Szef resortu rolnictwa uczestniczył w uroczystości włączenia do sieci nowej mikroinstalacji fotowoltaicznej w Ośrodku Hodowli Zarodowej Osięciny.

- W Senacie w sprawie specustawy ASF niestety wygrała polityka. Żenująca dyskusja o tym, jak odrzucić ustawę, potrzebną polskim rolnikom, niezbędną dla tej grupy zawodowej, napotkała na zdecydowany opór Koalicji Obywatelskiej. Przypomnę, że odstrzał dzików ma się odbyć do poziomu zalecanego przez Unię Europejską. Totalna opozycja próbowała udowodnić, że nie wolno strzelać do dzików, nie wolno chronić myśliwych i polowań - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Ardanowski.

Podziękował za poparcie tej specustawy niezależnej senator Lidii Staroń i dwóm senatorom z PSL.

- To dzięki senatorom PiS i tej trójce senatorów, którą wymieniłem, przeszła ta ustawa. Senatorowie totalnej opozycji głosowali przeciwko polskim rolnikom. Trzeba o tym głośno mówić i rolnicy muszą wiedzieć, że totalna opozycja głosowała tak, aby im zaszkodzić, a nie pomóc - dodał Ardanowski.

Specustawa dotycząca ASF (17 stycznia br. poparł ją Senat) zmienia zapisy w 9 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększenia bioasekuracji.

Przepisy zakładają m.in zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń, wykorzystanie Funduszu Leśnego do budowy ogrodzeń, konieczność przestrzegania bioasekuracji przez uczestników polowań.

Ustawa ponadto upoważnia wojewodę do wydania polecenia nadleśniczemu wykonania na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt, (dzików) z terenów leśnych. Wprowadza możliwość karania zarządców dróg publicznych, który - wbrew nakazowi powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody - nie zamkną znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub nie buduje ogrodzeń.

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienie się wirusa ASF do Zachodniej Polski. Główne zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce znajduje się w woj. wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.

Ustawa trafi do podpisu prezydenta. Ma ona wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.