PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sierpiński: Protesty powinny odbywać się pod siedzibami wójtów

Sierpiński: Protesty powinny odbywać się pod siedzibami wójtów

Dziś do Szczecina przyjeżdża prezes ANR Leszek Świętochowski. Czy można spodziewać się ustaleń, które przybliżą koniec protestu trwającego drugi rok?Jakie oczekiwania przed zaplanowanymi na dziś rozmowami ma Julian Sierpiński, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej?

- Kończymy ustalenia uszczelniające obrót ziemią. Miękkim punktem jest tu wystawianie zaświadczeń upoważniających do stawania do przetargów. Spodziewam się ustalenia podczas zaplanowanego na dziś spotkania z prezesem Świętochowskim, że wydany zostanie okólnik ministra rolnictwa, regulujący te kwestie. Dotychczas uregulowaliśmy to na naszym terenie  z p.o. dyrektora OT ANR w Szczecinie Jackiem Malickim. Problem w tym, że burmistrzowie są niezależni. Wójtowie i burmistrzowie wystawiają zaświadczenia potwierdzające, że stająca do przetargu osoba osobiście prowadzi gospodarstwo, czyli pracuje w nim i podejmuje decyzje. Chodzi o to, aby te dwa punkty były wymagane razem.

A czy to na pewno rozwiąże problem?

- Uszczelni system jeszcze bardziej – zapewnia prezes.

Jak mówi, ZIR nigdy nie wystąpiła z protestu.

- Rok temu powołaliśmy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny. Wtedy była naprawdę patologia. Ale partnerzy w negocjacjach powinni być przewidywalni. Teraz jest otwarty nowy przedział negocjacji. Nigdy do tego nowego protestu z 2014 r. nie zostaliśmy zaproszeni. Nie znam nawet obecnych postulatów. Zaprosiłem niedawno przedstawicieli rolniczych związków zawodowych – ale Edward Kosmal nie pojawił się, choć przyszli przedstawiciele innych, nawet większych związków. Inne związki zawodowe nie wiedzą, o  co chodzi NSZZ Solidarność RI. Kosmal ocenia izbę rolniczą za pomocą jednego kryterium: czy popiera protest, czy nie. My działamy na zasadzie korporacji, nie możemy przyłączyć się do protestu. Rola izby jest mediacyjna. Nasza Zachodniopomorska Izba Rolnicza prowadzi tu negocjacje na poziomie krajowym, za zgodą prezesa Szmulewicza zresztą.

Jak zapewnia prezes, są organizowane spotkania rad powiatowych i zna problemy poruszane przez rolników.

- Żadna organizacja w Polsce nie ma takiej możliwości zapoznania się z poglądami rolników, jak izby rolnicze.

Uważa też, że protestujący stronniczo oceniają  rolę izby, nie doceniając jej sukcesów: wywalczonych przez izby sposobów finansowego zabezpieczenia stających do przetargów i udziału rolników w komisjach przetargowych. – Ja jestem od tego, nie od protestowania – stwierdza. – Związki zawodowe też mają obowiązki merytoryczne.

Z tymi komisjami przetargowymi jest zresztą teraz duży problem: - Mamy rozprawy sądowe jedną po drugiej, bo zdyskwalifikowaliśmy te słupy. Poszliśmy trochę za daleko. Ustaliłem z Malickim, że jeśli rolnicy z danego terenu dostarczą dodatkowe dokumenty, np. braku aktualnego OC gospodarstwa, informację o braku opłaconego KRUS czy braku faktur za paliwo – to zdyskwalifikuje udział takiego oferenta w przetargu, a procedura będzie toczyła się dalej. Chcieliśmy spróbować, czy to będzie skutkowało. I mamy uchylenia przetargów. Zaskarżyłem decyzje uchylające na 23 przetargi. Powinna być pełna transparentna procedura, dlaczego zostały uchylone. Problem w tym, że jeśli burmistrz wydaje zaświadczenie, to tak naprawdę osoba ta powinna być zakwalifikowana do przetargu. Ustawa zezwala jej na nabycie. To (słupy - dop. red.) jest trudne do wyeliminowania. Ale proszę mi pokazać farmera niemieckiego czy francuskiego, który kupi hektar ziemi dla polskiego rolnika w swoim kraju.

Jak dodaje Sierpiński, zapis konstytucyjny, który powiada, że „Podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne”, nie jest wcale korzystny dla rolników, bo „mówi o sytuacji aktualnej, ale nie wskazuje celu”. – Nad tym można tylko ubolewać: nie ma nic o strukturze agrarnej, która powinna być budowana na przyszłość. Zapis jest słuszny, ale nie determinuje w tym kierunku ustaw, a szczególnie budowania gospodarstw  do 300 ha skutecznymi przepisami.

Zatem i ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami skarbu państwa nie rozwiązuje problemów. Jak dodaje prezes, protesty powinny odbywać się przed siedzibami wójtów.

- To oni są winni, to pod ich urzędami powinien być protest. Dlaczego urzędnik burmistrza czy wójta wydaje zaświadczenie upoważniające do przetargu osobie, która jest słupem? Powinien być zapis, że burmistrz wydaje zaświadczenie po przedstawieniu opinii doradcy rolnego i izby rolniczej.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • arszczecin 2014-02-11 11:07:09
  @terkow47, Daj spokój. nie ruszajmy rodziny, dzieci etc. W takie rzeczy niech się płaczki bawią.
  Sierpiński sam nie wie czego chce.
  " NIE WYSZEDŁEM Z PROTESTU" hehe, a chwilę wcześniej " Protestujący nie maja podstaw do protestu" , " Ale NIE WYSZEDŁEM Z PROTESTU"
  'Wszystko jest dobrze " Ale " Twardo negocjujemy z ANR, zaskarżamy umowy "
  " Nawet Nie znam postulatów " a sam je współtworzył. Nie ma protestu tegorocznego i zeszłorocznego, nie ma zmiany postulatów, SĄ TE SAME POSTULATY i TE SAME PROBLEMY.

  Podobała mi się wypowiedź Kosmala: Miałem w zeszłym roku towarzysza, kolegę który stwierdził, że nie zostawi mnie samego. Jak mnie wszyscy opuszczą on ze mną się łańcuchem do agencji przypnie. I co? NO ZOSTAŁ ŁAŃCUCH :P

  A już ostatnie zdanie w artykule? KLASA Sierpa :P
 • terkow47 2014-02-11 10:05:10
  Oj Sierpiński kończ waść wstydu oszczędż . Za ile za ha III klasy ziemi pod Łobzem kupiła twoja córka
 • terkow47 2014-02-11 10:02:32
  Ten się śmieje kto będzie ostatni< szanowny> farmi czy wolna europo po nowemu . Patrz i słuchaj a nie w czambuł potępiasz i chichrasz się . Wadzi ci Kosmal ? To znaczy ,że się go lekasz . A skoro tak to najwidoczniej masz powody . I TO JEST SEDNO TEGOZ PROTESTU Ślepe Krety MAJA sie Bac !!!
  A Rolniku z Wielkopolski . Lepiej bym tego sam nie ujął . Chwała Ci i Cześć .
 • do farmi 2014-02-11 01:00:44
  Farmi :) Co tam Kosmal może? Nic. Co może wąska grupa, która przy nim pozostała? Nic. I tak oto... ten Kosmal trwa od 28 dni w sali konferencyjnej OT ANR w Szczecinie, utrzymuje ponad 40 maszyn na Szczerbcowej, jeździ sobie Chłop do Warszawy na posiedzenia sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi,.. Ostatnio pojechał na Dolny Śląsk do górników, wspólnie z leśnikami zaczął zbierać podpisy w obronie polskich lasów i polskiej... Kiedy tak sobie - ha, ha, ha, ha, nie miał co robić... z Biesiekierza do Koszalina pojechało w piątek około 50 ciągników... a tak na marginesie na sali ZUS w Szczecinie było ok. 80 osób. Fami masz problem? Czy twój problem to Kosmal?
 • Rolnik z Wielkopolski 46 2014-02-10 23:19:40
  Sierpiński przypominam i nie tylko Tobie. Przypominam wszystkim izbowcom nauczcie się Ustawy o Izbach Rolniczych i nie zachowujcie się jak "Przewodnia Siła Chłopska". Nauczcie się statutu swojego i nie wpieprzajcie się w co Wam zgodnie z zapisami nie wolno czynić. Nie Jesteście "Przewodnią Siłą chłopską" Prawo do opiniowania zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami tj Ustawa z 02 października 1982 r Art. 4 i Art 5 w całości oraz Ustawa z 23 maja 1991 r Szanowni Koledzy nie przysługują Panie Sierpiński jak to Pan wieścisz , że ODR-om i Izbom Rolniczym, bo to Wy uzurpowaliście sobie przy głębokim wsparciu Ojca i twórcy Izb Pana Kalemby a przedtem jeszcze Pana Sawickiego. Dalej idąc Pan Sierpiński dokładnie stwierdza, że nie może jako izbowiec i Izba brać czynnego udziału w proteście ale zasiadać w Komisjach przetargowych to tak i być pośrednikiem w opiniowaniu. Pan Sierpiński tak jak Walkowski z Wielkopolski czy naczelny ich WÓDZ Szmulewicz i inni bosowie z Krajowej Rady nie powiedzą rolnikom zrzeszonym w Związkach Zawodowych -"przepraszamy Was Panowie popełniamy błędy i zgodnie z Ustawą z 08 października 1982 r jest to Wasza rola a my służyć będziemy stroną prawną. Oni nie zrobią tego bo czym by się zajmowali a "koryto" a profity i co jeszcze? Sami wiecie i czujecie na swoim terenie. Tak, że odnosząc się do Was Koledzy Rolnicy Związkowcy tak kółkowi jak i z Solidarności RI pragnę przytoczyć Wam Art 5 ust.1 Ustawy z 08 października 1982 r cytuję:" Organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowe jednostki organizacyjne, a także organizacje spółdzielcze i inne organizacje powołane do wykonywania zadań na rzecz rolnictwa indywidualnego zobowiązane są do współdziałania z organizacjami rolników w sprawach określonych w art 4 ust. 1 i 3 "Z o b o w i ą z a n e są" i to cała świętość tego zapisu. Domagajmy się tak Wy w Szczecinie jak wszyscy w całym kraju to będzie ta prawidłowość.
  W dniu 10 lutego o godz. około 20 -j na ręce Waszego kolegi Adama W. przesłałem drogą meilową i Faksem nasze wielkopolskie stanowisko Związków Zawodowych uzgodnione po spotkaniu jakie odbyliśmy 05.02 2014 r w siedzibie WIR w Poznaniu oraz stanowisko odnośnie nowej propozycji Ustawy o Izbach Rolniczych a także o obrocie gruntami rolnymi. Oba te stanowiska w państwie prawa tak powinny być interpretowane. Będą również rozesłane drogą elektroniczną do wszystkich Regionalnych i Wojewódzkich Związków Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w kraju.ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.203.18.65
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.