PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

KZRKiOR popiera projekt ustawy regulującej sprzedaż ziemi

KZRKiOR popiera projekt ustawy regulującej sprzedaż ziemi
Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych popiera ideę ochrony polskiej ziemi przed cudzoziemcami i spekulantami. Fot. PTWP

KZRKiOR przygotował stanowisko, popierające projekt ustawy regulującej sprzedaż ziemi, przygotowany przez rząd. Uważa jednak, że projekt wymaga dalszej pracy i wprowadzenia pewnych zmian.Stanowisko Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych dotyczące projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych podczas Nadzwyczajnego Posiedzenia Prezydium dotyczącego projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (dalej „projekt ustawy") w dniu 15 marca no16 roku wypracowań następujące stanowisko:

1. Związek w pełni popiera przepisy projektu ustawy dotyczące nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ideę ochrony polskiej ziemi przed.zagranicznym kapitałem”.

2. Związek zgadza się, iż ostateczny termin wejścia w życie ustawy to 3 kwietnia noi6 roku, gdyż w dniu następnym mija 1:z-letni czas ochronny przed wykupem polskiej ziemi przez obcokrajowców. Natomiast uważa, że jest jeszcze dość czasu, aby móc jeszcze bardziej dostosować ten projekt ustawy do oczekiwań polskich rolników.

3. Związek całkowicie podziela obawy i zastrzeżenia wyrażone w Opinii dotyczącej projektu ustawy (RL-o3o:z—s/ i6), przez Radę Legislacyjną przy Prezesie Rady Ministrów. Szczególne wątpliwości dotyczą zachowania konstytucyjnego prawa do ochrony własności i innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia (art.
64 Konstytucji), poniekąd konstytucyjnego prawa w wolność działalności gospodarczej (art. 22 Konstytucji) oraz prawa do wolności wyboru miejsca zamieszkania (art. 52 ust. 1 Konstytucji).

4. Związek zaznacza, iż nie ma obaw o swobodę dziedziczenia nieruchomości
rolnych przez osoby bliskie. Ten problem był mocno negocjowany ze Sprawozdawcą projekt ustawy Ministrem Zbigniewem Babalskim podczas Nadzwyczajnego Posiedzenia Prezydium KZRKiOR.

5. Związek uważa, iż polska wieś potrzebuje odrębnej nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która kompleksowo będzie regulować ustrój rolny na polskiej wsi. podczas Posiedzenia Prezydium KZRKiOR przedstawiciele Związku nakreślili Ministrowi Babalskiemu ten postulat, co spotkało się z aprobatą Ministra.

6. Mimo zapewnień ze strony Resortu Rolnictwa Rządu RP, Związek wyraża obawy zmian przepisów dotyczących hipotek, a co za tym idzie skutków, jakimi mogą być obarczeni polscy rolnicy.

7. Związek uważa, za problem wymagający wyjaśnienia, to niejasności dotyczące zabudowy siedliskowej w świetle przepisów projektu ustawy, co również zostało przedstawione Ministrowi Babalskiemu, który obiecał wprowadzenie zmian w tym temacie do projektu ustawy.

8. Zgodnie z uwagami KZRKiOR, w wyniku negocjacji podczas Posiedzenia Prezydium KZRKiOR, Minister Babalski zadeklarował wprowadzenie przepisów ułatwiających nabycie nieruchomości rolnych Młodym Rolnikom chcący rozpocząć działalność rolniczą.

9. Związek w stanowczy sposób zaznacza, iż aktualna treść projektu ustawy mimo, iż w świetle prawa jest realna do stosowania to może się okazać nie „życiowa". Szczegółowe uwagi:
a. » 7. ust 4. dotyczący wprowadzenia art. za, i. Nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. — Spełnienie wymogów bycia rolnikiem indywidualnym może być niemożliwe nawet dla rzeczywistych rolników. Oprócz tego zapis ten, wyłącza możliwość nabycia nieruchomości rolnej przez np. Kółko Rolnicze lub Spółdzielnie, które posiadają osobowość prawną oraz prowadzą działalność rolniczą. Zdaniem Związku osoby, które dotychczas posiadały status rolnika powinny móc utrzymać go na starych
zasadach. Ewentualne wymogi projektu ustawy powinny dotyczył
nowych nabywców.
b. Zdaniem Związku, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z :zoo3 roku w definicji nieruchomości rolnej powinna odwoływać się do ewidencji gruntów i budynków, a nie Kodeksu cywilnego.
Zdaniem Związku nieruchomości będące w zasobach osób fizycznych i prawnych przeznaczone na cele inne niż rolne także poprzez wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy również powinny być wyłączone spod obowiązywania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z :ioo3 roku, tak jak uczyniono to w stosunku do nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Reasumując, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych popiera ideę ochrony polskiej ziemi przed cudzoziemcami i spekulantami. Jednak nadrzędnym statutowym obowiązkiem Związku jest stanie na straży praw polskiego rolnika. Dlatego KZRKiOR bierze czynny udział w procesie legislacyjnym projektu ustawy oraz bacznie przygląda się zapisom, tak aby nie godziły one w prawa polskiego rolnika.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • jacek 2016-03-18 00:33:48
  To jest po prostu jak za komuny jestes rolnikiem i rob na ziemi,Marze, zeby jeszcze wrociło jak dawniej okreslnie Niebieskie ptaki zamiast bezrobotny
 • djp 2016-03-17 22:03:31
  Ciekawy kraj. Możesz w nim zostać kim chcesz - lekarzem, sprzątaczką, parlamentarzystą nawet prezydentem. Możesz też kupić co chcesz, jeśli masz pieniądze - kamienice, garaż, Pałac Kultury, hotel nad jeziorem. Wolny kraj!! Jedyne czego nie możesz to kupić ziemi i zostać rolnikiem. Rewelacja. Myślę, że jak tak dalej pójdzie to z tego kraju uciekać będą wszyscy normalnie myślący. I spełni się sen małego zawistnego człowieczka.
 • abdul 2016-03-17 21:22:26
  KITAMACHA - sorki ale w tej ustawie procz KRUSU niema kompletnie niczego co zagrażałoby normalnemu rolnikowi , normalnie pracującemu . ( no i może ewentualnie temu rolnikowi któremu już żyga rolnictwem i może nastąpić obniżka wartości gruntów w wypadku sprzedaży) . Natomiast kombinatorom , psudorolnikom masci wszelakiej popitoliło wszystko a to co ty piszesz to to jakieś farmazony zesranego
 • kitamicha 2016-03-17 17:19:41
  Niewiecie o co chodzi czy udzjecie głupków , poprostu ONi chcą aby chłop był ciemny niewykształcony i głupi , takimi łatwiej manipulowac i przywiazac chłopa do ziemi -Komuna ? Nie to Sredniowiecze WRACA !!!
 • chłoporobotnik 2016-03-17 11:38:03
  Nie mam nic przeciwko ochronie gruntów przed spekulacją, ale skoro uczciwie pracuję na ziemi powyżej 20ha i trochę poza rolnictwem, dlaczego stawia się mnie przed wyborem: zostań chłopem pańszczyźnianym (tylko KRUS przez 10 lat) albo rezygnuj z gospodarstwa, bo przy 20 ha to można sobie palcem w bucie poruszać, a nie świat zawojować. O tym samym mówią też Chrościkowski i Izby Rolnicze, że głównym problemem jest tu propozycja wprowadzenia obowiązku ubezpieczenia w KRUS. Obowiązek prowadzenia gospodarstwa na nabytym gruncie przez 10 lat jest ok, ale obowiązek podlegania ubezpieczeniu w KRUS przez ten okres już nie. Założenia ustawy co do zasady są słuszne, ale niestety jest w niej kilka punktów, które utrudniłyby rozwój znacznej części perspektywicznych gospodarstw rodzinnych. W ustawie nie przewidziano nawet odstępstwa, że jak nabędzie się ziemię (powyżej 20ha) w ramach dziedziczenia, to jest się zwolnionym od obowiązku 10 lat ubezpieczenia w KRUS, więc ANR mogłaby wyciągnąć łapki także po takie grunty, w szczególności jeśli jakiś kolega kolegi byłby zainteresowany ich nabyciem. Mam nadzieję, że te najbardziej zapalne punkty zostaną poprawione. Osobiście uważam, że jak mają być już jakieś ograniczenia, to rolnikiem powinna być osoba, która uzyskuje przynajmniej 50% przychodów z rolnictwa. Takie kryterium też nie byłoby idealne, ale sprawiedliwsze i bardziej obiektywne od tych 20ha, które nic nie rozwiązuje, a komplikuje sytuację nieubezpieczonym w KRUS (dwuzawodowcom) i prowadzącym rozwojowe gospodarstwa rodzinne. Zgodnie z projektem nowelizacji każdy nabywca (w tym dziecko rolnika) ma obowiązek przez 10 lat prowadzić gospodarstwo osobiście. Z tym zastrzeżeniem, że "osobiście" rozumie się ubezpieczenie w KRUS (propozycja dodania art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. c w UKUR). Oznacza to, że spadkobiercy rolnika muszą przez 10 lat prowadzić działalność osobiście, czyli być ubezpieczonym w KRUS lub posiadać mniej niż 20 ha. Jak odziedziczysz więcej niż 20ha i nie będziesz ubezpieczony w KRUS, to ANR może ci ziemię odebrać. Nie sądzę, żeby taki zamiar miały osoby opracowujące projekt, ale taki niestety mógłby być efekt tych propozycji. Nie słuchajcie opowiadanych wam bajek, ale sami poczytajcie druk sejmowy nr 293 http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=F79366BE9760ECEEC1257F6F004BB918 Wtedy sami stwierdzicie, co rzeczywiście jest w projekcie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 107.21.85.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.