Na poniedziałkowej konferencji prasowej we Wrocławiu Śmiszek przypomniał, że w Sejmie złożony został przez Lewicę projekt, którego celem jest zniesienie przepisów dających możliwość nieograniczonego przekazywania publicznej ziemi na rzecz Kościoła katolickiego.

Jak wyjaśnił, projekt ten znosi przepis art. 70a ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, który w sposób preferencyjny traktuje podmioty tego kościoła dając im możliwość ubiegania się o nieruchomości na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

"Okazuje się, że Kościół katolicki jest jedynym związkiem wyznaniowym, który dostał możliwość rekompensowania utraconych nieruchomości w sposób nieograniczony. Inne związki wyznaniowe mogły ubiegać się o rekompensatę w postaci nieruchomości tylko przez pewien okres. Kościół katolicki od 30 lat stosuje bulwersujący opinię publiczną proceder, czyli nabywa 15 lub 50 hektarów ziemi, zbywa je z całkiem niezłym zyskiem, po czym wyciąga rękę po kolejne hektary" - podkreślił Śmiszek.

Jego zdaniem, "przepis ten otworzył furtkę do tego, żeby Kościół katolicki stał się swoistego rodzaju spekulantem ziemskim". Wskazał, że w trybie tego przepisu od 1991 r. Kościołowi przekazano ponad 76 tys. hektarów ziemi, wartych po cenach rynkowych ok. 3,5 mld zł. "W chwili obecnej toczą się kolejne postępowania. W samym województwie opolskim obecnie toczy się postępowanie dotyczące 3,5 tysiąca hektarów ziemi, a w województwie dolnośląskim ponad 3,2 hektarów" - dodał polityk.

W jego ocenie, przepis już dawno stracił swoją funkcję i cel; jest nadużywany i stał się powodem do społecznego niezadowolenia i frustracji. "Przyszedł czas, żeby powiedzieć: stop tej pazerności, stop chciwości. Szczególnie w sytuacji, kiedy mamy kryzys społeczny, kryzys zdrowotny, kasa państwa świeci pustkami, a my ciągle hojną ręką rozdajemy warte setki milionów nieruchomości i tak już bogatemu Kościołowi katolickiemu" - przekonywał poseł Lewicy.

Śmiszek poinformował, że w związku z tym w poniedziałek uruchomiona została petycja do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o jak najszybsze procedowanie złożonego projektu ustawy, która ukróci ten proceder

"Mamy pełną świadomość tego, że złożony do laski marszałkowskiej projekt ustawy autostrada Lewicy nie będzie szybko procedowany. Dlatego też zwracamy się do mieszkańców i mieszkanek Dolnego Śląska i Opolszczyzny, czyli województw najbardziej dotkniętych tym przepisem, o mobilizację społeczną" - podkreślił.

Petycja będzie częścią kampanii społecznej "Stop pazerności Kościoła na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie" organizowanej przez dolnośląską lewicę. Podpisy pod petycją zbierane będą do 15 marca, a następnie zostaną przekazane marszałek Sejmu. Podpisy można składać poprzez specjalnie w tym celu uruchomioną stronę internetową: www.stoppazernoscikosciola.pl.