PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski oskarża Jurgiela i broni się

Ardanowski oskarża Jurgiela i broni się
Jan Krzysztof Ardanowski, fot. Twitter/MRiRW

O ile wcześniej mówiono tylko, że między Jurgielem a Ardanowskim iskrzyło, to teraz wątpliwości nie ma: to już otwarty konflikt.Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się na portalu społecznościowym do listu otwartego, opublikowanego przez Krzysztofa Jurgiela.

Przypomnijmy: Krzysztof Jurgiel zarzucał swojemu następcy odejście od realizacji linii PiS wyznaczonej wobec rolnictwa i domagał się, aby Grzegorz Puda podjął na nowo realizację programu partii.

Ardanowskiemu wyliczył wiele błędów - podając m.in. decyzje personalne, wynegocjowanie złych warunków WPR czy "uprawianie polityki słów a nie czynów”.

W liście Jurgiela jest też zarzut: „Tolerowanie nieprawidłowości wymagających interwencji organów ścigania w podległych jednostkach, m.in. Krajowej Spółce Cukrowej (KSC), Elewarr, Grupy Producenckie, KOWR, Fundusze Promocji< Biblioteka Rolnicza, poręczenia kredytowe dla spółki Eskimos na kwotę 100 mln zł.”

Jurgiel nie rozwinął tego wątku, dodając: „Więcej na ten temat w aneksie do niniejszego listu” – ale aneksu do upublicznionego listu nie dołączył.

Więcej o liście otwartym Krzysztofa Jurgiela:

Jurgiel oskarża Ardanowskiego i radzi Pudzie

Ardanowski swoją facebookową odpowiedź zaadresował do „Koleżanek i Kolegów Rolników”. Jak twierdzi, list Jurgiela jest „pocałunkiem śmierci” dla nowego ministra, a on dobrze życzy nowemu ministrowi i deklaruje: „nie chciałbym, by skończył jak Minister Jurgiel, odrzucony przez rolników, obśmiany przez media, odwołany ze względu na spadające poparcie dla PiS na wsi.”

To właśnie Ardanowskiego – jak twierdzi - „poproszono” wówczas o ratowanie sytuacji na wsi, a on – pomimo kłód rzucanych mu pod nogi także przez Jurgiela – uratował ją, czego wyrazem jest głosowanie na PiS i protesty przeciwko jego odwołaniu.

Ardanowski lekceważąco odnosi się do „mydła i powidła” - jak twierdzi – podawanego przez Jurgiela jako sukcesy z jego okresu sprawowania funkcji. Natomiast fragment dotyczący zarzutów o nieprawidłowościach traktuje… jak atak na sprzeciwiających się „piątce dla zwierząt” i pisze:

„Jest dla mnie oczywiste, że czym bardziej zaostrza się walka rolników z <Piątką dla zwierząt>, a ja coraz mocniej pokazuję jej szkodliwość i apeluję o opamiętanie się kierownictwa PiS, tym bardziej będę poddawany różnym atakom. Słyszałem o poszukiwaniu różnych <haków> na mnie i dezawuowaniu moich działań. Cóż, wiele osób takimi metodami, insynuacją, grubymi nićmi szytymi oskarżeniami, kubłami pomyj, walczy, nie mając argumentów merytorycznych. Nie tylko Min. Jurgiel pozwolił sobie na krytykę. Także cześć działaczy opozycji, widząc, że nie zamierzam zmieniać barw politycznych i przechodzić do partii opozycyjnych, zaczyna mnie atakować.”

Mimo to Ardanowski zechciał odnieść się do „kilku podnoszonych przez oponentów zarzutów”.

Odrzucił zarzut złych wyników negocjacji dotyczących przyszłego budżetu WPR – jak podaje, on nie prowadził ich, robił to premier. Wyraża nadzieję, że KGS będzie nadał budowana i zbudowana przez MAP. Ma też przekonanie o wyższości Porozumienia Rolniczego nad Radą Dialogu Społecznego. Nie znalazł jego zrozumienia również zarzut dotyczący nieprawidłowości w instytucjach okołorolniczych –  jak twierdzi, są one „odrębne od ministerstwa” i on o nich nie wie. „Jeżeli Pan Jurgiel wie o nieprawidłowościach mnie nieznanych, to jego obowiązkiem jest powiadomienie prokuratury. Oczekuję, wręcz się domagam od Pana Jurgiela, skierowania wniosków do prokuratury wobec tych instytucji, bo w przeciwnym razie uznam to za podle oczernianie bez dowodów” – napisał. Osobno odniósł się jednak do spółki Eskimos, powtarzając znane już argumenty.

Więcej: Pomoc rolnikom czy lekkomyślne dysponowanie wspólnymi pieniędzmi?

Cała odpowiedź Ardanowskiego przeniknięta jest przeświadczeniem, że rolnicy ulegają manipulacjom, a „Kłamstwa wielokrotnie powtarzane mogą zasiać niepokój u wielu osób nie mających wiedzy w tej sprawie”, stąd jego zamiar odnoszenia się do „kłamliwych zarzutów obojętnie przez kogo formułowanych”.

„Nie może bowiem kłamstwo, plotka, fałszywe oskarżenie pozostać bez odpowiedzi” - zapewnia.

Zwróciliśmy się o komentarz do tego listu do europosła Krzysztofa Jurgiela.

Cały list Ardanowskiego do „Koleżanek i Kolegów Rolników” – w załączniku.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (26)

 • baca56 2020-11-14 10:48:40
  Panie Ministrze! Nie wnikam w Pański ewentualny udział w aferach Bielmleku, Eskimosa czy Elewarru. To sobie możemy wyjaśnić później, uczciwie. Na dzisiaj może Pan kopnąć stolik wyprowadzając kilku posłów i pozbawiając PIS większości w Sejmie. Jakie szanse że to coś zmieni? 30%? To może być Pańskie 5 minut, Pan to rozmydla w przetargach, kokieterii, pyskówkach, kunktatorstwie. Tego się nie da zagadać, jest albo-albo. Przyjmując konwencję przepychanek w łonie PIS przegra Pan to, co chwilowo (i być może nawet przypadkiem) jest Panu dane - poparcie rolników i sektora rolno - spożywczego. Bez prognozy Instytutu Meteorologii widać, że wieje wiatr historii. Skrzydła, czy trzęsące portki - Pański wybór. Niech się Pan w końcu zdecyduje: bardziej "chciałabym" czy bardziej "boję się"? No risk, no fun!
  • baca56 2020-11-14 11:16:51
   * "Gdy wieje wiatr historii/ Ludziom jak pięknym ptakom/ Rosną skrzydła. Tymczasem/ Trzęsą się portki pętakom" K.I. Gałczyński. Podejrzewałem Majakowskiego w tłumaczeniu Broniewskiego, sprawdziłem - zonk! - Gałczyński. Ale cytat trafny i użyteczny.
   • nn 2020-11-14 12:59:15
    "Gdy wieje wiatr historii podnoszą się śmieci" Stanisław Jerzy Lec :)) .
   • baca56 2020-11-14 14:37:52
    @nn. Dzięki! Oczywiście jest i taka interpretacja. Dobra - bo zgrabnie sformułowana. Cieszę się, że ktoś wspiera mnie w walce o kształt tego forum - żeby nie oddawać bez walki pola trollom i (bez obrazy) ludziom szczerym, ale nie panującym nad podstawami ortografii, o logice nie wspominając. Zależy mi na tym, żeby to forum łamało niesprawiedliwe stereotypy "prymitywnego wsioka w gumofilcach", pazernego, chciwego, ograniczonego "bambra" itd, itp. Więc staram się (w miarę moich możliwości/kompetencji) poszerzać dyskusję o literaturę, historię, łacinę (którą kiepsko znam), emocje, dowcip (czasem nie politpoprawny, pozdrawiam @cenzora! :)). ........ Merytorycznie: też mam mieszane uczucia jeśli idzie o Ardiego. Moim zdaniem jest merytorycznie mocny, problem w niezdecydowanym charakterze, mówiąc potocznie - w "braku jaj". Przez całe jego ministrowanie byłem krytyczny - dobrze mówi, nic nie robi. W tym wieloletnim kontredansie z PIS nieźle się upaćkał, ale na dziś - ma w ręku mocne, choć ryzykowne karty. Tylko te karty "filcują się" z dnia na dzień. O tyle nie ma żalu, że czy tak czy owak PIS się skończy, jeśli nie teraz, to za rok - dwa. I w końcu znajdzie się ktoś, kto zajmie "odcinek" rolnictwa (stawiam na Sachajko). Ardie mógłby odpalić starter już teraz. No cóż - łącząc obydwa cytaty: najbliższa przyszłość pokaże co podnosi wiatr historii - skrzydła czy śmieci.
  • Przedruk 2020-11-14 17:56:27
   Komentatorzy 2020-11-14 16:01:19 Do Redakcji: proponuje wprowadzić - na forum- stanowisko stałego komentatora. Dlaczego ? Ponieważ w dyskusji dominują - nieomal na wszystkich forach - ci sami forumowicze, wyrażający opinie wąskiego grona rolników. Zauważyłem, że - generalnie - opinie z forum nie przekładają się na zachowania rolników (w tym wyborców). Z wpisów wynika, że - generalnie - rolnicy są światli (znają nawet historię starożytną i prawo rzymskie ), a tak na prawdę są ciemnotą , która nie wie dlaczego - na produkcję rolną - należy zawierać umowy kontraktacyjne , dlaczego należy starać się i realizować funkcje w związkach i organizacjach rolniczych , dlaczego rolnictwo na małych areałach jest gałęzią gospodarki - schyłkową (i to od ponad 100 lat), że kiedy w Indiach czy w starożytnym Meksyku - ludzie budowali pałace i ubierali się w jedwabie , to na terytorium Polski - mieszkali ze zwierzętami - w chlewach . Odpowiedz 1 2 Oceń
 • wieslaw 2020-11-13 18:50:15
  oj dziady klotnie wytykanie jeden drugiemu to wasza specjalnosc
  • baca56 2020-11-14 14:41:13
   Wie - sław! Wie - sław! Wie - sław!
 • Natura 2020-11-13 18:27:57
  Polska natura ? Mój przodek (VI pokoleń wstecz, był włodarzem (1808-1816) , w dobrach Pawła Biernackiego (1740-1826) w Sieradzkiem , taki zostawił przekaz : szlachta i wójtowie - po równo swołocz. Gospodarze , jak tylko "wychyną " ze swojego barłogu , doszlusowują do szlachty (pogranicze zaborów stąd słownictwo).
  • baca56 2020-11-14 10:52:39
   Generalnie masz rację, ale... Jest na szczęście jeszcze inna tradycja - na przykład ruch rolniczy i tradycje spółdzielcze w Wielkopolsce, po części Witos - żeby nie wywoływać kontrowersyjnego ducha Jakuba Szeli.
 • mlody 2020-11-13 16:52:19
  Powiem tak Pis jest to największe zło jakie mogło nas polaków spotkać Mam gdzieś Jurgiela i Ardanowskiego a tym bardziej Pude czy jak mu tam. Czekam aż ten pisowski koszmar się skończy mam nadzieje również, że za złe zarządzanie krajem rozdawnictwo, złodziejstwo ludzie odpowiedzialni za to zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. ZŁODZIEJE?!
  • baca56 2020-11-14 10:26:43
   Niestety, @Młody - nie wystarczy czekać. Jeśli ich nie przegonimy, to sami sobie nie pójdą.
 • Chłop 2020-11-13 15:17:10
  Na rozliczenie Ardanowskiego przyjdzie jeszcze czas , teraz nie jest na to pora ani miejsce. I albo wszyscy gramy do jednej bramki , albo jesteśmy skłóceni ze sobą , wyciągamy stare brudy i pozwalamy przeciwnikowi na swobodną grę i by nam nastrzelał goli
  • Co proponujesz , poza nic nierobieniem ? 2020-11-13 15:22:43
   Czyli co ? Marazm i zamkniecie się w swojej zagrodzie ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.120.150
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.