PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Alleluja, ratują wszystkie spółdzielnie i wszystkich ograbionych rolników! (dodana aktualizacja)

Alleluja, ratują wszystkie spółdzielnie i wszystkich ograbionych rolników! (dodana aktualizacja)
Gdzie jest majątek Bielmleku? fot. Czytelnik Farmera

A dokładniej: budżet państwa płaci za mleko odebrane i nieopłacone w latach 2019-2020 przez upadłe spółdzielnie, a także uzupełnia niezapłacone przez rolników udziały w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych.„Alleluja, teraz może wszystkie firmy zaczną ratować” – taki komentarz znajomy dołożył do wysłanego mi linku do artykułu z lokalnej strony internetowej Bielska Podlaskiego. Artykuł donosił o wielkiej radości posła Leszka Kołakowskiego i rolników z Bielska Podlaskiego, triumfujących z powodu zapowiedzi zapłaty przez państwo należności za mleko i udziały w Bielmleku.

„Alleluja, już ratują” – odpisałam.

I spieszę powtórzyć to głośno, z obawą, że może nie każdy dowie się na czas i ktoś z tej wyjątkowej okazji nie zdąży skorzystać.

Bo nie wiedzieć czemu nikt nie krzyczy głośno z radości i nie śpiewa „Sto lat” całemu rządowi, a wszyscy myślą, że za mleko i za udziały państwo zapłaci tylko rolnikom z Bielmleku. A zapłaci wszystkim (oby starczyło im tylko limitu de minimis).

Zapowiedzi rozwiązania problemów Bielmleku – wraz z wyartykułowaną wprost obawą wiceministra Ryszarda Bartosika, że decyzja zapłaty za mleko dla Bielmleku „wiąże się z ryzykiem, które polega na tym, że gdybyśmy taką decyzję ogłosili, inne spółdzielnie, które miałyby problemy a nie wypłacały rolnikom środków za dostarczone mleko, również mogłyby się ubiegać o takie wparcie” – opisywaliśmy dwa tygodnie temu:

Bielmlek jednak upada

Przedstawiony teraz projekt rozporządzenia Rady Ministrów (w załączniku) ani raz nie wymienia Bielmleku.

 

Pomoc nie tylko dla kolegów, którym upadł Bielmlek!

Zarówno zaległa zapłata za mleko, jak i niewpłacone do spółdzielni udziały zostaną zapłacone przez budżet państwa wszystkim, którzy spełnią wymogi podane w projektowanym rozporządzeniu Rady Ministrów. I to spełnią szybciutko – na zgromadzenie dokumentów potrzebnych do dołączenia do wniosku (składanego na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR na jej stronie internetowej) czas jest tylko do połowy sierpnia, a rozporządzenia formalnie jeszcze nie ma (projekt rozporządzenia od 28 lipca czeka na podpis premiera, jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie RCL, choć – jeśli wierzyć lokalnemu portalowi - poseł Kołakowski miał 28 lipca twierdzić, że premier już dzień wcześniej je podpisał).

Wymogi oczywiście są do spełnienia nie tylko przez rolników z okolic Bielska Podlaskiego, a może nawet… właśnie oni ich nie spełniają.

Oto żeby odzyskać 80 proc. należności za mleko trzeba m.in. przedłożyć „kopie faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż mleka; kopię listy wierzytelności lub innego dokumentu potwierdzającego istnienie wierzytelności producenta rolnego ubiegającego się o pomoc wobec upadłego podmiotu, z tytułu nieotrzymania przez tego producenta rolnego zapłaty za sprzedane mleko w 2019 r. lub w 2020 r., sporządzonych przez syndyka masy upadłościowej”. Pomoc przysługuje temu rolnikowi, który m.in. „w 2019 r. lub w 2020 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedane mleko od podmiotu, któremu to mleko zostało sprzedane, w związku z wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości wobec tego podmiotu”. Nie wiadomo więc, czy obejmie to Bielmlek – tu niepłacenie za mleko następowało przecież na długo przed ogłoszeniem upadłości spółdzielni, a nie „w związku” z tą upadłością – upadłość ogłoszono dopiero w 2021 roku.

Natomiast żeby otrzymać pomoc przewidzianą „na sfinansowanie wpłaty niewpłaconej jeszcze części udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych” – przewidziano tu, bagatelka, nie więcej niż 40 000 zł dla jednego producenta rolnego - należy  do 15 sierpnia 2021 r. złożyć wniosek na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej, do którego trzeba dołączyć m. in. „oświadczenie producenta rolnego ubiegającego się o pomoc o ilości udziałów i wysokości niewpłaconej części udziałów w spółdzielni prowadzącej działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych oraz nazwę tej spółdzielni”. Tu wezwanie syndyka do uzupełnienia udziałów nie jest potrzebne. Co więcej, udziały mają być uzupełnione „w spółdzielniach prowadzących działalność” – nie do końca wiadomo więc, czy w przypadku Bielmleku to zadziała, wszak orzeczono już (albo wreszcie) jego upadłość, a od dawna nie jest w nim „prowadzona działalność” i nawet członkowie już dawno wystąpili z tej spółdzielni...

 

Piekła nie ma

Każdy (chyba że z wyjątkiem rolników, których kieszeń nadszarpnął Bielmlek) może więc spełnić wymogi stawiane przez rozporządzenie Rady Ministrów, skutki działania rozporządzenia nie wiedzieć czemu wyliczono przy tym tylko na 30 mln zł, a liczbę rolników, którym zamierza się pomóc, na „ponad 1000”. 30 mln zł to drobnostka (np. KGW na festyny promujące szczepienia dostaną 74 mln zł), więc słusznie cichutko o niej. Pod siedzibą Bielmleku posłowi Kołakowskiemu śpiewają „Sto lat” (chociaż nie zawadziłoby uwzględnić wątpliwości interpretacyjnych, istniejących limitów de minimis i przewidzianego współczynnika korygującego - przynajmniej zanim jeszcze zacznie się wyciągać te najwyższe tony, bo na cienki śpiew dopiero może przyjść odpowiedni czas).

Zatem nie ma powodu, żeby zastanawiać się, czy to jeszcze falandyzacja, czyli naginanie interpretacji prawa, czy już naigrywanie się z niego, czyli tworzenie go dla i pod siebie.

Nie ma też powodu, aby – nie daj Boże – podejrzewać kumoterstwo czy – jeszcze bardziej nie daj Boże - chęć ukrycia pod dotacją z budżetu państwa, czyli z pieniędzy nas wszystkich – jakichś tam – zupełnie nie daj Panie Boże - przekrętów czy całkiem dużych przewałów.

Alleluja.

Wszystko jest jak trzeba. Pomoc należy się wszystkim rolnikom, którym nie zapłacono za mleko – i oto właśnie wszyscy ją teraz dostają. Również niezapłacone udziały ktoś przecież musi zapłacić – i oto wspaniałomyślnie wszystkim współwłaścicielom tak tworzonych spółdzielni (ile ich powstanie?) zapłaci je teraz państwo.

Wnioski do 15 sierpnia, na formularzu ARiMR.

Hulaj dusza, piekła nie ma.

A czy jest CBA, ABW i prokuratura? Czy ktoś w UE kontroluje oddziaływanie państwa na rynek?

Pewnie tak. I zapewne z tej analizy nie zwolniono wspaniałomyślnie i zupełnie przypadkiem pomocy tak naprawdę wcale nie wspierającej rolników, a co najwyżej zarabiające na nich firmy…

Inaczej to by był dopiero powód do oczekiwania końca świata… Tak urządzonego świata… I to całkiem słusznie, w końcu „dzieło zniszczenia w dobrej sprawie jest święte, jak dzieło tworzenia. Bóg wyrzekł słowo stań się, Bóg i zgiń wyrzecze”…

Kiedy? Proszę doczytać u wieszcza.

Tymczasem – alleluja!

 

*

Uwaga aktualizacja!

Rozporządzenie  RADY MINISTRÓW z dnia 27 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostało ogłoszone w DzU 30 lipca, wchodzi w życie 3 sierpnia i na stronie ARiMR właśnie teraz - 2 sierpnia o godz. 20.39 - opublikowano informację o możliwości składania wniosków i same wnioski. 

Od jutra można więc ubiegać się o tę pomoc.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (34)

 • Paweł 2021-08-10 13:27:03
  Ludzie, czy Wy na prawdę nie widzicie, że ta zmiana rozporządzenia dotyczy tylko jednej mleczarni zarządzanej wcześniej ( przed upadłością) przez polityków PIS, jest to danina dla Pana Kołakowskiego za powrót do klubu ZP
 • brzoza 2021-08-09 10:08:13
  Jak ktoś wierzy że na polityce UE się wzbogaci kończy jak Bielmak. UE zabrało się za rolnictwo i mamy skutki , dochodowość w porównaniu do średniej krajowej maleje. Teraz zabrało się za energetykę bo tam są największe pieniądze i będzie dla nas podobnie. I jeszcze mamy pod dyktando Merchel wybierać rząd , bo jak nie to nam nie da jałmużny.
  • Paweł 2021-08-10 13:16:47
   Oj bredzisz coś kolego trollu, chyba trafiłeś na zły portal, nie masz pojęcia o mechanizmach WPR
 • Rol mik 2021-08-08 11:46:03
  Kiedy mleczarnie oprocetuja udziały
 • ha ha 2021-08-08 00:27:51
  piszę ponownie, co mają wspólnego słowa stosowane w wierze katolickiej do tekstu o upadłości podmiotu gospodarczego,.. hej pani P. Kalinowska proszę o kilka słów wyjaśnień, czym się pani kierowała
  • baca56 2021-08-08 09:00:55
   A gdy pewien znany redemptorysta kręci całkiem świeckie biznesy i przekręty z zawołaniem "Alleluja i do przodu" to jest OK? Czy może wolisz nieco inną wersję" "Alleluja i od tyłu..."?
  • ksiądz proboszcz 2021-08-08 09:03:16
   Alleluja i do przodu! Synu, czy tyś z innej wiary, że słów nie rozumiesz?
 • ha ha 2021-08-07 10:26:37
  ......kuźwa, co ma słowo alleluja do upadłego bielmleku, pani Kalinowskiej coś się pomieszało, albo pisała tekst w stanie............
  • hi hi 2021-08-07 11:20:55
   coś cienko się śmiejesz, nie dostaniesz tych 6o patoli w prezencie od państwa? gdybys dostał, to byś się po.... z radosci, a nie tylko krzyczał
  • ksiądz proboszcz 2021-08-08 09:45:03
   7. Nie kradnij
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.177.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.