PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Albo renta socjalna, albo 5 ha przeliczeniowych

Albo renta socjalna, albo 5 ha przeliczeniowych fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 11-06-2019 12:25

Tagi:

Renta socjalna nie przysługuje osobie będącej właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych.



- Mój syn jest od urodzenia głuchy i ma przyznaną rentę socjalną – mówi czytelnik. – Chciałbym zapisać mu gospodarstwo ponad 5 ha, żeby miał jakieś zabezpieczenie, gdy mnie zabraknie. Słyszałem jednak, że wtedy straci rentę. Czy tak jest naprawdę?

Zapytaliśmy w Ministerstwie Rodziny, czy osobie otrzymującej rentę socjalną przestanie ona przysługiwać, jeśli osoba ta zostanie właścicielem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 5 ha przeliczeniowych. Dlaczego właśnie  5 ha przeliczeniowych jest tu granicą? Czy myśli się może o zmianie tego  przepisu?

Ministerstwo potwierdziło, że na podstawie art. 7 ust. 2 ww. ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1340 i 1669) renta socjalna nie przysługuje osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział  tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Jak podano, jest to uzasadnione istnieniem progu dochodowego ustanowionego dla osób pobierających rentę socjalną. „Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 6 ustawy o rencie socjalnej prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego  miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów  emerytalnych. Aktualnie od dnia 1 czerwca 2019 r. do dnia 31 sierpnia  2019 r. zawieszenie następuje po przekroczeniu kwoty przychodu wynoszącej 3 465,70 zł. Pułap określony w art. 10 wskazano kwotowo, natomiast, zakładając uzyskiwanie dochodu również z nieruchomości rolnej, pułap dla dochodów z tego źródła ustalono poprzez wskazanie liczby hektarów przeliczeniowych. Warto zaznaczyć, że art. 7 ust. 2 ustawy o rencie socjalnej nie podlegał zmianie od początku wejścia w życie ustawy. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że w Ministerstwie nie toczą się obecnie prace w kierunku zmiany cytowanego przepisu.”

Zatem jaki dochód osiąga miesięcznie właściciel 5 ha przeliczeniowych?  Jeśli "art. 7 ust. 2 ustawy o rencie socjalnej nie podlegał zmianie od początku wejścia w życie ustawy", to dlaczego "nie toczą się obecnie prace w kierunku zmiany cytowanego przepisu"?

„Pułap dla dochodów z użytków rolnych nie jest wskazany w ustawie o rencie socjalnej kwotowo, lecz poprzez określenie liczby hektarów przeliczeniowych, których posiadanie pozbawia prawa do tego świadczenia. Art. 7 ust. 2 ustawy o rencie socjalnej nie podlegał zmianie od początku wejścia w życie ustawy, gdyż nie zgłaszano wątpliwości co do treści bądź stosowania tego przepisu.

Również z uwagi na powyższe Ministerstwo nie prowadzi prac w kierunku zmiany cytowanego przepisu” – taką odpowiedź na te pytania dało ministerstwo.

Jak jednak łatwo wyliczyć, przy uwzględnieniu przeciętnego  dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ostatnio wyliczonego w GUS za 2017 r. na 3399 zł, miesięczny dochód z 5 ha to trochę ponad 1400 zł. Przy przychodzie 3465,70 zł, dochód trzeba więc oszacować ok. dwukrotnie wyżej. I nikt nie pyta przy tym o majątek osoby pracującej, pobierającej rentę socjalną (dodajmy, że uwzględniane jest ewentualne przekroczenie progu przychodu z tytułu umowy najmu i podnajmu czy umowy dzierżawy i poddzierżawy)

Renta socjalna wynosi 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustalonej i podwyższonej zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak mówi nasz czytelnik, gdy go zabraknie, syn nie będzie miał środków do życia, nie mówiąc o możliwości leczenia.

Czy ktoś zainteresuje się tym problemem? Dlaczego przy świadczeniu ZUS inaczej traktowani są posiadacze ziemi, a inaczej właściciele innych majątków?

Sprawy dotyczące posiadania gospodarstwa i otrzymywania świadczeń z KRUS wielokrotnie na korzyść rolników rozstrzygały sądy, więcej:

Rolnik – właściciel, ale i świadczeniobiorca KRUS

Dlaczego emerytowany rolnik nie może nadal zarabiać?

 

Już 7 listopada w Warszawie jedno z najważniejszych wydarzeń w rolniczym kalendarzu. Szerokie grono znamienitych gości i dziesiątki sesji, w których poruszamy aktualne i ważne dla rolników tematy. Zarejestruj się teraz!



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

  • Ania 2019-06-13 09:41:53
    Renty socjalne i limity zusu to porażka. Emerytowany górnik może dorobić mając dobrą emeryturę dużo więcej niż ktoś kto jest chory od urodzenia i ma chęć pracować to limit dorobienia jest taki że tylko stracić można. A przecież chory ma dużo różnych potrzeb. Owszem jak się podda całkowicie pracy to zaworente może stracić a niestety pensji na utrzymanie zostanie mało, bo kokosów nie da się zarobić.
  • Robert 2019-06-11 19:48:03
    Powinni zmienić ten limit renty socjalnej z 70% na 130% tak jak w zus lub całkiem zlikwidować ten limit dużo ludzi siedzi w domu z rentą socjalną bo boi się że zabiorą mu rentę socjalną bo zarobki rosną.
  • Janek 2019-06-11 18:07:05
    Zmieńmy definicję gospodarstwa. Niech to nie będzie 1ha a udokumentowana sprzedaż płodów rolnych za conajmniej np. 50 tys złotych. Wtedy skończą się gospodarstwa na papierze i takie sytuacje jak tutaj. A kto nie sprzedaje tego minimum to niech płaci podatek od metra kwadratowego i nie podlega pod KRUS. I niech wtedy mają te hektary...
    • Sasza 2019-06-11 18:53:40
      Ale wtedy nagle okaże się że mamy o milion więcej bezrobotnych a to zepsuje wizerunek rządu
  • Kitamicha 2019-06-11 17:23:40
    i love PiS
  • Hobbit 2019-06-11 16:44:53
    Przecież można przepisać i tego samego dnia dać w dzierżawę...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.209.80.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.