Rolnicy znakomicie wykorzystali te preferencyjne warunki, które udało się wybronić przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości – stwierdził na dzisiejszej konferencji prasowej minister Stanisław Kalemba i dodał, że porozumienia z rolnikami protestującymi w Szczecinie w sprawie zasad sprzedaży ziemi są znakomicie realizowane – w ocenie izb rolniczych wyrażonej na wczorajszym spotkaniu z ministrem.

W 2012 r. przetargów ograniczonych na ziemię od ANR było 4 i pół tysiąca (wobec 800 w r. 2011), tempo to jest utrzymane w bieżącym roku. ANR wykonuje dobrą pracę i daje szansę na powiększenie gospodarstw rolnikom – mówił Kalemba.

Przetargi ograniczone pozwalają realizować cel: tworzenie gospodarstw rodzinnych – przyznał prezes ANR Leszek Świętochowski. Chodzi o stworzenie gospodarstw, które będą miały odpowiednią siłę nabywczą. W 2012 udało się sprzedać najwięcej gruntów od 10 lat, przy mniejszym zasobie - podkreślił. Plan sprzedaży założony na ten rok bez wątpienia będzie wykonany. Wnioski rolników na kupno ziemi na preferencyjnych zasadach będą zrealizowane.

Kto ma ochotę zakupić grunty, dopełnić formalności, może też skorzystać z kredytów preferencyjnych na ten cel, nie tylko z pomocy ANR – przypomniał minister.