PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • Roman 2020-03-25 15:17:04
  Wydaje mi się, że ci bardziej rozsądni rolnicy wiedzą takie rzeczy- dzik jest ważny w ekosystemie. I nikt z tym chyba nie będzie dyskutował.Ale gdy populacja dzika jest bardzo wysoka, robią się problemy. A to ze szkodami w uprawach a to z rozprzestrzenianiem się ASF. Moim zdaniem ASFu w Polsce nie da się już zatrzymać . Nie zrobiono prawie nic ! Wydaliśmy miliony na te ogrodzenia w lesie, które np. w woj Lubuskim nie miały sensu ponieważ obszar z zarażonymi dzikami był dużo większy i choroba była już po za tymi płotami. Przez wiele lat PZŁ oraz koła łowieckie zaniżały szacunki dzików ktoś kto obserwuje przyrodę , gołym okiem widział że dzików jest przynajmniej 3 razy tyle co szacunki. Teraz nasuwa się pytanie po co niektóre koła( bo trzeba być uczciwym i powiedzieć, że nie wszystkie zaniżały szacunki) robiły w ten sposób? A no po to aby przyjmować zagranicznych myśliwych na polowania dewizowe .Jest dużo dzików to dewizowcy przyjadą nie ma nie przyjadą tym bardziej, że w większości dewizowcy przyjeżdżają strzelać nie sarny nie jelenie nie lisy nie zające tylko właśnie DZIKI. Zaraz pewnie znajdzie się paru takich myśliwych co powiedzą Przecież musimy mieć pieniądze z polowań dewizowych na odszkodowania dla rolników.. A ja się pytam po co te błędne koło? Więcej dzików więcej szkód mniej dzików mniej szkód mniej odszkodowań.Przecież my uprawiamy ziemię siejemy sadzimy i to co wyprodukujemy chcemy sprzedać a nie dostawać groszowe odszkodowania , które często nie przekraczają nawet 30%poniesionej szkody?! Jestem rolnikiem przez wiele lat nie zgłaszałem szkód ponieważ były one dopuszczalne i z tym się godzę. Ale nie mogę zgodzić się na to żeby myśliwi z kół łowieckich i PZŁ zrobili sobie biznes na polowaniach dewizowych kosztem rolników. Od kilku lat ponoszę bardzo duże szkody łowieckie na łąkach i polach zgłaszam każdą szkodę wszystko robię pisemnie jak uważam, że myśliwi zaniżają odszkodowania to odwołuję się zbieram świadków robię zdjęcia wzywam ekspertów a następnie sprawę kieruje do sądu. Inaczej przykro mi ale nie da się nauczyć panów z kół łowieckich o normalne podejście do sprawy przerośniętej populacji dzików. Pamiętajcie rolnicy dopóki będziecie siedzieć cicho dajecie się klepać po plecach będziecie wykorzystywani przez myśliwych. ASF kiedyś minie i myśliwi i PZŁ szybciej odbudują populację dzików niż wam się wydaje.
  • Wegetarianin 2020-03-25 15:39:15
   Dziękuję za świetny komentarz. W 100,,% się zgadzam ta wojna jest już przegrana . 5lat w czerwonej strefie nie pozostawia żadnych złudzeń.
 • Zdzisław 2020-03-25 13:19:29
  ASF ? najpierw trzeba odstrzelić puste łby chodowców itd. a nie Dziki ! Dzik jest sanitariuszem leśnym ! To tak jakby w szpitalu zlikwidować etaty pielęgniarek ! Wiem co mówię bo gospodarstwo rolne prowadzę 10ha od czterdziestu lat w tym 6 ha Lasu . Pozdrawiam serdecznie wszystkich Zdzisiek .
  • Podlasianin 2020-03-25 14:05:32
   Nas już odstrzelili pare lat temu i mają spokój .
  • Aaaa 2020-03-25 15:14:30
   Święte słowa panie Zdzislawie święte słowa oj głupie te chłopy głupie , aż strach na wieś jechać żeby się nie zarazić ,a teraz uwzięli się na tego biednego dzika i na Pana Myśliwego , że też im ręką i język nie uschnie . Pan Myśliwy dobry człowiek a i Pan taki mądry nadał by się na ministra środowiska czy leśnictwa . Szybko by zrobił porządek z tymi chłopami. Świnie trza zlikwidować Panie komu one potrzebne Panie ,a dzika trza dać pod ochronę bo on dobry choć do rany przyłóż . Jedynie Pan Myśliwy mógłby od czasu do czasu sobie postrzelać ,a te głupie chłopy to tylko do nagonki się nadają
  • Tańczący z dzikami 2020-03-26 07:31:05
   Te ," pielęgniarki " w tamtym roku zbuchtowaly mi łąkę , przekopaly kartofle i zasiedliły się w kukurydzy. Niech one mnie już więcej nie leczą dziękuję.Nie wiem co tam pędzisz w tym lasku ale odstaw ta żołędziowke jak ci dziki zamieniają się w doktorów.
 • Dudadaj 2020-03-25 12:51:58
  Zabić dzika nie rolnika !!!
  • gutek 2020-03-25 13:08:31
   albo w klatkę złapać dzika.
   • Dudadaj 2020-03-25 14:01:46
    Rolnika łatwiej bo nie ma gdzie uciec.
 • też rolnik 2020-03-25 07:47:30
  A przedstawiciel rolników Izdebski 2 lata temu zamiast blokować na komisjach sejmowych ustawę utrudniającą polowania to szkalował PZŁ za co dostał wyrok skazujący
 • bocian 2020-03-25 03:32:15
  w realu myśliwi i rolnicy razem wódkę piją, natomiast w internecie się wzajemnie zagryzają
 • Jerzy 2020-03-24 23:34:19
  Walkę z ASF nie wygrają tylko sami myśliwi, jak uważacie wy rolnicy, weźcie przykład z Hiszpanii, państwem znacznie bogatszym niż Polska, która sobie nie poradziła z ASF. Żeby zwalczyć ASF muszą współpracować wszyscy. Wiec nie zwalajcie winy tylko na myśliwych, osobiście i setki moich kolegów spędziliśmy niejedną noc aby pilnować waszych chłopskich pól. Przede wszystkim dziki należą do państwa więc decyzje w tej sprawie powinny być systemowe i wyjść od państwa /rządu/ A gdzie wasza upragniona policja i wojsko co miała wystrzelać wszystkie dziki. Nie padło też ze strony rolników żadne słowo potępiające organizacje pro zwierzęce które nie dopuszczały do polowań.
  • Wegetarianin 2020-03-25 08:39:44
   No nie . Po pierwsze w Hiszpanii wirus asf został dawno pokonany ,celowo wprowadza pan w błąd ludzi , Hiszpania jest krajem wolnym od asf !!! Myśli pan że jestem pół głupkiem ??? Współpraca wygląda tak że my rolnicy od wielu wielu lat : ograniczcie populację dzików . Myśliwi odp. chcemy ale nie możemy lochy prosne , mają małe .limity nas ograniczają , kukurydza nie ma jak strzelać powodow 100 . Napiszę krótko my rolnicy mamy chlewnie i świnie za które odpowiadamy jeśli u nas pojawi się wirus my dostajemy w (...). Wy macie swoje koła łowieckie i odpowiadacieza nie , jeśli u was krąży zarazą to wy rozkladacie bezradnie ręce to się chyba nazywa nieudolność? Tego wpisu o ekologach nie będę nawet komentować bo to poniżej mojej godności . Mieliście 6 lat od kiedy pojawił się asf na Podlasiu prawda jest taka że przespaliscie ten okres . Rolnicy ponieśli największe koszty . Ogrodzili swoje chlewnie mają maty zwalczają muchy i inne gryzonie. Co zrobili myśliwi aby zwalczyć asf ? Nic nie zrobili i później się dziwią że rolnikom nerwy puszczają ?
 • Oleg 2020-03-24 23:03:30
  Słuchaj ..wegetarianin, ty w swoim uproszczeniu widzisz tylko winę myśliwych, odpowiedzialnych za rozwój ASF jest kilka grup, rolnicy, weteryniarze , myśliwi. rząd, Lasy Państwowe, i ekooszołomy, którzy blokowali jak Polska długa i szeroka polowania na dziki........ Plany hodowlane dla kół zatwierdzają jak kilka dni temu napisał redaktor G. Tomczyk, Lasy Państwowe, Gmina oraz Izby Rolnicze, czyli wasi rodacy i przyjaciele. Więc wy rolnicy miejcie pretensje też do swoich że limity odstrzałów były takie a nie inne..... Jednak musisz wiedzieć że 25% myśliwych to rolnicy i chłopi,.. twoi rodacy, często twoi koledzy lub sąsiedzi, wiec dlaczego ich nie wzywasz do pomocy. Pamiętasz jak kilka lat temu tu na Farmerze były wyzwiska i bluzgi na myśliwych, więc dlaczego ja mam wam pomagać jak wyście mnie wyzywali...... Ale należy też napisać że w rzeczywistości współpraca rolników i myśliwych układa się dobrze tylko tu na portalu panuje nie wiadomo dlaczego nienawiść i pretensje.
  • Wegetarianin 2020-03-25 10:17:30
   Ok . Krótka piłka . Przykładem tej " dobrej" współpracy jest przykład Lubuskiego , dzików do wyboru do koloru z czego kupa zarażonych i jak tu piszą presją wirusa w środowisku jest duża . Wirus dostaje się do fermy świń dodam o najwyższym poziomie ochrony nie do byle chlewika . Ponad 20 tyś świń idzie spać i już nie wstanie . Jak tak dalej pójdzie tą " dobra " współpraca to za 3-4 lata świniaka to i w zoo nie zobaczymy . A na Wielkanoc kiełbasę i wędlinę to będziemy świecić nie Polską tylko Duńską.
 • Yakuza 2020-03-24 19:06:55
  Rolnictwo to chyba jedna z niewielu branż gdzie nie ma dobrych perspektyw na przyszłość. Bydło leci, litr mleka kosztuje tyle co litr wody, asf kończy świnie a i cena zbóż też bardzo niska bo i po co komuś pasza skoro obory są zamykane. Nie ma radości z tej pracy, wiecznie tylko nerwy.
 • Beka 2020-03-24 15:18:44
  Dzików jest ogromny problem.One mogą bezpansko biegać po okolicach i do zabicia od nikt tak żarliwie się nie kwapi jak do zabijania świń ( w większości zdowych)Co za chory kraj. A props czemu w Polsce na granicy niemieckiej jest czerwona strefa A po niemieckiej nawet żółtej nie ma?A no oni sami dbają o swoje interesy A biedna Polska nie umie.Brawo rządzący
 • Beka 2020-03-24 15:09:02
  Czemu trzeba uśmiercić 23000 swin w większości zdrowych .I nie ma z tym problemu A żeby zabić 23000
 • Wegetarianin 2020-03-24 09:25:18
  Moim zdaniem za rozprzestrzenianie się wirusa asf odpowiedzialni są myśliwi i kompletna ignorancja problemu,na dodatek zwalają bezczelnie winę na rolników ,a to już szczyt egoizmu i bezczelności ! To dzik jest nosicielem wirusa nie człowiek nie ma dzika nie ma asf to proste jak drut ! Koronny argument myśliwych że przecież wirusa nie przeniósł z Podlasia do Lubuskiego dzik tylko zrobił to człowiek to fakt ale czy było było by to możliwe gdyby nie było tam tyle dzików ? Pytanie dlaczego weterynarze o tym nie mówią a wolą gnębić hodowców świń odpowiedź jest prosta bo biorą za to kasę . Kontrola gosp. 2 razy do roku kasa , likwidacja ogniska kasa , rolnik też posmaruje . Na dodatek wielu z lekarzy to zapaleni myśliwi albo najbliżsi przyjaciele polują to kolejny fakt. Pytanie podstawowe jak zmusić myśliwych by zacząć brać temat asf na poważnie? Ano bardzo prosto . Myśliwi odpowiadają za ,," swoje ," dziki , jeśli dziki sa zarażone i na terenie na którym wystąpiło te zarażenie zachorują też świnie w chlewni to koła łowieckie będą zmuszone wypłacić odszkodowanie tak jak teraz płacą za szkody wyrządzone w uprawach . Z tą tylko różnicą że nie zapłacą ile tam sobie wyliczą tylko realną wartość tych świń . Co to da ? Ano to że hodowca dostanie większą kasę na przestawienie produkcji i łatwiej przetrwa okres bez dochodów utraconych z prod. świń , a myśliwi pod groźbą płacenia dużych odszkodowań przestaną pierd. głupoty tylko ruszą w las polować. Populacja dzików spadnie na tyle że asf nie będzie się rozprzestrzeniać ,a jeśli nawet się pojawi to będzie je można szybko zlikwidować . Dla myśliwych polowanie to hobby , miło spędzony czas przy ognisku czy po prostu styl życia. Dla nas rolników hodowla świń to kwestia przeżycia nas i naszych rodzin , być albo nie być tysięcy hodowli świń w całej Polsce! I żaden weterynarz czy myśliwy nie będzie mnie tu robić wykładów jak mam dbać o swoje. Jeśli nie stanie się jak napisałem powyżej, za chwilę cała wielkopolskie będzie na czerwono a za max 3 lata cała Polska. A oni dalej będą pierd. głupoty . Niech teraz mądre doktory i ministry przemysla to co napisałem ja prosty chłop z Podlasia po podstawówce w gumofilcach i tyle w temacie . Ocena tego co napisałem należy do was.
 • ASFer 2020-03-24 06:49:13
  Rozumiemy wszyscy,że dzik z katarem przyszedł do zamkniętej obory, zaczął kichać lub zaciął się w palec i zaraził całą hodowlę świnek. A mnie się zdaje, że tam złamane zostały zasady "bioasekuracji" na każdym poziomie i właściciel lub ktoś odwiedzający jest myśliwym, zabił dzika, w zakrwawionych gumiakach przyniósł truchło się pochwalić, krew dostała się do paszy, poszli na wódeczkę. Z tymi kontrolami "wprowadzonych zasad" też ostrożnie- papier wszystko przyjmie. Wpadnijcie kiedy bez zapowiedzi wtedy zobaczycie te "zasady" w akcji.
 • Bogdan 2020-03-24 06:14:14
  Wylęgarnia dzików jest teraz w miastach, a eko fiko skutecznie ich bronią
 • Ben 2020-03-23 19:13:43
  Jak asf w małym stadzie do wina rolnika bez dwóch zdań bo słaba bioasekuracja. Teraz jak asf w wielkim stadzie to się okazuje że była ogromna presja ze strony dzików. Swoją drogą może się naraże ale dobrze że zaczęło się od wielkiego stada a nie małego. Potem by powiedzieli że to wszystko przez tych małych. A tu popatrz, i mniejszego jeszcze nie ma a tutaj jest.
 • Daf 2020-03-23 17:49:06
  bioasekuracja nie miała działać od samego początku to nie jest jej cel ! bioasekuracja jest wymyślona przez poprzednią ekipę rządzącą aby mieć podstawę do wypłacania odszkodowań za ubite świnie - nie masz bioasekuracji nie jesteś hodowcą nie dostajesz masz bioasekuracje chcesz hodować dostajesz odszkodowanie. prosta zasada. nie chce tutaj faworyzować czy poniżać jakiejś siły politycznej ale obecna ekipa wyszła z założenia że bioasekuracja działa w 100% i jeśli asf jest w chlewni to wina tylko i wyłącznie rolnika który zdrową świnie wygnał do lasu a z lasu przywiózł w zamian chorego dzika. Patrząc na pola zryte w 90% przez dziki lub już przesiane i od nowa zryte, działania weterynarii, wszelkich służb uważam iż my słabo walczymy z asf.. właściwie chyba ministerstwo jest po stronie wirusa. tam gdzie ministerstwo wraz z weterynarią złożyli prośbę do Komisji Europejskiej o zniesienie strefy asf tam faktycznie najlepiej poradzono sobie z asf, poprostu zlikwidowano trzodę chlewną i problemu nie ma :)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.228.11.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.