KONFERENCJE

Opolagra – największe targi w południowej Polsce

14-16 czerwca 2019  •  Lotnisko w Kamieniu Śląskim

W dniach 14-16 czerwca po raz XVI-ty odbędzie się największa w południowej Polsce wystawa rolnicza – Opolagra. W 2018 roku odwiedziło ją 46.000 zwiedzających, którzy podziwiali stoiska ponad 430 wystawców. Tegoroczna edycja zapowiada się nie mniej okazale.

Opolagra – największe targi w południowej Polsce Fot. Adobe Stock 8 listopada 2022

Opolagra to uczta dla pasjonatów techniki rolniczej oraz chowu i hodowli bydła. Mogą oni nie tylko obejrzeć maszyny na stoiskach, ale również przyjrzeć się im podczas licznych pokazów. Maszyny w trakcie pracy na Opolagrze to widowisko o niesłabnącym zainteresowaniu.

Również w tym roku nie zabraknie ciekawych atrakcji. Po raz czwarty w Polsce obędzie się MANITOU CUP, czyli trzydniowy, niepowtarzalny i bardzo widowiskowy konkurs dla operatorów maszyn roboczych, nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji i Węgier. Wyznaczone zostaną tory z przeszkodami, które synchronicznie pokonywane będą przez uczestników konkursu. Emocje walczących o atrakcyjne nagrody operatorów na pewno udzielą się widzom tego niepowtarzalnego wydarzenia, którzy będą mogli również spróbować swoich sił na tym samym torze.

W ramach bardzo bogatego program pokazów tegorocznej Opolagry, znajdzie się Akademia Opon Grasdorf, która pozwoli odpowiedzieć na pytania dotyczące doboru właściwego ogumienia dla maszyn rolniczych.

Tradycyjnie towarzyszący Opolagrze pokaz zbioru zielonek, zostanie w tym roku wzbogacony o Valtra/ Fendt – Anderwald Silesia Show, czyli prezentację możliwość najnowszych modeli ciągników Valtra i Fendt we współpracy z różnymi rodzajami maszyn zielonkowych. Ponadto marka Fendt zaprezenetuje najnowsze modele opryskiwaczy, które będą testowane na certyfikowanym torze DLG.

W trakcie wystawy Opolagra 2019 marka DEUTZ-FAHR zaprezentuje nowe modele ciągników we współpracy z maszynami KRONE, takimi jak kosiarki, przetrząsarko-zgrabiarki i prasy rolujące.

Redakcja topagrar Polska przy wsparciu organizatora, DLG Agrofood, przeprowadzi pokaz pt. „Ciągnik idealnie przystosowany do pracy z ładowaczem czołowym”. Jego celem będzie dynamiczna prezentacja montażu i demontażu ładowacza, z omówieniem błędów popełnianych najczęściej przy tej czynności. Pokaz obejmował będzie 6 różnych marek ciągników.

Kolejną atrakcją tegorocznej Opolagry będzie pokaz praktycznej i automatycznej dokumentacji prac polowych za pomocą systemu ActiveDoc firmy 365FarmNet, odbywający się przy ciężarowym samochodzie rajdowym – STAR 744. Firma ta przygotowała również prezentacje i pokaz pod intrygującym tytułem „Zobacz kwiatki od spodu”, czyli rozpoznawanie właściwości gleby na czterech poziomach głębokości za pomocą skanera elektromagnetycznego Topsoil Mapper.

Z kolei AGROCOM Polska zademonstruje premierowy pokaz najnowszego systemu automatycznej aplikacji kruszynka (system Trichosafe firmy Biocare) do biologicznego zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy za pomocą specjalistycznego drona.

Nowością w tym roku będzie prezentacja stacji pogodowych w monitorowaniu chorób, szkodników oraz nawadniania. Projekt ten został opracowany przez firmę METOS POLSKA w ramach programu „Precyzyjne rolnictwo i cyfryzacja”.

W namiocie konferencyjnym czeka na zwiedzających wiele ciekawych prelekcji: „Jak zaoszczędzić litr paliwa na każdym hektarze”, czyli automatyczna regulacja głębokości pracy maszyn uprawowych w oparciu o właściwości fizyczne gleby, „Całe gospodarstwo ukryte w kieszeni”, czyli zarządzanie za pomocą smartfona i platformy 365FarmNet, „Nie podskoczy”, czyli zdalna kontrola temperatury mleka w zbiorniku, „Dokumentacja ścieżki produkcji roślinnej – od pola do magazynu”, czy wreszcie wykład na temat taktyki biologicznego zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy i innych roślinach.

Na ringu zaprezentuje się 100 sztuk bydła mlecznego i mięsnego, odbędzie się wycena najpiękniejszych zwierząt oraz malowniczy konkurs młodych hodowców. Tradycyjnie podczas Opolagry będzie można wygrać atrakcyjną nagrodę, którą w tym roku jest ufundowany przez firmę LEMTECH głębosz KRET.

Te i inne atrakcje już 14-16 czerwca na lotnisku w Kamieniu Śląskim.

×