Jedną z częstszych inwestycji koniecznych do zrealizowania w wielu rozwijających się gospodarstwach są nowe budynki. Typowo inwentarskie, magazynowe, garaże lub łączące te funkcje. Potrzeby są różnorodne. Jednak wyraźnie widać, że nie tylko potrzeby się zmieniają. Jeszcze niedawno w gospodarstwach rodzinnych w zasadzie budowano tylko budynki w tradycyjnej murowanej technologii z drewnianą konstrukcją dachu. Konstrukcje stalowe były rzadkością - na ogół spotkać je było można tylko w dużych przedsiębiorstwach rolnych. Jednak od kilku lat, z powodu coraz to wyrazistszych zalet, rolnicy coraz częściej wybierają hale stalowe. Czy dlatego, że są tańsze lub solidniejsze? Nie zawsze. Odpowiedź nie jest prosta, a wręcz równie złożona, jak rozwiązania wykorzystywane przy konstrukcjach hal stalowych.

Warto zadać sobie trud, aby poznać wady i zalety poszczególnych rozwiązań oferowanych przez coraz liczniejszych producentów. Hale czy inny budynek stawiamy na lata. Jeśli postawimy na złą konstrukcję, skutki tego również będziemy odczuwać przez długie lata. Często można usłyszeć spóźnione refleksje: "gdybym to wiedział wcześniej, dopłaciłbym każde pieniądze, żeby to zrobić inaczej". Niestety, producenci nie zawsze szczerze podpowiadają, na jakie rozwiązanie warto postawić, zwłaszcza wtedy, gdy stosują tylko jedną technologię - wiadomo, nikt nie chce oddać klienta konkurencji. To często problem małych firm produkujących jeden typ konstrukcji stalowej. W ofercie dużych producentów do wyboru jest kilka technologii budowy hali, więc jest większa szansa, że jej konstrukcja będzie optymalnie dobrana do potrzeb.

Tak czy owak rolnik nie powinien być "zielony" w tym temacie. W przeciwnym razie mocno przepłaci, otrzyma bubel lub budynek o niskiej funkcjonalności.

NA STAŁE CZY TYLKO NA KILKA MIESIĘCY?

Na ogół wybór konkretnej technologii wykonania budynku podyktowany jest wieloma czynnikami, głównie ekonomicznymi lub czasem realizacji. Są jednak przypadki, że decydują o tym formalności. Każdy budynek na stałe związany z gruntem o powierzchni powyżej 25 m2 wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jego wyrobienie zazwyczaj trwa minimum kilka miesięcy, a bywa, że nawet ponad rok. Ponadto, można je uzyskać tylko w odniesieniu do budynków planowanych na gruntach należących do inwestora. Jeśli budynek potrzebny jest już, a do tego sprawy formalne nie są jeszcze uregulowane, dobrym (ale nie doskonałym) rozwiązaniem mogą być budynki tymczasowe. Oferta tego typu konstrukcji jest coraz większa. Do zastosowań w rolnictwie odpowiednie wydają się hale z blaszanym poszyciem ścian bocznych i dachem pokrytym plandeką, które można wykorzystać zarówno na cele garażowe, jak i magazynowe. Poza brakiem pozwolenia na budowę zaletą tego typu konstrukcji jest znacznie niższy koszt niż budynków stawianych na stałe. Przykładowo halę namiotową o wymiarach 12 m/25 m/4 m (szerokość, długość, wysokość ścian bocznych) można kupić już za ok. 50 tys. zł. Tymczasem podobna hala stalowa z pozwoleniem na budowę będzie kosztować przynajmniej dwukrotnie drożej. Wynika to między innymi z tego, że przy projektowaniu konstrukcji tymczasowych nie obowiązują np. strefy obciążenia śniegiem. Konstrukcja jest lżejsza, często wykonana z profili aluminiowych. Dzięki temu nie wymaga drogich fundamentów. Ponadto jest to przedmiot łatwo zbywalny, który zawsze można zdemontować i przenieść w inne miejsce. Niestety, hale tymczasowe mają też wiele istotnych wad. Przede wszystkim pozwolenie na ich postawienie wydawane jest tylko na 3 miesiące, po czym trzeba je przedłużać, spełniając przy tym kilka niewygodnych warunków. Konstrukcja budynku nie przenosi dużych obciążeń więc trzeba pamiętać o usuwaniu śniegu z dachu po każdym większym opadzie - zdarzają się przypadki zarwania dachu z tego powodu. Poszycie dachu ma określoną trwałość. Producenci na ogół szacują ją na 5 do 10 lat, ale w praktyce bywa różnie - często już po 2-3 latach zdarzają się uszkodzenia. Dlatego budynek tymczasowy sprawdzi się tylko w nielicznych przypadkach.

ROŚNIE POPULARNOŚĆ BUDYNKÓW STALOWYCH

Rolnik na ogół potrzebuje solidnej, bezpiecznej i funkcjonalnej konstrukcji na lata, zwłaszcza jeśli ma ona mieć przeznaczenie inwentarskie lub służyć do garażowania maszyn, których wartość często kilkakrotnie przewyższa wartość budynku. Dlaczego coraz częściej wybierane są do tych celów hale stalowe? Z wielu powodów. Nie zawsze chodzi o koszty bezpośrednie. Na ogół budynek o konstrukcji stalowej jest przynajmniej nieco droższy niż stawiany metodami tradycyjnymi, zwłaszcza z wykorzystaniem metod gospodarskich. Jednak taka budowa jest czasochłonna, problematyczna i w sumie, gdyby policzyć wartość czasu poświęconego na realizację, często okazuje się, że tak naprawdę koszty są porównywalne albo i większe. W przypadku hali stalowej (w zależności od konstrukcji) budowa, a właściwie, montaż może trwać zaledwie 3 tygodnie (na ogół nie dłużej niż 2 miesiące). Dodatkowo rola rolnika sprowadza się przy tym tylko do odebrania budynku (chyba że wybierze wersję z samodzielnym montażem). Analizując wybór technologii, warto wziąć pod uwagę również kwestie estetyczne. Budynek murowany do uzyskania ładnego wyglądu wymaga tynkowania, malowania, co znacznie podnosi całkowite koszty. W przypadku konstrukcji stalowych dowolnie wybieramy rodzaj materiału na poszycie zewnętrzne, który zawsze jest dostępny w kilku kolorach bądź pokryty estetyczną warstwą galwaniczną.

Za konstrukcjami stalowymi przemawia też potrzeba stawiania coraz większych budynków bez podpór wewnętrznych, które ograniczają funkcjonalność. Używając stali, łatwiej spełnić te warunki. Oczywiście, stosunkowo szerokie rozpiętości można uzyskać również przy użyciu dźwigarów drewnianych o konstrukcji kratownicowej, ale poprzez gęstą zabudowę eliminują one z użytkowania całą przestrzeń powyżej wysokości ścian bocznych. Ponadto warto podkreślić jedną bardzo istotną zaletę konstrukcji stalowych, o której często zapomina się w kalkulacjach. Na ogół ma ona konstrukcję skręcaną, więc w razie zmiany koniunktury, potrzeb lub innego powodu, można ją zdemontować, przenieść lub sprzedać, odzyskując znaczną kwotę pieniędzy. To sprawia, że na takie budynki łatwiej uzyskać atrakcyjne finansowanie, łącznie z leasingiem. Budynek murowany nie daje takiej możliwości, w razie czego można go tylko wynająć, co w warunkach gospodarstw wiejskich na ogół jest dość trudne.

ILE TRZEBA ZAPŁACIĆ ZA HALĘ STALOWĄ?

Oczywiście w podjęciu ostatecznej decyzji pomaga wycena. Niestety, zmiennych jest tak dużo, że możemy posługiwać się tylko wartościami szacunkowymi. Oferty, dotyczące budynków o tej samej powierzchni mogą się od siebie znacznie różnić ceną, co wynika z wielu różnic konstrukcyjnych i materiałowych. Można przyjąć, że kompleksowy koszt wykonania budynku o konstrukcji stalowej w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni waha się od 250 do 450 zł (netto, w przypadku budynków nieocieplanych). W przypadku budynków ocieplanych cena metra powierzchni może wzrosnąć do 700, a nawet 1 000 zł. Tak duże różnice wynikają z wymiarów, technologii, użytych materiałów, nietypowości, np. liczby drzwi, wrót, świetlików. Przykładowo niektóre firmy oferują kompleksowe wykonanie hali, np. o wymiarach 12x20x5 m już za ok. 85 tys. zł netto - cena obejmuje również montaż. Inne za podobną halę życzą sobie 20, 30, a nawet 40 tys. zł więcej. Co tracimy, a co zyskujemy, wybierając najtańszą ofertę? Należy zacząć od tego, czy na pewno oferta, którą nam przedstawiono, jest najtańsza. Bardzo często firmy na zachętę podają tylko szacunkowe wyceny konstrukcji stalowych obejmujących właściwie tylko konstrukcję wsporną (ramy, kratownice, płatwie itp.) bez kosztów montażu, poszycia i wyposażenia takiego jak drzwi czy okna, a te dodatki często podwajają cenę całego projektu. Ważne, aby porównywać oferty kilku producentów na podstawie wycen finalnych uwzględniających wszystkie potrzeby inwestora, a także (niezwykle istotne) dostosowanie do odpowiedniej strefy obciążenia śniegiem i wiatrem - wynikają z tego dość znaczne różnice cenowe. Nie można zapominać również o kosztach montażu i wykonania fundamentów. Wszędzie na niedoświadczonych inwestorów czają się pułapki. Przykładowo wybór tańszej konstrukcji, ale wykonanej z gorszej stali i przez to dużo cięższej, odbija się na wyższych kosztach transportu, montażu i wykonania fundamentów (rozmiar i koszt fundamentów zależy m.in. od sposobu mocowania konstrukcji budynku - na sztywno lub przegubowo). Przy okazji wyboru fundamentów warto uwzględnić jeszcze fakt, że świeżo wylany beton wymaga ok. 30 dni na uzyskanie wytrzymałości wystarczającej do obciążenia go ciężarem konstrukcji, jeśli więc zależy nam na szybkim czasie realizacji, warto dopłacić do prefabrykatów i skrócić czas postawienia budynku o kilka tygodni - wcześniej wylane stopy fundamentowe są już gotowe do użycia.

KONSTRUKCJE

SĄ ZRÓŻNICOWANE

Oczywiście, najistotniejszy wydaje się wybór konstrukcji. Tu również trzeba wiedzieć, co się chce uzyskać. Konstrukcje hal mogą być bardzo różne i wykonane z różnych elementów. Na początku zazwyczaj trzeba dokonać zasadniczego wyboru, na jakich ramach wesprzeć budynek. Najpopularniejsze ramy składają się z profili hutniczych, blachownic, a także kratownic. Wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kratownice są lepsze przy bardzo szerokich budynkach, gdyż pozwalają uzyskać wysoką nośność dachu przy niższej masie własnej. Czy to oznacza, że są też tańsze? Niekoniecznie. Technologia ich wykonana jest bardziej skomplikowana i bardzie pracochłonna - ostatecznie cena może być zbliżona. Kratownica jest dobrym wyjściem, jeśli chcemy połączyć konstrukcję murowaną z dachem stalowym, ponieważ w miejscu ich łączenia nie występują siły styczne (działające w poziomie od wewnątrz budynku na zewnątrz) mogące naruszyć stateczność ścian. Oczywiście można wykonać to za pomocą ram z profili hutniczych lub blachownic spawanych. Jednak muszą mieć one wtedy dość zmodyfikowaną konstrukcję (więcej materiału w środkowej części ramy). Jednak na ogół rolnicy zamiast ram z kratownicą wybierają konstrukcję ramową z ryglami z powodu większej funkcjonalności takiego budynku. Tam, gdzie stosuje się kratownice, przestrzeń powyżej wysokości ścian jest właściwie nieużyteczna i może się np. okazać, że wewnątrz hali o wysokości ścian 4 m nie można podnieść do końca skrzyni wywrotki. W przypadku tej samej hali wykonanej w technologii z ryglami użyteczna wysokość w środkowej części hali może być o 2, a nawet 3 m większa (zależy od szerokości hali).

Niestety, to nie koniec wyborów. Słupy boczne i rygle dachowe też mogą być wykonane z różnej stali, różną technologią, a także w różny sposób zabezpieczone przed korozją. Najprostsze bazują na profilach hutniczych wykonanych ze standardowej stali konstrukcyjnej, mogą to być również blachownice spawane, a także elementy ze stali wyższej jakości gięte na zimno. Ramy z elementów hutniczych są zazwyczaj najprostsze w wykonaniu, przystępne cenowo, ale też dość ciężkie. Niestety, mają na ogół równy przekrój na całej długości, podczas gdy np. w środkowej części ramy naprężenia są mniejsze i można byłoby zaoszczędzić nieco na materiale. Dlatego często stosuje się też blachownice spawane, których przekroje projektuje się w zależności od potrzeb, w efekcie ich wymiary zmieniają się znacznie w zależności od punktu ramy. Niektóre firmy mają też szczególne rozwiązania w blachownicach, takie jak np. wewnętrzne blachy o przekroju trapezowym. Pozwala to na uzyskanie większej sztywności przy jednoczesnym obniżeniu masy, wymiarów, a więc również kosztów. Inną, coraz popularniejszą grupę stanowią ramy wykonane z tzw. elementów zimnogiętych. Ich zaletami jest lekkość, stosunkowo małe wymiary i estetyczność. Wykorzystujące je, hale są często budowane w systemie umożliwiającym samodzielny montaż. Masa elementów ma wtedy olbrzymie znaczenie.

W przypadku elementów zimnogiętych masa rygla dachowego o długości np. 7 m nie będzie przekraczać 200-300 kg. Można więc do jego montażu używać sprzętu, który jest na co dzień dostępny w gospodarstwie (ciągnik z ładowaczem, ładowarka teleskopowa). W przypadku montażu ram z wyrobów hutniczych masa może być na tyle duża, że konieczne będzie wynajęcie dźwigu.

WAŻNA OBUDOWA ŚCIAN I DACHU

Na cenę końcową hali ogromny wpływ ma rodzaj zastosowanej obudowy ścian i dachu. Wybór jest dość duży, ale najczęściej pada na blachę trapezową lub falistą lub na płytę warstwową (tam, gdzie potrzebna jest izolacja termiczna). Na cenę blach wpływa wiele czynników, ale przede wszystkim grubość. Nie warto stosować najtańszych z najcieńszej blachy - niska wytrzymałość i najszybsze ryzyko perforacji pod wpływem korozji. Wybierając poszycie dachu, trzeba mieć na uwadze dobrą sztywność - blacha musi utrzymać ciężar człowieka bez ryzyka odkształcenia (czasami może być konieczne odśnieżanie). Warto też pamiętać o zjawisku skraplania się wody. Aby temu zapobiec, stosuje się blachę z powłoką antykondensacyjną, która jednak podnosi cenę metra kwadratowego dachu o 7-10 zł. Oczywiście, jeśli hala ma służyć tylko jako garaż dla maszyn, kilka kropel nie zrobi im krzywdy, jeśli jednak okresowo będzie składowane w niej zboże, warto ponieść dodatkowy koszt. Przy wyborze płyt warstwowych również należy zwracać uwagę na jakość, niska cena bywa często pułapką. Płyty warstwowe wyglądają podobnie, ale mają wiele różnic. Poczynając od grubości użytych blach czy rdzenia z tworzywa sztucznego, kończąc na sposobie ich wzajemnego połączenia.

PODSUMOWANIE

W odpowiednim wyborze najlepiej pomoże zasięgnięcie "języka" u innych użytkowników. Zresztą to element, od którego warto zacząć wybór konkretnego producenta hali. Większość firm chwali się swoimi realizacjami na stronach internetowych. Warto odwiedzić osoby, które już korzystały z konkretnej firmy i podpytać o doświadczenia, a przede wszystkim obejrzeć budynek w rzeczywistości. Bardzo często można wtedy usłyszeć uwagi dotyczące zalet, ale i wad konstrukcji, o których handlowcy na pewno nam nie wspomną.

Niezwykle istotne wydaje się również to, aby projekt hali sporządziła ta firma, która ją będzie budować. Wtedy mamy gwarancję, że będzie ona zoptymalizowana - firmie też zależy na obniżeniu kosztów. Jeśli kupimy tani gotowy projekt, wydając zamiast np. 4 500 zł tylko 1 200 zł, oszczędności mogą być pozorne, gdyż koszt wykonania takiej hali może być większy np. o kilkanaście tysięcy zł.