PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Pola nie interesują Lasów Państwowych

Pola nie interesują Lasów Państwowych fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 23-02-2019 07:35

Tagi:

Lasy Państwowe mają 135 517,73 ha użytków rolnych. Jak twierdzą – areały te nie są atrakcyjne rolniczo. Nie analizują więc możliwości ich wykorzystania i niewiele o nich wiedzą.- Chciałem kupić od Lasów Państwowych działkę, którą od kilku lat dzierżawię – mówi czytelnik. - Niestety, odpowiedź, jaką otrzymałem, jest z rodzaju „nie, bo nie”. Czy Lasy Państwowe mają jakieś zasady gospodarowania gruntami? Bo wydaje mi się, że mojemu nadleśniczemu po prostu nie chce się tym zajmować.

Zapytaliśmy w LP. Jak się okazuje, dysponują niemałą powierzchnią użytków rolnych - w zarządzie Lasów Państwowych jest 135 517,73 ha. W tym: grunty pod stawami to 6 735,43 ha, grunty pod rowami - 930,50 ha i grunty pod wodami - 8 875,23 ha.

Jak z tego wynika, jest jeszcze ok.120 tys. ha, zapewne nadających się do rolniczego wykorzystania.

 „Nie dysponujemy jednak informacją o klasach bonitacyjnych użytków rolnych” – podało biuro prasowe LP. I, jak tłumaczy, wcale nie wydaje się to potrzebne: „Podczas gdy przeciętne nadleśnictwo (jest ich 430) zarządza blisko 18 tysiącami hektarów gruntów leśnych, grunty rolne, (…) to jedynie ok. 300 ha zasobu takiej jednostki. Te grunty to przede wszystkim pozostałość dawnych deputatów rolnych, obligatoryjnie przynależnych pracownikom. Zlokalizowanych w sąsiedztwie terenów leśnych albo wręcz w obrębie kompleksów leśnych i rozproszonych tak, jak rozproszone były pierwotnie osady leśne. Na ogół nie są to więc areały, które można byłoby określić jako atrakcyjne z perspektywy współczesnego rolnika-farmera”.

Nie uzyskaliśmy też odpowiedzi na pytanie, ile z tej ziemi znajduje się w dzierżawie (program informatyczny zestawiający dane jest w opracowaniu) – szacunkowo podano, że ok. 55-60% gruntów rolnych jest wydzierżawianych. Pozostała część obejmuje przede wszystkim użytkowanie na własne potrzeby przez nadleśnictwa, a niewielka część udostępniona jest jako deputaty pracownicze na podstawie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Lasy Państwowe nie mają też żadnego planu gospodarowania ziemią, jaka jest w ich zasobie: „zgodnie z ustawą o lasach to nadleśniczy prowadzi samodzielnie gospodarkę leśną w nadleśnictwie (Art. 35., ust. 1, pkt 2a):  Nadleśniczy prowadzi samodzielnie gospodarkę leśną w nadleśnictwie na podstawie planu urządzenia lasu oraz odpowiada za stan lasu. W szczególności nadleśniczy: (…) bezpośrednio zarządza lasami, gruntami i innymi nieruchomościami Skarbu Państwa, pozostającymi w zarządzie Lasów Państwowych). Informacja nt. powierzchni gruntów wydzierżawianych przez poszczególne nadleśnictwa, z przypisaniem ich do kategorii użytkowania, nie stanowi przedmiotu zainteresowania Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i nie jest możliwa do pozyskania na tym poziomie” – tylko tyle udało się ustalić w odpowiedzi na pytania, jakimi zasadami kierują się LP przy wydzierżawianiu ziemi? Czy istnieje plan gospodarowania ziemi rolnej będącej w zasobie LP? Ile ziemi należącej do LP jest w dzierżawie, na jaki okres i z jakim czynszem dzierżawnym? Ile przetargów na dzierżawę i o jakim charakterze zorganizowały LP w ubiegłym roku?

To wszystko więc Lasom Państwowym, w odróżnieniu od naszego czytelnika, nie wydaje się istotne.

 A ile ziemi rolniczej sprzedano w ub. roku? Okazuje się, że niewiele:

„Lasy Państwowe z zasady nie sprzedają gruntów. Wręcz przeciwnie – dysponujemy ustawowym prawem pierwokupu gruntów leśnych i przeznaczonych do zalesień. W tym zakresie dochodzi jedynie do niewielkich zmian, na ogół wynikających z potrzeby regulacji struktury własności. W ub. roku sprzedaży podlegało jedynie 0,92 ha gruntów rolnych.”

- O sprzedaży w LP decydują wyłącznie nadleśniczowie, którym w tym względzie pozostawiono dużą samodzielność - podsumowuje nasz czytelnik. - Chętnie dzierżawią ziemię za nawet niewielkie pieniądze, bo te pieniądze zostają w nadleśnictwie. Jeśli coś zostaje sprzedane - cała kasa idzie do centrali. Zresztą LP są wyjątkiem w dysponowaniu gruntami Skarbu Państwa. Nie dotyczy ich ustawa o gospodarce nieruchomościami. Przetargi na dzierżawę ogłaszają na tydzień przed terminem, a sprzedają wyłącznie grunty, które są enklawą wśród innej formy własności po stwierdzeniu nieprzydatności przez...nadleśniczego. Czyli dość rzadko. Też tak mam: w dzierżawie 3 działki rolne i żadna do kupienia, bo vide powyższe.

W kraju mamy 20,5 tys. gospodarstw liczących do 1 ha włącznie  -   z pewnością ich właściciele wiedzą, jakiej klasy ziemią dysponują. Ale jak ma się 18 tys. ha, to rzeczywiście trudno interesować się marnymi 300 ha… Tylko, że w sumie to w kraju 120 tys. hektarów ziemi nadającej się do rolniczej uprawy – a to już coś. Więc może warto o nich pomyśleć i wiedzieć, co się na nich dzieje? To też ziemia z zasobu państwa.

 

 

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (39)

 • obserwator 2019-02-25 08:24:57
  rqdziny i pociotki w Lasach Panstwowych zaraz pisza o wyprzedazy majayku narodowego i zaraz strasza ze w UE nie mozna wcodzic do lasu jesto celowa obrona panstwa w panstwie najwieksze przywleje placowe poniwaz LP nie placa podatku dla panstwa sprzedaz lesniczowek tu by mialo co robic CBA
  • Krzysztof 2019-02-25 09:32:20
   Przeciez LP doprowadzają podatki ze sprzedaży drewna, dodatkowo parę procent w skali roku ze sprzedaży jest przekazywane na Skarb Państwa...
  • olo 2019-08-12 09:00:05
   Nawet zdania nie potrafisz napisać poprawnie.
 • Nowy 2019-02-24 12:25:04
  Miałem kidyś przyjemność oprowdzać po naszych pięknych okolicach liczną grupe gości z Francji. Robiłem to w śodle ! Po ponad trzy godzinnej wyprawie usłyszałem pytanie : Ile wasze gospodarstwo ma tysięcy hektarów pól i lasów i jak daleko jeszcze do jego granicy ? Odpowiedziałem że ziemi mamy 200 a lasów nic ! A Francuzi z ogromnym zaskoczeniem pytali jakim prawem jeździmy po nie swoim lesie i czy nikt nas nie ukara za taką samowole !? We Francji nie ma takiej opcji. Długo musiałem tłumaczyć że lasy są skarbem Narodowym i tylmo ich niewielka cześć w skali Kraju jest prywatną własnością i każdy obywatel ma prawo do niego wejść, spacerować, biegać, jeździć konno, zbjerać runo leśne za wyjątkiem chwilowych zakazów związanych z możliwością wystąpienia pożarów spowodowane suszą. Byli onieśmieleni, nie spodziewali się takiej swobodo obywatela w tym kraju. Pytanie : czy chcem być takim przykładem w europie i na świecie, bo to nie tylko we Francji jest taki stan, czy chcem być tak europejscy i sprywatyzować każdy skrawek ziemi ogrodzić się i gnać mieszczucha precz, nie po rynku miasta sobie chodzi !? Ja chce dbać o to Państwowe, bo to nasze, naszych przodków i mam wielką nadzieje że pozostanie dla naszych potomków jako dobro Narodowe !!!! Polacy walczyli o niepodległość, krwią zrywali kajdany zaborców nie po to by dzisiaj zamienić na garść srebrników i to najczęściej płynących z zagranicy ! Pewnie nie jeden i nie jedna powie DEMAGOGJA ale ja chcę Polskiej Polski, co już sprzedane chyba już nie wróci, ale mamy możliwość ocalić to co pozostało.
  • nn 2019-02-25 07:35:57
   Artykuł jest o niegospodarności Lasów Państwowych, które ciągle wydają achy i ochy jak to wzorowo wszystkim zarządzają. Jak ktoś mówi inaczej, to pewnie zwolennik wyprzedaży majątku narodowego, grodzenia lasów i w ogóle: żyd, mason i cyklista.
  • artur 2019-02-25 14:47:57
   Akurat jeździć konno to nie można gdzie się tylko podoba - jedynie po wyznaczonych trasach. A jazda może skończyć się mandatem tak jak jazda pojazdem silnikowym.
  • Roman 2019-11-02 20:52:21
   Nie wiem jak w innych krajach skandynawskich, ale w Szwecji jest prawo powszechnego dostępu do lasów i zbierania runa leśnego, niezależnie od jego własności ( oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku i kultury)
 • stradyvaldius 2019-02-24 11:16:47
  Chcę sprzedać 15 ha ziemi V klasy rolnej-uprawianej Lasom Państwowym, niech sobie nasadzą las i korzystają. Nikt nie jest tym zainteresowany
  • Czytelnik 2019-02-24 11:29:29
   Może kupi ten, co tę g.... burzę pozpetał. Taki żądny ziemi. Złóż mu ofertę.
  • Marcin 2019-02-25 09:36:50
   Gdzie ta ziemia i ile za ha?
  • grzegorz 2019-02-26 12:32:59
   gdzie i ile chcesz za hektar ziemi.grzegorz400-4000@tlen.pl
  • grzegorz 2019-02-26 12:33:59
   gdzie żiemia leży i za ile .grzegorz400-400@tlen.pl
 • Nina 2019-02-24 11:13:53
  Zaczęło się. Dzieje się tu i teraz. Na naszych oczach. Kto che tak pazernie przejąć resztki majątku Narodowego? Stąd ten skomasowany atak na LP, jedyne co w tym kraju jeszcze nasze, wspólne. Przynajmniej z nazwy. Już zakazano Polakom wstępu do Auschwitz.Już odebrano majatki w Warszawie, Wrocławiu, w..... Zostały lasy. Obcy będzie dyktował jak mamy w nich gospodarować, komu sprzedawać, wydzierżawiać itp. Ciekawe. Niebo nad nami też już nie nasze..
  • fort 2019-02-24 12:15:50
   Zapamiętaj ! Nam nie jest potrzebny żaden obcy, rodzimej dosyć jest kanalii.
  • Mbag 2019-02-25 17:24:10
   Tylko wydajesię wam,że lasy są majątkiem narodowym, ktrym zarządzają Wilmożni Panowie Dyrektorzy i Nadleśniczowie. Proszęwejść do lasu gdziezwierzyny łownej jest wielokrotnie za dożo. Tam nie ma młodników, na założenie których wydano grube pieniądze. Wszystko zniszczyła zwierzyna.Lesnik, to najczęściej też myśliwy. Dobrze jest więć pobrać wypłatę , ale i skorzystać z darów(szynki) natury. (średnie pobory w LP sporo powyżej ośmiu tys. PLZ). Rząd tyh problemów też nie ma ochoty rozwiązać. Czymże jest zgoda na Roczne plany łowieckie z odstrzałem dzików w wysokości 185 tys, gdy w poprzednich latach strzelano powyżej 300 tys. szt. Płacono natomiast myśliwym w to miejsce nawet po 650 zł. za odstrzałsanitarny dzika. Sam nie wiem jak to nazwać. Głupota, a może korupcja i to za budrzetowe pieniądze. o braku chęci ograniczenia samowoli myśliwych zaświadcza dobitnie też brak ROZPORZĄDZENIA M.Ś.( Patrz P.Ł.Art. 26a ust 4 w sprwie stanów zwierzyny. So WPŁ przyjęto założenia Uchwały Nr.14/2015 Naczelnej Rady Łowieckiej Więcej komentarzy nie trzeba.
   • Kasia 2019-02-26 20:54:58
    Od kiedy to zarabia się w LP powyżej 8 tys???? W jakim nadleśnictwie tak jest??
 • Nowy 2019-02-23 17:40:45
  A w moim rejonie lasy oddały pola w dzierżawe cholpu i za całkiem opłacalny czynsz ( dla lasów ) i moim zdanie bardzo dobrze że nie sprzedają, zasoby państwa powinny nimi pozostać !!! Tylko lasy nie dały się okraść POstkomunie i dla tego są jeszcze nasze Państwowe !!!!
  • krola 2019-02-23 19:16:38
   A jak będą w rękach prywatnych to co z tymi zasobami rolnymi się stanie ?
   • Rolnik warmia 2019-02-23 19:28:37
    To że potem wędrują ceny ziemi po 80 tyś zl!. Albo rozsądne ceny na które nas stać albo dzierżawy od skarbu państwa
   • Nowy 2019-02-23 21:04:21
    Stanie się to żenie NIE będą państwowe !? P.S. zastanów się ilu znasz dobrych gospodaży, dyrektorów, zarządców gospodarstw któży sprzedają lub pomniejszają swoje zasoby czy własność... !!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.183.113
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.