7 listopada 2019 • Warszawa • Global Expo
7 listopada 2019 r. zapraszamy na V edycję konferencji „Sady i ogrody”
Redakcja serwisu SadyOgrody.pl wraz z wydawcą – Grupą PTWP SA – organizują V edycję konferencji
„Sady i ogrody”, która odbędzie się 7 listopada 2019 r. Miejscem tego wydarzenia będzie Global Expo na warszawskim Żeraniu.
Do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, prezentacjach i dyskusjach, zaprosiliśmy wybitnych naukowców
i praktyków ogrodnictwa oraz autorytety ze świata nauki, polityki i biznesu a także sadowników i plantatorów owoców i warzyw.
Podczas listopadowego wydarzenia podczas sesji inauguracyjnej, wybitni eksperci polskiego sadownictwa będą dyskutować na temat znaczenia i roli polskiego rolnictwa na globalnym rynku producentów żywności oraz zastanowią się w jaki sposób zachować konkurencyjność gospodarstw rodzinnych. Z kolei w części agrotechnicznej konferencji naukowcy i specjaliści z ogrodniczej branży przedstawią tematy związane z nawożeniem upraw oraz tegorocznymi problemami w ochronie owoców i warzyw, a także prezentacje dotyczące techniki i maszyn, opłacalności produkcji w branży. W rynkowej części konferencji, wraz z zaproszonymi gośćmi, porozmawiamy o największych wyzwaniach sektora produkcji owoców i warzyw, przyjrzymy się dokładnie jakimi kłodami usłana jest ich droga do sukcesu.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć konferencja „Narodowe wyzwania w rolnictwie” organizowana przez redakcję serwisu Farmer.pl oraz miesięcznika „Farmer”, który jest najstarszym magazynem rolniczym w Polsce. W tym roku, podczas uroczystej gali towarzyszącej V edycji „Sady i ogrody” oraz VII edycji konferencji „Farmera” – „Narodowe wyzwania w rolnictwie”, ogłosimy wyniki IV edycji konkursu INNOWACYJNY PRODUKT OGRODNICZY 2019.
Wyróżnienia zostaną przyznane firmom z branży ogrodniczej
i sadowniczej, których produkty odznaczają się innowacyjnością. Oceniającymi będą kapituła konkursu oraz czytelnicy serwisu SadyOgrody.pl.
Samodzielny pracownik naukowy w dziedzinie nauk rolniczych, dyscyplinie agronomia, specjalność ochrona roślin – entomologia. Popularyzator nauki. Od dzieciństwa związany z ogrodnictwem, w tym okresowo jako producent roślin balkonowych, chryzantem oraz warzyw, a także jako architekt krajobrazu. Aktualnie prowadzi z Małżonką Beatą blog ogrodniczy dla działkowców oraz ogrodników przydomowych o nazwie „Działka i Ogród Naszą Pasją (DIONP)”, a także kanał filmowy na YouTube o takiej samej nazwie.
Autor ponad 600 publikacji o tematyce ochrony roślin, w tym ogrodnictwa oraz ponad 50 filmów o tematyce ogrodniczej. Wykładowca oraz szkoleniowiec w zakresie ochrony roślin oraz ogrodnictwa. Współpracuje z czołowymi portalami ogrodniczymi oraz rolniczymi z kraju, a także z redakcjami czasopism naukowych i popularno-naukowych. Członek Redakcji czasopisma naukowego Acta Scientiarum Polonorum Seria Agricultura oraz redaktor działowy w zakresie entomologii w czasopiśmie Progress in Plant Protection. Aktualnie związany zawodowo z Instytutem Ochrony Roślin – Państwowym Instytutem Badawczym w Poznaniu, w którym zajmuje stanowisko profesora IOR-PIB.
Kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie, w której zajmuje się zagadnieniami ochrony roślin rolniczych przed organizmami szkodliwymi. Członek m.in. Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy przy Dyrektorze COBORU, Rady Konsultacyjnej przy Dyrektorze IOR-PIB, Rady Naukowej IOR-PIB, Podkarpackiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych i innych. Więcej o Autorze na jego stronie prywatnej: www.pawelberes.pl
Bierze udział w sesjach:
Absolwent Wydz. Rolniczego SGGW; przewodniczący Komisji Zarządzającej Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, przewodniczący Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw Porozumienia Rolniczego, wiceprezydent EUCOFEL, członek Obserwatorium Rynku Owoców i Warzyw – podgrupa owoców ziarnkowych przy Komisji Europejskiej, ekspert z zakresu wspólnej organizacji rynków owoców i warzyw, grup producentów rolnych, spółdzielczości rolniczej, wspólnej polityki rolnej
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Kierownik Pracowni Techniki Ochrony i Nawożenia w Zakładzie Agroinżynierii Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
Przewodniczący Europejskiej Grupy Roboczej „Spray Application Technique” w ramach EUFRIN (Europejska Sieć Badawczych Instytutów Sadowniczych)
Absolwent Wydziału Techniki Rolniczej i Leśnej SGGW w Warszawie. Od 1983 r. w Instytucie Ogrodnictwa zajmuje się rozwojem i upowszechnianiem skutecznych i przyjaznych środowisku technik ochrony roślin koordynując projekty krajowe i europejskie. Odbył stypendia i staże zagraniczne w USA, Szwecji i Belgii.
W roku 2001 uzyskał stopień doktora w 2019 stopień doktora habilitowanego. Jest autorem lub współautorem 82 publikacji naukowych, 12 patentów, ponad 60 rozdziałów w książkach i poradnikach dla producentów ogrodniczych, 130 doniesień na konferencjach międzynarodowych i 108 na konferencjach krajowych, oraz 122 artykułów w prasie rolniczej.
Od 2005 r. jest koordynatorem krajowym europejskich projektów w ramach inicjatywy TOPPS, mającej na celu promowanie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin na rzecz ochrony wód przez zanieczyszczeniem. Prace rozwojowe w zakresie precyzyjnych technik ochrony roślin prowadzi w ramach krajowych projektów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Doktor nauk ekonomicznych SGGW. Absolwentka Studiów Podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej na kierunkach: Przygotowanie i Ocena Projektów Inwestycyjno-Innowacyjnych, Podstawy prawno-ekonomiczne procesu inwestycyjnego. Absolwentka Polsko-Szwajcarskich Studiów Podyplomowych - Zarzadzanie Przedsiębiorstwem. Doświadczenie zawodowe: Ekspert Agro - wsparcie doradców bankowych w zakresie obsługi gospodarstw rolnych oraz Korporacji z Sektora rolno-spożywczego. Obecnie Ekspert w Departamencie Klientów Małych i Średnich Przedsiębiorstw Banku PKO BP S.A. Prowadzi specjalistyczne gospodarstwo rolne.
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Paulina Kopeć, Sekretarz Generalna Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”
Unia Owocowa jest największą organizacją reprezentującą polskich przedsiębiorców działających w branży produkcji, dystrybucji i eksportu produktów roślinnych. Reprezentuje interesy największych eksporterów owoców i warzyw w Polsce.
Paulina Kopeć z Unią związana jest od 2016 roku. Współpracując z Komisją Europejską i europejskimi organizacjami (m. in. Freshfel), dba o rozwój polskiego rolnictwa i sadownictwa. W ramach działań na rzecz organizacji producentów owoców i warzyw, skutecznie walczy o wypracowanie jednolitych zasad w branży – najlepszych warunków rynkowych i eksportowych, dostępu do najnowszych regulacji na poziomie europejskim, czy najnowszej wiedzy branżowej dla polskich rolników. Wspiera polskich producentów i dystrybutorów owoców i warzyw oraz reprezentuje ich interesy zarówno w kraju, jak i za granicą, prowadząc liczne rozmowy z przedstawicielami polskiej i zagranicznej administracji oraz instytucjami gospodarczymi. Promuje polskie produkty podczas misji gospodarczych, m. in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Komunikację z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi łączy z informowaniem o aktualnych problemach branży i potrzebach rolników.
W roli prelegenta uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach branżowych w kraju, m. in. Targach Sadownictwa i Warzywnictwa TSW. W obliczu COVID, przyczyniła się do uwzględnienia postulatów odnośnie ułatwienia przyjazdu pracowników sezonowych w tarczy antykryzysowej.
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Urodzony 29.09.1964 roku.
Absolwent Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Od 1987 roku prowadzi Gospodarstwo Szkółkarskie specjalizujące się w produkcji drzew owocowych, głównie jabłoni i grusz.
Prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy. Członek Zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Przebieg kariery naukowej:
1970-1975 – Akademia Rolnicza w Poznaniu, Wydział Rolniczy
1978-1979 – Studia Podyplomowe z Ochrony Roślin przy Akademii Rolniczej w Poznaniu
1991 – uzyskanie stopnia doktora za prace pt. „Podatność odmian rzepaku ozimego na uszkodzenia przez szkodniki”
2003 – uzyskanie stopnia doktora habilitowanego za pracę pt. „Studium nad doskonaleniem ochrony rzepaku ozimego przed szkodnikami”
2009 – otrzymanie tytułu profesora nadanego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Najważniejsze/najnowsze publikacje:
1. Korbas M., Mrówczyński M., Węgorek P., Kierzek R., Tratwal A., Danielewicz J., Roik K. 2020. Kodeks dobrej praktyki ochrony roślin. Instytut Ochrony Roślin – PIB, Poznań, MRiRW, Warszawa, 59 ss.
2. Hołubowicz-Kliza G., Mrówczyński M., Strażyński P. 2018. Szkodniki i owady pożyteczne w integrowanej ochronie roślin rolniczych. Wydawnictwo IUNG-PIB; Instytut Ochrony Roślin – PIB, Poznań, 502 ss.
3. Mrówczyński M. (red.) 2017. Atlas szkodników roślin rolniczych dla praktyków. Wydawnictwo Top Agrar Polska, Poznań 368 ss.
4. Jajor E., Mrówczyński M. (red.) 2017. Metodyka integrowanej ochrony i produkcji rzepaku ozimego i jarego dla doradców. Instytut Ochrony Roślin – PIB, Poznań, 264 ss.
5. Mrówczyński M. (red.) 2013. Integrowana ochrona roślin rolniczych. Podstawy integrowanej ochrony roślin. PWRiL, Poznań,153 ss.
6. Mrówczyński M. (red.) 2013. Integrowana ochrona roślin rolniczych. Zastosowanie integrowanej ochrony roślin. PWRiL, Poznań, 286 ss.
Najważniejsze dokonania zawodowe:
· Dyrektor IOR – PIB w latach 2007-2012 oraz od 2018 r.
· Kierownik Zakładu Entomologii w latach 2014-2018.
· Kierownik w latach 2005-2007 Zespołu Badania Skuteczności Działania Zoocydów.
· Przewodniczący w latach 2017-2018 Komisji ds. Rejestracji Środków Ochrony Roślin przy MRiRW.
· Przewodniczący od 2008 r. Komisji ds. Rejestracji Odmian Roślin Oleistych i Włóknistych przy COBORU.
· Kierownik i wykonawca wielu tematów statutowych, grantów i Programu Wieloletniego – opracowanie metodyk integrowanej ochrony roślin rolniczych oraz programów ochrony roślin przed szkodnikami.
· Wyróżnienie przez MRiRW nagrodami za: wdrożenie łącznego stosowania agrochemikaliów (1995 r.), opracowanie strategii przeciwdziałania powstawania odporności słodyszka rzepakowego na insektycydy (2012 r.) oraz za opracowanie, wdrożenie i upowszechnianie integrowanej ochrony rzepaku ozimego w Polsce (2019 r.), kukurydzy (2020 r.) i Platformy Sygnalizacji Agrofagów (2020 r.).
· Członek Rady Głównej Instytutów Badawczych (od 2007 r.).
· Członek Krajowego Zespołu Koordynującego Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (od 2007).
· Członek Wielkopolskiego Zespołu PDO (od 2007 r.).
· Od 1983 r. członek Założyciel Polskiego Towarzystwa Agronomicznego, a w latach 2003-2007 Przewodniczący PTA.
· Od 1990 r. członek i wykładowca Wielkopolskiego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.
· Od 2008 r. członek Honorowy Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
· Do 2012 r. członek Komitetu Ochrony Roślin Polskiej Akademii Nauk, Wydział II – Nauki Biologiczne i Rolnicze.
· Od 2008 r. członek Rady Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
· Od 2000 r. wykładowca na Studiach Podyplomowych Ochrony Roślin i Rolnictwa Ekologicznego przy IOR – PIB.
· Promotor 4 prac magisterskich i 3 doktoratów oraz opiekun 45 prac dyplomowych słuchaczy Studiów Podyplomowych IOR – PIB.
· Od 1978 r. współautor Zaleceń Ochrony Roślin IOR – PIB.
· Autor 2500 prac: naukowych, książek, monografii, skryptów, podręczników, atlasów oraz opracowań popularno-naukowych w tym dotyczących integrowanej ochrony roślin.
· Od 1995 r. członek Rady Naukowej IOR – PIB.
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
Bierze udział w sesjach:
V edycja Konferencji Sady i Ogrody –
impreza towarzysząca VII edycji Narodowych Wyzwań w Rolnictwie
7 listopada 2019 r.
Warszawa, Global Expo
09.00-09.30
Uroczyste rozpoczęcie konferencji
09.30-10.35
Debata: Polska na globalnym rynku producentów żywności
Największe wyzwania i szanse dla Polski, czyli co, komu i za ile będziemy w przyszłości sprzedawać?
Wspólna Polityka Rolna po 2020 r.
Jak zachować konkurencyjność gospodarstw rodzinnych?
Prelegenci:
Moderatorzy:
10.35-10.45
Wystąpienie: Polski producent na globalnym i europejskim rynku środków ochrony roślin – CIECH Sarzyna, producent marki CHWASTOX; wykorzystanie w ochronie zbóż w Polsce i na świecie
Prelegenci:
10.45-10.55
Wystąpienie: Inwestycje w gospodarstwach rolnych – trendy, korzyści, błędy
Prelegenci:
10.55-11.05
Wystąpienie: Wyzwania w hodowli roślin
Prelegenci:
11.20-11.40
Skuteczne i bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin w ogrodnictwie
Prelegenci:
11.40-11.55
Pierwiastki korzystne, kluczem do utrzymania jakości
Prelegenci:
11.55-12.15
Zmiany klimatyczne a problemy z ochroną roślin przed szkodnikami
Prelegenci:
12.15-12.25
Szkółkarstwo: odmiany jabłoni – co sadzić?
Prelegenci:
Moderatorzy:
12.50-13.15
Szkodniki upraw ogrodniczych w sezonie wegetacyjnym 2019
Prelegenci:
13.50-14.00
Sprawdzone technologie w uprawie truskawek, przed nowym sezonem – dlaczego warto?
Prelegenci:
Moderatorzy:
13.15-13.40
Ekonomiczne uwarunkowania dla opłacalnej produkcji truskawek, malin, borówki amerykańskiej w Polsce
Prelegenci:
13.40-13.50
Najważniejsze problemy agrotechniczne w mijającym i nadchodzącym sezonie
Prelegenci:
14.45-15.30
Debata: Polskie ogrodnictwo – kłody pod nogami na drodze do sukcesu
Prelegenci:
Moderatorzy:
Widzimy się w Global Expo w Warszawie!
Już 7 listopada w tej wyjątkowej przestrzeni każdy z uczestników konferencji będzie miał szansę spotkać się z ekspertami, otrzymać odpowiedzi na nurtujące go pytania, posłuchać inspirujących wykładów i dyskusji na najważniejsze dla sektora rolnego tematy. Odpowiednio dobrane zagadnienia, wysoki poziom merytoryczny konferencji i atrakcyjna formuła wydarzenia stają się doskonałą okazją do spotkania oraz wymiany poglądów i doświadczeń z innymi pasjonatami rolnictwa.
Centrum Targowo-Kongresowe Global EXPO
ul. Modlińska 6D
03-216 Warszawa
GRUPA PTWP SA
Plac Sławika i Antalla 1
40-163 Katowice
tel.: +48 32 209 13 03
e-mail: promocja@ptwp.pl
REDAKCJA SADYOGRODY.PL
Atrium Plaza
Aleja Jana Pawła II 29 (4 p.), 00-867 Warszawa
telefon: +48 (22) 550 69 18
Magdalena Brzózka
redaktor prowadząca
e-mail: magdalena.brzozka@ptwp.pl
telefon: +48 (22) 550 69 25
fax +48 (22) 550 69 01
Paulina Mroziak
redaktor prowadząca
e-mail: paulina.mroziak@ptwp.pl
telefon: +48 (22) 550 69 24
fax +48 (22) 550 69 01
Współpraca i sponsoring:
Urszula Tarasiuk
urszula.tarasiuk@ptwp.pl
Sprawy organizacyjne:
Paulina Dudek
paulina.dudek@ptwp.pl
Media:
Małgorzata Sklorz
malgorzata.sklorz@ptwp.pl