W ogólnopolskiej akcji protestacyjnej rolników w dniu 14 marca 2013 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego będą uczestniczyć rolnicy z powiatów: stargardzkiego, pyrzyckiego, choszczeńskiego, świdwińskiego, koszalińskiego, białogardzkiego oraz kołobrzeskiego. Ciągniki wyjadą na drogi krajowe numer 6 i 10 oraz na "starą" S3 – zapowiada Edward Kosmal. Protest polegał będzie na przejeździe ciągników rolniczych drogami krajowymi, zgodnie z przepisami ruchu drogowego w grupach do 5 pojazdów i w wymaganej odległości pomiędzy grupami pojazdów. Wyjazd ciągników planowany jest na godzinę 13.00. Komitet wezwał również rolników do oflagowania swoich gospodarstw na znak poparcia akcji protestacyjnej.        

Protest rozpoczęty w Szczecinie 5 grudnia 2012 r. po 77 dniach został zawieszony. „Mimo deklarowanego zrozumienia istniejących problemów i dobrej woli w ich rozwiązywaniu, władze postanowiły włączyć do negocjacji mróz, czas oraz narastające zmęczenie fizyczne  i psychiczne. Jednak dzięki wielkiemu wysiłkowi, poświęceniu i determinacji ogromnej rzeszy zachodniopomorskich rolników oraz wsparciu wielu środowisk udało się osiągnąć  efekty uzasadniające zawieszenie protestu” – przypomina kierujący komitetem protestacyjnym.                                                                             

Jak podkreśla Edward Kosmal, rząd jednak nie podjął rozmów, zapowiadanych we wspólnym komunikacie kończącym negocjacje 29-30 stycznia. „Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pozostałych postulatów” – twierdzi.

„Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że jedyną szansą wymuszenia pozytywnych  zmian  w polityce państwa wobec rolnictwa oraz zahamowanie bezmyślnej wyprzedaży polskiej ziemi jest poparcie szerokich warstw społeczeństwa i organizacja silnych ogólnopolskich protestów.

Serdecznie przepraszamy za utrudnienia powstałe w wyniku naszych akcji protestacyjnych. Jednocześnie zwracamy się z gorącym apelem o choćby moralne wsparcie naszych działań. Bez szerokiego poparcia przegramy wszyscy!” – kończą komunikat protestujący.