Ardanowski wraz z prezydentem Andrzej Dudą wziął udział w konferencji w Kamionnej (woj. mazowieckie).

- Bardzo mi zależy, by gospodarstwa rodzinne, oparte o rodzinę, tradycję, przetrwały; nie tylko te ogromne, dostarczające ogromnej ilości żywności, ale też bardzo zawodne i uzależnione od kryzysów - powiedział.

Przyznał, że prezydent na spotkaniu z kilkoma ministrami prosił, żeby "nie tylko zintensyfikować prace związane z suszą, ale zacząć je bardziej koordynować". - Chcę z zadowoleniem poinformować - jest przygotowana specustawa, które koordynuje wszystkie te działania, związane z przeciwdziałaniem suszy - podkreślił Ardanowski.

Gospodarzem projektu - dodał - jest Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, ale resort rolnictwa także odpowiada za część przygotowywanych przepisów.

W ustawie, jak zapowiedział, będzie m.in. likwidacja "pewnych przeregulowań prawnych, terminów, zaświadczeń itd". Ma to ułatwić walkę z suszą.

Będzie też abolicja nie zgłoszonych do rejestru głębokich studni. - Chcemy też zrezygnować z dotychczasowej opłaty, która wynosi ok. 4,5 tys. złotych i (zmienić) na opłatę, która jest przy pozwoleniu wodno-prawnym, czyli 234 zł 88 groszy - mówił Ardanowski.

- Ważne, żeby ci co mają te studnie mogli je eksploatować w sposób legalny - zaznaczył.

Przypomniał też, że 5 metrów sześciennych wody na dobę średniorocznie, pobierane do celów rolniczych, jest zwolnione z jakichkolwiek opłat.

- Chcemy też w nowy sposób uregulować funkcjonowanie spółek wodnych w Polsce, bardzo wzmacniając ten ruch społeczny spółek wodnych - informował minister rolnictwa.