KONFERENCJE

Wilkowice stolicą traktorów w wersji vintage, 24-25 sierpnia

24-25 sierpnia 2013  • 

Tegoroczne święto wielbicieli traktorów będzie miało miejsce w Wilkowicach (gmina Lipna, koło Leszna). Tradycyjnie odbędzie się tam Wystawa Rolnicza ROLTECHNIKA oraz towarzyszący jej Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych.

Wilkowice stolicą traktorów w wersji vintage, 24-25 sierpnia Fot. Adobe Stock 8 listopada 2022

To jedyne w swoim rodzaju spotkanie nowoczesnych technologii z urokiem dawnych, nierzadko legendarnych, maszyn. Z roku na rok cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem zwiedzających. Organizatorzy wydarzenia: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Gmina Lipno oraz Klub Miłośników Starych Ciągników „Traktor i Maszyna" serdecznie zapraszają do Wilkowic w dniach 24-25 sierpnia 2013.

Olbrzymiej mocy nowoczesne maszyny rolnicze będzie można zobaczyć podczas emocjonujących zmagań sprawnościowych w trakcie wystawy ROLTECHNIKA. W tym roku wystawcy zaprezentują 15 marek ciągników oraz sprzęt rolniczy nowej generacji ułatwiający prowadzenie gospodarstwa. Techniczne możliwości maszyn będzie można zobaczyć na żywo podczas specjalnych pokazów na placu manewrowym oraz w polu. Wystawa jest także idealną okazją do zapoznania się z ofertą producentów i dystrybutorów oraz do zaplanowania ważnego dla gospodarstwa zakupu.

Równolegle odbędzie się XII Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych. obfitujący w wydarzenia, które przyciągają do Wilkowic pasjonatów techniki zabytkowej nie tylko z Polski, ale także z Czech i Niemiec. To dla nich organizatorzy Festiwalu przygotowali wiele atrakcji. Wspaniale utrzymane ciągniki będzie można podziwiać w ruchu podczas konkursów, takich jak odpalanie bombaja czy odpalanie korbą.

Odpalanie bombaja jest szczególnie interesującym widowiskiem. Model ciągnika z okresu międzywojennego odpala się najpierw podgrzewając gruszę leitlampą lub ogniem z butli gazowej przez ok.15 min. Kierowca wykonuje wtedy silny ruch kołem zamachowym, który przesuwa tłok i powoduje sprzężenie powietrza, a następnie wtrysk oleju napędowego i zapłon silnika. Kiedy do odpalania wykorzystuje się kierownicę trzeba ją natychmiast zręcznie wyjąć tak aby wypadając z wielką siłą nie zraniła kierowcy.

Pośród konkursów znajdzie się też Traktor Pulling, który także dotyczy starych ciągników. Są to zawody siłowe polegające na przeciąganiu liny przez dwie odrestaurowane maszyny. Zawody będą rozgrywane w czterech kategoriach (w zależności od wielkości ciągnika), a na laureatów trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii czekają puchary.

Wilkowice będą bardzo uroczyście świętować swój coroczny Festiwal także dlatego, że nastąpi tu rozstrzygnięcie konkursu „Kolekcjoner roku 2013" oraz wręczenie pucharów ufundowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Swoje puchary za popularyzację tematyki starych ciągników wręczy też Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.W programie wydarzeń na uwagę zasługuje również, organizowany przez portal Gospodarz.pl, Turniej „Precyzyjny Gospodarz", który odbywa się podczas pięciu imprez rolniczych (w Kowalewie Pomorskim, Kamieniu Śląskim, Minikowie, Wilkowicach oraz Lublinie). Turniejowe zadanie polega na jak najszybszym i najbardziej precyzyjnym pokonaniu wyznaczonego toru ciągnikiem marki Zetor z przyczepą. Zwycięzca otrzyma nawigację GPS oraz niespodziankę, która zostanie wręczona tuż po ostatnich finałowych zmaganiach, które odbędą się w czasie Targów Rolniczych Agro - Park (Lublin, 26-27 października).

Ponadto w czasie trwania tegorocznej ROLTECHNIKI i Festiwalu zwiedzający będą mogli uzyskać wsparcie merytoryczne, obecnych w Wilkowicach, przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Więcej na stronie www.roltechnika.pl

Organizatorzy Roltechniki i Festiwalu to: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Gmina Lipno, Klub Traktor i Maszyna, Gminny Ośrodek Kultury Lipno, Parafia „Ewangelicko-Augsburska" w Lesznie.

Telefon 61 869 21 29, e-mail: Katarzyna.skonieczna@mtp.pl.
www.roltechnika.pl , www.traktorimaszyna.pl , www.lipno.pl

×