KONFERENCJE

Przez innowacyjność do sukcesu - za rok znów się spotkamy

09 stycznia 2018 - 13 lutego 2018  •  Zamek w Rydzynie, Zamek Topacz, Zamek Ryn, Zamek Gniew, Hotel Salvador, Hotel Artis  • 

Tegoroczna VII edycja konferencji regionalnych pod hasłem "Przez innowacyjność do sukcesu" już za nami. W sześciu lokalizacjach w różnych częściach polski w spotkaniach wzięło udział ponad 1100 rolników, którzy mieli okazję wysłuchać porad na temat finansów, agrotechniki i techniki rolniczej.

Przez innowacyjność do sukcesu - za rok znów się spotkamy Fot. Adobe Stock 8 listopada 2022

W poprzednim wydaniu "Farmera" dzieliliśmy się wrażeniami z trzech pierwszych konferencji regionalnych zorganizowanych w Rydzynie, Topaczu i Rynie. Teraz możemy już podsumować całą serię, gdyż kolejne trzy spotkania w Gniewie, Pyrzycach i Sitańcu koło Zamościa, są już również za nami. Także w tych lokalizacjach frekwencja dopisała, zwłaszcza w Gniewie i Sitańcu, gdzie trzeba było organizować dodatkowe miejsca siedzące. Cieszy nas, że mimo iż była to już VII edycja naszych spotkań regionalnych, frekwencja wciąż nie maleje, a wręcz przeciwnie z roku na rok rośnie. To bardzo budujące móc spotykać się z tak dużą grupą rolników, którym zależy na samodoskonaleniu się, mimo że poziom wiedzy wielu z nich jest już niezwykle wysoki, co podkreślają sami prelegenci zaskoczeni poziomem dyskusji, zwłaszcza na tematy agrotechniczne. Jednak program naszych spotkań nie ograniczał się tylko do zagadnień związanych z uprawą - choć to właśnie ta tematyka cieszy się największym zainteresowaniem. Kładziemy nacisk na to, żeby poruszać inne, niezwykle ważne dla funkcjonowania gospodarstw zagadnienia, m.in. te związane z finansami. Bez ich umiejętnego pozyskiwania trudno jest mówić o rozwoju, bez którego nie ma mowy o wprowadzaniu innowacyjności.

INWESTOWAĆ, ALE Z GŁOWĄ

Obecnie dość gorącym tematem jest m.in. rozpoczęty w drugiej połowie lutego nabór na "Modernizację" obszar "d" w ramach PROW 2014-2020. Między innymi o tym, podobnie jak we wcześniejszych lokalizacjach, mówił w swoich wystąpieniach Mariusz Tatka, specjalista ekonomiki rolnictwa. Z jego prelekcji słuchacze mogli się dowiedzieć, z jakich naborów warto skorzystać, jak przygotować wniosek, aby zwiększyć swoje szanse, jakie maszyny gwarantują wyższą liczbę punktów i generalnie, co zrobić, żeby zdobyć wyższe miejsce na liście. Temat PROW wzbudził wiele emocji i dyskusji, które na ogół były kontynuowane z udziałem prelegenta jeszcze długo w kuluarach konferencji.

W sesji ekonomicznej można było również wysłuchać porad na temat planowania inwestycji czy doboru narzędzi finansowych. Tematykę tę przedstawili specjaliści z Banku Zachodniego WBK. Piotr Domagała, dyrektor do spraw agrobiznesu, tłumaczył m.in., jak ważną rolę w powodzeniu każdej inwestycji odgrywa właściwie przygotowany biznesplan. Jak podkreślił, nie może być to tylko teoretyczny biznesplan, którego jedynym celem ma być uzyskanie kredytu. Taka postawa często powoduje problemy w obsłudze zobowiązania pieniężnego. Biznesplan musi być realny i stanowić niejako scenariusz rozwoju gospodarstwa. Jednym z zaleceń była konieczność uwzględniania w biznesplanach danych wieloletnich, nie tylko krajowych, lecz także globalnych. Światową i krajowa sytuację na rynku zbóż przedstawił analityk agrobiznesu Grzegorz Rykaczewski, również z Banku Zachodniego WBK.

W większości lokalizacji (z wyjątkiem Sitańca) w programie konferencji znalazła się również prezentacja programu do zarządzania gospodarstwem Agrinavia. Radosław Ryder przedstawił jej zalety w krótkiej prezentacji, a zainteresowani rolnicy mogli poznawać praktyczne szczegóły takiego oprogramowania przez całą konferencje.

Uwagę rolników również przykuł temat możliwości wykorzystania gazu płynnego do ogrzewania budynków inwentarskich i suszenia zbóż zaprezentowany przez firmę Gaspol. Kamil Watras zaprezentował kilka przykładów przedstawiających funkcjonujące w praktyce instalacje i wyliczenia pokazujące uzyskane oszczędności.

OD CZEGO ZACZĄĆ WIOSENNE ZABIEGI?

Panel agrotechniczny został zdominowany przez analizę aktualnej sytuacji w uprawach i zalecenia dotyczą niezbędnych czynności w okresie wiosennym. Z pewnością wielu rolników będzie musiało się skupić przede wszystkim na dokrzewieniu plantacji, m.in. przy użyciu regulatorów wzrostu. To zagadnienie szczegółowo omówił inż. Adam Paradowski z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Jak podkreślił, skuteczność regulatorów wzrostu mocno zależy m.in. od temperatur i fazy rozwojowej roślin, w związku z czym retardanty muszą być odpowiednio dobrane.

Przydatny w regulacji łanu jest m.in. preparat Mepik 300 SL, który podczas konferencji bliżej przedstawiali specjaliści z firmy Innvigo. Natomiast inny partner konferencji firma Agrii przekonywała rolników do zalet zastosowania kondycjonerów wody poprawiających skuteczność zabiegu opryskiwania - nie tylko w trudnych warunkach pogodowych.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat wiosennego odżywiania mineralnego rzepaku omawiany przez dr. hab. Witolda Szczepaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którego podczas konferencji w Sitańcu zastąpił dr hab. Jarosław Potarzycki (również z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu). Obaj prelegenci szczegółowo wskazali, co należy zrobić, aby pobudzić rośliny do szybkiej regeneracji po zimie i zbudowania wysokiego plonu.

DLACZEGO MASZYNY SIĘ PSUJĄ?

W sesji technicznej redaktor naczelny "Farmera" Wojciech Denisiuk omówił temat "Jak przedłużyć żywotność nowoczesnych maszyn". W swoim wystąpieniu wyjaśnił, na czym powinni się skupić użytkownicy, by nie popełniać błędów eksploatacyjnych skutkujących drogimi naprawami.

Na przełomie lutego i marca spotkaliśmy się jeszcze z Wami na dwóch konferencjach poświęconych produkcji mleka i trzody chlewnej, ale już teraz zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej VIII edycji konferencji "Przez innowacyjność do sukcesu", która tradycyjnie odbędzie się w dwóch pierwszych miesiącach przyszłego roku. Do zobaczenia!

 

 

 

 

 

×