Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego informuje:

"Zainteresowanie zjazdem było tak duże, że grupa około czterdziestu rolników, członków Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, udała się do Kołobrzegu. Wszystko przez program. Jest naprawdę imponujący. Nie bez znaczenia jest również zmiana podejścia rolników do protestowania. Na pierwszym miejscu jest dialog, na drugim rozwój. Zamiast postulatów, ogłosili w pierwszą rocznicę 77 dniowego protestu w Szczecinie (2012/2013), Kartę Gospodarstw Rodzinnych. Teraz stoją przed hotelem, w którym obraduje blisko dwieście osób, w tym przedstawiciele Izby Rolniczej w terenie. Niestety nie zostali wpuszczeni. Ochrona chroni gości, a ochronę policja.

Program jest wyjątkowo ciekawy. Uroczystego otwarcie dokonał Julian Sierpiński, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. W zaplanowanej na dziś debacie mają wziąć udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego. Zaproszono przedstawicieli świata nauki z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Politechniki Koszalińskiej. Wśród tematów: „Alternatywa dla dochodów rolników", „Zadania realizowane przez KRUS", „Procesy globalizacji i ich wpływ na gospodarkę żywnościową i obszary wiejskie na przykładzie województwa zachodniopomorskiego", czy wreszcie „Sytuacja ekonomiczna gospodarstw rolnych województwa zachodniopomorskiego". Poruszany jest jeden z najważniejszych tematów dla przyszłości środowiska. Wśród gości pojawił się Jacek Malicki z Agencji Nieruchomości Rolnych. Człowiek, któremu powierzono trudne zadanie budowania dialogu w środowisku po 77 dniowym proteście. Dziś nie można z nim zamienić słowa. Rolnicy stoją na schodach. W programie nie zabrakło wystąpienia Leszka Świętochowskiego, prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych pt. „Propozycje ustawowe w realizacji zadań przez Agencję Nieruchomości Rolnych".

Pytanie do prezesa Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Juliana Sierpińskiego: czy planuje w najbliższym czasie wydanie publikacji ze zjazdu Izby? Pytaliśmy ochroniarzy, ale nic o tym nie wiedzą."