie. A może tak stanąć w prawdzie? I jasno wskazać, że to PZŁ ( z aprobatą nadleśnictw) stracił panowanie nad gospodarką łowiecką, którą tak się chwali? I to wiele lat temu? Populacja dzika nie spadła z Marsa. Rolnik ma prawo uprawiać kukurydzę, bo to podstawowe zboże paszowe. Wolno mu to robić na własnej ziemi. A, że fitohormony z nowych odmian i dostęp do pożywienia i brak zim –namnożyły dziki to żadna nowość. Trzeba było to zauważyć na początku i regulować. Widać to było po rosnącej ilości szkód łowieckich. Jednak dobrze się spało i bawiło w polowania. Teraz, jak słyszę- myśliwi pragną dopłat do ceny dziczyzny w skupie. To wielki skandal! Komuny dawno nie ma i nie ma powodu, żeby podatnik dokładał do myśliwskiej nieporadności. Gdzie panowie byli, kiedy rynek dziczyzny się podzielił? Kto wam broni zakładać własne skupy, rozbiory, masarnie? Nie chce się. Po co? Państwo da. Mam nadzieję, że ten szantaż wam się nie uda. I te koła, które ośmielą się grozić brakiem odstrzału czyli pośrednim rozprzestrzenianiem choroby zakaźnej – zostaną ukarane odebraniem obwodów. I gminy stworzą instytucję gminnego łowczego, który etatowo, za pensję zrobi porządek. I jeszcze czekam, kiedy ktoś spyta panów o pokątny handel mięsem dzików i za to też rozliczy
 • brzoza 2020-02-15 21:26:43
  Zmienić dzierżawce na takiego który będzie odpowiedzialny. Albo pozwolić rolnikom wziąść w swoje ręce los dzików . Żeby ktoś strzelał dzika to musi się to opłacać . Wyznaczyć cenę za szablę .
 • Jerzy 2020-02-13 22:32:58
  A najlepszym rozwiązaniem by było,.... aby koła gospodyń wiejskich wzięły sprawy w swoje ręce zbudowały pułapki i odławiali dziki, a później,.. obuchem siekiery dzika w łeb.
  • Andrzej 2020-02-15 07:13:32
   Ech, gdyby tak jeszcze koła gospodyń wiejskich chciały i umiały zwalczać głupotę....
 • JFK 2020-02-13 22:14:19
  Do Andrzeja.....może ty nie będziesz, ale dziesiątki tysięcy rolników na pewno tak. a zresztą teraz tak mówisz pod publikę, a za tydzień zmienisz zdanie, nigdy nie wiadomo co możesz zrobić. Jestem myśliwym i widzę że rolnik zmienia płodozmian często, dzisiaj sieje kukurydzę a za chwile z niej zrezygnuje bo jest kiepska koniunktura wtedy na lata zostaje u niego broń, i co nie będzie nocami kłusować. Stawiam koniak przeciwko herbacie że będzie. Armagedon dla polskiej zwierzyny.
  • Andrzej 2020-02-13 22:46:16
   Równie dobrze mogę napisać że jesteś potencjalnym mordercą, masz broń, kto wie co ci strzeli do głowy, może jednak profilaktycznie powinni odebrać ci broń i wszystkie inne narzędzia umożliwiające realizację twych potencjalnie morderczych planów. Może w twym mniemaniu jest inaczej, ale jesteś takim samym człowiekiem jak my wszyscy. A jeśli chodzi o armagedon dla zwierzyny, to przecież wy go robicie. W mojej okolicy działalność łowiecka polega tylko na strzelaniu do zwierzyny, to wy jesteście legalnymi kłusownikami, nie prowadzicie żadnej sensownej gospodarki łowieckiej, czerpiecie ze środowiska nie dając nic w zamian.
  • rolnik polski 2020-02-14 11:30:22
   każdy mierzy innych swoja miarą, też wypowiem się o myśliwych, a znam kilku i wiem co się wyprawia w łowiectwie, Tam to dopiero kłusowanie, strzelony jeleń wpisany lis, strzelony wilk wpisany jenot, poroże jelenia 5 razy to same pokazywane kolegom z komisji, itp itd
   • Zen 2020-02-14 23:00:13
    Goo ... fno wiesz, konfabulujesz, zmyślasz, oczerniasz. Bo gdyby tak było - to przecież jako prawy obywatel zgłosił byś to do organów ścigania ! A tak to wygląda, że tu płaczesz a w realu bierzesz udział w tym opisanym przez ciebie procederze czerpiąc z tego korzyści !
 • JFK 2020-02-13 16:59:22
  A ja widziałem na własne oczy jak w gospodarstwie ekologicznym w którym kilka dni mieszkałem wieczorami rolnik pryskał, a dla siebie miał przydomowy ogródek
  • . 2020-02-13 21:58:31
   Kolejny znawca! A zapytałeś czym pryska? Są środki dozwolone dla produkcji ekologicznej.
   • Gustaw 2020-02-13 22:15:59
    Takie bajki to nie ze mną........
 • JFK 2020-02-13 16:54:56
  Dwa tygodnie temu w Badeni Winterbergii znaleziono 3 padnięte dziki, szast prast sprzątnięte zutylizowane, i nikt nic nie wie....... To co piszecie jest dokładnie na odwrót, tylko nie przekręcajcie faktów, wy rolnicy od kilku lat nawołujecie....dajcie nam broń, dajcie nam pozwolenia na broń, itd, sami zrobimy prządek. I bardzo dobrze że wam nie dają, ....dzisiaj siejesz kukurydzę a za rok z niej całkowicie zrezygnujesz, a broń zostanie u was, i co, kłusownictwo na niespotykaną skalę,... armagedon dla polskiej zwierzyny.
  • Andrzej 2020-02-13 18:36:57
   Nie rozumiem skąd ten brak wiary w odpowiedzialność rolników ?. U mnie w domu stoi w szafie kilka sztuk broni, również snajperskiej, należącej do syna, strzelca sportowego. Gdybyśmy chcieli kłusować, to mamy czym. Ale nie robimy tego bo, po pierwsze byłoby to złamanie prawa, po drugie i najważniejsze, jestem zdecydowanym przeciwnikiem bezsensownego niszczenia zwierząt i roślin, wyjątkiem jest dzik, którego populacja jest poza zdroworozsądkową kontrolą. Nie interesuje mnie przynależność do koła łowieckiego, nie interesuje mnie łowiectwo. Chcę mieć możliwość obrony własnej ziemi przed dzikiem, tylko tyle, dla niektórych aż tyle.
 • Michal 2020-02-13 12:16:33
  Po pierwsze to rolnicy powinni nauczyć się higieny pracy ze zwierzętami bo to rolnicy roznoszą asf na butach a nie dziki, odstrzału dzików nic nie da, jak ma się rozwinąć odporność na asf to tylko w naturalnym środowisku
  • Andrzej 2020-02-13 13:29:23
   Coś takiego, jak ty to wydedukowałeś że to rolnicy na gumofilcach przenoszą wirusa ?, jakimi metodami badawczymi się posłużyłeś ?, sprawdzałeś te gumofilce ?, a może zaobrączkowałeś wirusa lub zapytałeś go, jak dostał się ze środowiska naturalnego do chlewni ?
   • Jan 2020-02-13 20:48:19
    A ile dzików weszło do chlewni? To znaczy, ze ktoś zanosi chorobę do gospodarstw. Jak nie bedzie bioasekuracji to nic nie pomoże. Ale najlepiej zwalić winę na dzika i mysliwych - tak najłatwiej
 • rolnik polski 2020-02-13 10:28:20
  We wcześniejszych komentarzach dotyczących problemu modelu łowieckiego, myśliwi pisali dajcie broń rolnikom to wybiją wszystko co się rusza, teraz piszą że wybicie tylko dzika jest nie realne. Zdecydujcie się, rolnik wybije czy nie ? czy to tylko Wy nie możecie tego zrobić.
  • misi 2020-02-13 21:55:56
   Obserwator, ty myślisz, że bzdura powtarzana wiele razy stanie się prawdą tylko dlatego, że ty ją powielasz. Inni mogą a my nie- i żadnych argumentów. Nie bo nie, bo ty tak twierdzisz. Siedzisz na tym swoim biurokratycznym stołku, trochę popolujesz i uważasz się za znawcę rolnictwa. Każdy rolnik hodujący świnie musi przestrzegać bioasekuracji, bo jest to ściśle i rygorystycznie kontrolowane przez weterynaria. Ty jesteś kompletnym ignorantem który nic nie wie o rolnictwie.Podejrzewam, że więcej świata poznałem niż ty, a Polskę z racji poprzedniego zawodu zjeżdziłem wzdłuż , wszerz i po przekątnych. Dyskusja z tobą , to bezsens.
 • Obserwator rolnictwa 2020-02-13 09:33:43
  @misi Siedzisz w tej swojej chatce całe życie i nie masz zielonego pojęcia w temacie. To że zrobili to za granicą nie znaczy że u nas się da. Powtarzam w Polsce wybitnie wszystkich dzików jest nierealne jak życzą sobie chłopi typy @misi czy inni. Tak trudno to zrozumieć? @Rolnik Polski sprawa słomy jest prosta, ale widać nie masz pojęcia o bioasekuracji. Byłeś w ogóle na chociaż jednym szkoleniu? Słomę masz sobie zrobić zapas a jak nie masz i chcesz od razu z pola brać z "kawałkami dzika" to lepiej już zrezygnuj w trzody i rób coś innego. Jak Ci powiedzą że jakiś wirus jest w twojej ulubionej kiełbasie to dalej ja będziesz jadł? @Rolnik Polski tak będzie dalej ją jadł. Do roboty się brać a jak nie to zmieniać zawód na inny. Jeszcze raz powtórzę, wybicie wszystkich dzików a PL jest nierealne i tylko niektórzy rolnicy tutaj piszący żyją jeszcze w jakimś kosmosie i myślą że pyk, pyk i po kłopocie.
  • Andrzej 2020-02-13 10:24:21
   Bardzo chętnie się dowiem dlaczego to co było realne w innych krajach, w Polsce jest nierealne ?, co takiego stoi na przeszkodzie ?. Pomijając oczywisty interes myśliwych i nawiedzonych ekologów.
  • rolnik polski 2020-02-13 10:25:08
   tak zgadzam się w całej rozciągłości wybicie dzika nie jest możliwe, tak długo jak długo będzie monopol PZŁ. O słomie i zapasach się nie wypowiadaj jak ie znasz skali produkcji. Pokaż mi choć jedną firmę co robi zapasy materiałów na dwa lata produkcji, a rolnikowi każesz to wytrzymać finansowo.
 • Andrzej 2020-02-12 22:27:26
  U niektórych użytkowników tego forum panuje przekonanie że gdyby dać chłopom do ręki broń w celu obrony pól, to wytłuką wszystko co się rusza bo są mało odpowiedzialni, nie mają kursów, szkoleń, nie znają prawa itp. Chcę powiedzieć że widziałem na własne oczy myśliwego, z uprawnieniami, strzelającego z ziemi, do dzika, w kierunku odległych o 2 km zabudowań, w terenie wznoszącym się, czyli że trajektoria pocisku również była wznosząca. Ja, zwykły chłop, bez uprawnień i szkoleń, kierując się logiką, ze względów bezpieczeństwa, nie zdecydował bym się na taki strzał, on mając uprawnienia i odpowiednie szkolenia, zrobił to.
  • Ogrodnik 2020-02-13 07:37:24
   U nas też myśliwy strzelał blisko zabudowań gdy dzieci bawiły się na ogrodzie. Strzelał do lisa który wyskoczył ze stodoły i tylko przyszedł zapytać czy nie leciała w tym kierunku jakaś amunicja.
 • Obserwator rolnictwa 2020-02-12 22:02:05
  Cały czas im o tym piszę. Ale rolnicy dalej nie rozumieją że wybicie wszystkich dzików jest niemożliwe. Oni myślą że życie to jest bajka, przyjdzie leśniczy i zabije wilka a babka będzie odsłona. Drodzy rolnicy czas się obudzić bo idzie wiosna i asf zaatakuje wasze chlewnie. Wtedy gdzie pójdziecie wyzywać? Do kogo pretensje za brak bioasekuracji?
  • Andrzej 2020-02-12 22:37:32
   No właśnie obserwatorze, jak słusznie zauważyłeś idzie wiosna, a istnieje pewna prawidłowość że ASF przenosi się do chlewni w okresie od czerwca do września, czyli w porze intensywnego występowania owadów. Niestety one nie przestrzegają zasad bioasekuracji i raczej jest mała szansa że kiedykolwiek będą.
   • Obserwator rolnictwa 2020-02-13 07:56:21
    @Andrzej To także okres intensywnych prac w polu. Zbierane są już niektóre plony i zwożone do gospodarstw. Sprzęt jedzie na pole i wraca do gospodarstwa a rolnik nie mając czasu wskakuje do chlewni w tym czym przyjechał z pola skupia się na czasie. Owady jeszcze nikt nie potwierdził że przenoszą asf ale sam fakt że mogą przenosić ma powodować poddanie się cukrowców że nie trzeba nic robić bo i tak owady przeniosą asf.
  • misi 2020-02-13 08:22:55
   @obserwator, widać Niemcy, Czesi, czy Belgowie nie sa tak mądrzy jak ty i nie wiedzą, ze nie da się tego zrobic, więc wzięli i zrobili. Ty dlatego, że wiesz, że nie da się tego zrobić nie będziesz robił nic, a ASF będzie się rozwijał w najlepsze. Gwarantuję, że jesteś myśliwym!
  • rolnik polski 2020-02-13 08:52:51
   Obserwator rolnictwa słusznie zauważyłeś, że zwożone są plony z pola, to teraz powiedz jak zastosować bioasekurację kiedy np świnie chowane są na ściółce, a na polu gdzie skoszone zboże i zbierana słoma dziki przez pół roku żerowały, jak zdezynfekować słomę i zboże na paszę. Nie realne. Więc nie pie...prz za przeproszeniem o bioasekuracji. Poczytaj o zabezpieczeniu laboratoriów gdzie badane są wirusy i potem sobie odpowiedz czy rolnik jest wstanie wprowadzić pełną bioasekurację.
 • misi 2020-02-12 21:41:12
  Lekarz ma leczyć, strażak gasić pożary i ratować ludzi, policjant pilnować porządku, rząd zarządzać tym wszystkim a rolnik ma produkować żywność.Ja nie będę pilnował pól od dzikiej zwierzyny, bo nie pisałem się na myśliwego, ale ty jeśli się zapisałeś, to masz wypełniać swój obowiązek! Jeśli nie potrafisz, lub nie chcesz, to od tego jest władza, aby ci to prawo odebrać i tak zorganizować, aby działało i byli tam ludzie, którzy chcą i potrafią. Inne narody, nawet małe jak Czesi potrafią to robić. Jak nie chcesz, lub nie umiesz -WON!!! Przyjdą tacy co umieją i im się chce!
  • Adam 2020-02-13 08:50:58
   Bycie myśliwym to jest przywilej ,nikt nie zmusi myśliwego do strzelania a tym bardziej do tego aby przez 24 godziny pilnował czyjegoś pola.
   • Andrzej 2020-02-13 10:14:31
    PZŁ ma monopol na prowadzenie gospodarki łowieckiej w Polsce, podkreślam GOSPODARKI ŁOWIECKIEJ, to co się dzieje z populacją dzika to nie jest żadna gospodarka, oni nad tym nie panują, to się wymknęło spod kontroli, dziki są wszędzie. Jako monopoliści nie powinni robić żadnej łaski że robią to, czego się podjęli. Opowiadanie bajek o planach łowieckich, niezależnie od nich ustalanych, z których oni oczywiście skrupulatnie się wywiązują, to bzdury. Żaden starosta bez konsultacji z kołami łowieckimi nie ustali planu, bo niby skąd ma wiedzieć ile zwierzyny jest w łowisku. Reasumując, PZŁ nie chce, lub nie potrafi, kontrolować populacji dzika i dlatego muszą się znaleźć inne sposoby rozwiązania problemu. Będzie coraz gorzej, bo łowiectwo przestaje być modne, w naszym niewieściejącym społeczeństwie jest coraz więcej przeciwników polowań uważających myśliwych za okrutników.
 • pcv 2020-02-12 17:34:25
  NIEMCY w 2019 wybili prawie 1000000 DZICZKÓW można ? MOŻNA !!! Jak polaczki nie potrafia walczyc z tymi szkodnikami to zawołac Bundeswehre oni potrafia działac błyskawicznie ! Ewentualnie sie nie wycofaja ale kto to zauwazy .

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.216.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.