PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: Wkrótce nabór na radców rolnych

Ardanowski: Wkrótce nabór na radców rolnych Fot. Shutterstock

Wkrótce zostanie uruchomiony nabór kandydatów na radców rolnych. Osoby te, po przeszkoleniu, zostaną skierowane do pracy w krajach, które są w ocenie ekspertów najbardziej rokującymi odbiorcami polskiej żywności - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.- Mam nadzieję, że proces ten rozpocznie się jeszcze we wrześniu, a z początkiem 2019 roku pierwsi radcy będą mogli już się udać do wyznaczonych krajów, na przykład do Indii, do Afryki Południowej czy do krajów muzułmańskich - powiedział minister. Dodał, że na początek może to być kilkanaście osób, ok. piętnastu, a później liczba ta będzie zwiększana w zależności od potrzeb.

Minister poinformował, że szczegóły zatrudnienia oraz ranga radców są uzgadniane z MSZ. Prowadzę rozmowy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W mojej ocenie umocowanie w strukturze dyplomatycznej podnosi rangę takiego pracownika (...), ale pozostaje to w gestii ministra spraw zagranicznych, który określi, jaki to będzie status - zaznaczył.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że powołanie radców rolnych jest pomysłem, który może pomóc w szczególności mniejszym firmom w Polsce, które same nie poradzą sobie ze znalezieniem partnerów handlowych np. w Azji Wschodniej, w Indiach, w Afryce Południowej, w krajach Zatoki Perskiej, w północnej Afryce czyli w tych krajach, gdzie rzeczywiście zapotrzebowanie na żywność istotnie rośnie.

- Mają to być eksperci z szeroką wiedzą o sytuacji polskiego rolnictwa, o jego ofercie, o tym, co możemy eksportować i w jakich partiach, o cenach, o jakości, o logistyce, o wszystkim, co jest niezbędne, żeby znaleźć odbiorców na polską żywność. Ale jest potrzebna również informacja w drugą stronę - jaki jest w danym kraju rynek, jaka jest jego specyfika, jakie są gusta kulinarne ludzi tam mieszkających, jakie jest zaopatrzenie z krajowej produkcji, jaki jest import, a także czy w zakresie żywności są uwarunkowania religijne, jak na przykład halal w krajach muzułmańskich, czy koszer u Żydów. To są informacje niezbędne, żeby doprecyzować ofertę ze strony polskich firm - tłumaczył minister.

Radcy rolni mają zostać wyłonieni w otwartych konkursach. - Sądzę, że dla wielu młodych ludzi może to być pewnego rodzaju szansa życiowa. Wyjazd na kilka lat do odległych czy nawet egzotycznych miejsc po to, żeby tam reprezentować polskie rolnictwo - ocenił Ardanowski. Koszty utworzenia takich stanowisk ma ponieść MSZ, ale - jak mówił minister - "jest zdeterminowany, żeby również ze środków zaoszczędzonych w ministerstwie rolnictwa wesprzeć te działania".

Ardanowski zauważył, że Polska jest dużym producentem żywności, produkujemy jej znacznie więcej, niż wymagają tego potrzeby żywieniowe Polaków, dlatego musimy szukać wszelkich dostępnych rynków zbytu. "Dużo zostało zrobione, bo przecież polski eksport jest bardzo wysoki - wynosi około 28 mld euro rocznie. W tym roku może nawet przekroczyć tę wielkość. Dynamika za pierwsze półrocze jest ponad 5 proc., to znaczy, że Polska żywność sprzedaje się na świecie bardzo przyzwoicie" - ocenił. Dodał, że oczywiście trzeba brać pod uwagę również fakt, że mamy walutę narodową i obecnie dobry kurs złotówki do euro i dolara sprawia, że opłaca się eksportować. 80 proc. polskiej żywności trafia do krajów Unii Europejskiej. (Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (21)

 • • Posiadam ziemię rolną ,zajmuje się rolnictwem hobbistycznie z zamiłowania do ziemi która jest wpisana w gen od pokoleń. 2018-09-02 20:55:19
  Dlaczego w związku z obowiązującą ustawą autorstwa PiS o obrocie ziemi rolnicy sprzedający grunty 0.30ha nie płacą należnego podatku VAT, może downy z papierkiem rolnika za 2tyś złotych nie umieją czytać, może środki masowego przekazu w Polsce powinny opublikować ostatni list świętej pamięci Senatora USA do byłej Premier RP Beaty Szydło jako Apel do przestrzegania prawa przed niszczeniem demokraci w Polsce. Wyrok Unijnego Trybunału Sprawiedliwości z klauzulą natychmiastowej wykonalności: Tak NSA rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TUSE) z 15 września 2011roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. Jeżeli sprzedający działki ze swojego majątku prywatnego podejmuje działania w celu zmiany ich przeznaczenia (np. z rolnego na budowlany),czy uzbrojenia wykraczające poza zwykłe formy sprzedaży, w celu sprzedaży działek musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty VAT. Każdy pełnoletni obywatel RP powinien mieć równe prawo do zakupu ziemi rolnej powyżej 1ha , w obecny stanie prawnym odbierają nam wolność, z przestępcami pseudo rolnikami nie powinno się negocjować, patologie wyeliminować, wszyscy mamy równe prawo do prowadzenia działalności gospodarczej również w obszarze gruntów, upraw jej i sprzedaży. Dotychczas wybieraliśmy do parlamentu kandydatów którzy poza przynależnością partyjną nic sobą • nie reprezentowali, w związku z powyższym naodpierdalali, nauczyli się z mlekiem matki komuny złodziejki żyć na cudzy koszt, nic nie dając od siebie, powyższe nie powinno dziwić gdyż uczciwie nigdy nic nie zarobili.
  • KURWA I ZŁODZIEJ, JADĄ NA TYM SAMYM WOZIE 2018-09-03 12:00:14
   Większość Warszawiaków posiada tytuł magistra, dlaczego nie mogą wykazać swych umiejętności i poszanowania dla prawa przy obrocie ziemią rolną w przeciwieństwie do większość debli niewykształconych pseudo rolników z kupionym papierkiem do wyłudzania środków Unijny, do tego nie płacą nawet należnych podatków od obrotu ziemią. Ustaw nie należało zmieniać lecz przestrzegać prawa .
  • PiS NA ŚMIETNIK HISTORII 2019-02-28 18:36:35
   Jakbym pokazał wam datę kiedy fałszowali dokumenty urzędowe z Orłem w pieczątce(wypis z rejestru gruntów do celów notarialnych z mapką) to dopiero były skandal ,ten którego wsadziła Beata Mazurek byłego zastępce starosty chełmskiego na radnego Miasta Chełm Mirosława Czecha w 2014 roku po sfałszowaniu wyborów samorządowych, odpowiedzialny był za mapy zasadnicze w związku wykupem gruntów ze złożami gazu po przeciwnej stronie od odwiertu mojej działki przez Lucjana Piotrowskiego i Wiesława Kociubę wójtów gminy Chełm od ponad 20 lat (odwierty były wykonane w 1998roku, o wszystkim dobrze wiedzieli, aferą gruntową tereny mieszalne idealnie oddzieli od swoich działek). Kaczorowi odjebało, mówił lubi koniki wsadził to ścierwo na swoja Rzecznik i Wicemarszałek Sejmu więc wyszedł duet padalców, nikt się nie nabierze, nie będzie tam miał Jarosław Kaczyński koników. Trzy miesiące temu , dyrektorka Biura Poselskiego w Chełmie Beaty Mazurek mówi do mnie "teraz już nauczyliśmy się też, jak zwraca się Pan w nocy do swojej żony". Wypowiedź Kaczyńskiego w Wielkopolsce w związku z wyborami samorządowymi 2018, iż nie ma takiego małego co się śmieją z niego(ma dużego). Kolejna odsłona ostatnich tygodni, dwie wierze przy Srebrnej w Warszawie nie będziecie mieli oszuści PiS od afery gruntowej i gazowej z czego sfinansować, wszystko wyszło. Suweren PiS oszustów dobitnie przy urnach rozliczy.
   • Jesteście niewolnikami bez żadnych praw jak w aferze gruntowej PiS Kramarzówka afera gazowa Rządowa 2019-02-28 19:29:43
    Kto czerpie korzyści w związku z aferą gruntową, oczywiście przestępczy Rząd PiS, afera gazowa Kramarzówka Gmina Pruchnik w Podkarpackim, wiecie dlaczego afera gruntowa jest Rządową, dlaczego nagminnie łamane są prawa człowieka w Polsce, patologiczna Ustawa w obiegu prawnym PiS podpisana przez Andrzeja Dudę 27 sierpnia 2015roku, z dnia 10 lipca 2015roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) budynki i nieruchomości tracą z każdym dniem na wartości, rynek nieruchomości boryka się z zapaścią większą jak przed II wojną światową, PiS przypieczętował przestępstwa na masową skalę ustawą o obrocie ziemi z 14 kwietnia 2016 r która weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku (Dz. U z 2016 r., poz. 585)oby nikt więcej z olbrzymim kapitałem zagranicznym w gaz w obszarze ziem Polskich nie zainwestował, obyście nic nie mieli, pracowali na Polskę Ludową, przestępstwa miliardowe na rzecz PiS w aferze gruntowej zaowocowały gazowa Rządową, nowela ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych od 2013roku poz 503,gdzie stroną o zmanię klasyfikacji gruntów był Wójt, Burmistrz czy Prezydent Miasta, z dnia 27lutego 2012roku wiecie teraz bezmózgowcy w jakim celu miała służyć.
   • Masowe mory Polaków triumfują ciemnoto pseudo rolnicza, jesteście współ, Afery Rządowej 2019-03-06 18:46:08
    Wasza duma PiS, B. Mazurek oszustka bez hamulców, z resztą zabójców chcą robić biznes na resztkach gazu łupkowego który zabił mnóstwo ludzi w powiecie chełmskim, na aferze gruntowej ograniczyli Wam prawa obywatelskie, obyście nie dostali złotówki odszkodowania, zgodnie z przepisami po upływie 20 lat z powództwa cywilnego od odwiertów nic już wam się nie należy 1998-2018, mimo iż bliscy którzy odeszli na aferze rządowej nie zabezpieczyli swym potomkom życia w godności dostatku bez którego nie będziecie wolni, w związku z nie podejmowaniem w przedmiotowej aferze żadnych czynności nie jesteście pełnoprawni obywatele RP. Bez względu na kogo zagłosujecie wybory zostaną sfałszowane na rzecz PiS, witamy w świecie inwigilacji , manipulacji rządowej mediami publicznymi itd.
 • Ja Vam Dam 2018-09-02 20:39:40
  A co masz dzis polskiego?? PSL i PO wszystko wyprzedali w ramach prywatyzacjii . Słynna afera Elewar gdzie politycy PSL mówili zeby sprzedac aby to nigdy nie wróciło do rolników , a Bury ?? itd , a wschodni rynek wszyscy utracili nie pamietasz a ty winisz PIS , troche poczytaj bo masz za małó wiedzy i głupoty piszesz . A BSE przeciez zaczełó sie za PSl i PO i wtesy trzeba byłó w zarodku to stłamsic ale winny oczywiscie PIs , za twoja indolencje tez winny PIS? a tak na marginesie to brzydze sie polityka i partiami ale jak ktos wspiera PSL to musi miec cos z głową bo kazdy wie co ta partia zrobiła przez tyle lat rządów . Tylko szkodziła rolnikom i szkodzi do dzis . Ja jeszcze szkód suszowych nie mam oszacowanych bo PSL pany .
  • jacek 2018-09-02 21:08:52
   Wszystko ładnie i pięknie ale nie można zapominać dokonań PiS kiedy razem z kolesiami z dzisiejszego PO pod szyldem AWS-UW wyprzedawali majątek narodowy. Między innymi polskie cukrownie, Winiary, Pudliszki, Hortex, Polmos, PZZ... Jak słyszę Morawieckiego gdy oskarża PSL o wyprzedaż polskiego przemysłu spożywczego to ogarnia mnie śmiech... Taki sam jak słyszę członków PSL czy PO oskarżających PiS o nepotyzm, kolesiostwo, albo premie dla rządu.... Chyba lepiej jest wypłacać legalnie i oficjalnie nagrody, niż robić to jak niejaki "kolega" Bury...
  • Biała 2018-09-02 21:24:43
   Pis to święte krowy.
   Celowo doprowadziło 1300gospodarstw hodujących trzodę chlewną. Pod o retrkstem asf wymordowali zdrowe świnie tylko dlatego że dziki zdychały w lasach. Zniszczyli naszą słynną na cały świat stadninę koni w Janowie Podlaskim, która przynosiła ogromne zyski. W tej chwili PiS wiec kazał stratę na 3,5 mln. Pracownicy stadniny nie majá pieniędzy na wypłaty..Nawet pies z kulawá nogą nie interesuje się pokazm
   koni...
   To dziadowstwa zawdzięczamy obecnej władzy..
  • tuz 2018-09-03 08:57:21
   Przykro mi ale prezentujesz bardzo mizerny poziom świadomości obywatelskiej,masz niewielki respekt dla demokratycznych wartości, wyrażasz zadowolenie z prześladowania innych,popierasz rozrzutną politykę społeczną i propagandę upartyjnionych mediów oraz propagandę Radia Maryja i ogromnej części kleru.
 • Ja Vam Dam 2018-09-01 20:45:00
  Biała ile ci płacą za trolowanie??
  • Biała 2018-09-01 21:05:50
   lobbuje wyłącznie to co polskie,, te Mendy które mamy w obecnym rządzie raczej pracują ale nie dla dobra polskich rolników...
   To widać i słuchać i czuć..
  • piegus 2018-09-02 09:32:03
   Wyjaśnij co wg ciebie chłopaczku jest te "trolowanie"
 • baca56 2018-09-01 14:39:37
  Kilkadziesiąt dobrze płatnych synekur dla swoich.
 • Biała 2018-09-01 12:50:36
  Właśnie przez te (...) straciliśmy na zawsze wschodni rynek. Święte matki Teresy musieli ratować Ukrainę.
  Zapomnieli jak ukraincy w ciągu dwóch dni wymordowali tysiące Polaków.
  Przez takich (...) polscy rolnicy nie mają zbytu...
  Posłowie Pis wywołali skandal w Brukseli głosując przeciwko polskim rolnikom(nowy budżet 2020)
  Lista osiemnastu zdrajców
  słynny profesor Legutko
  Czarnecki
  Jurek
  Syrusz-Wolski
  i inne Oszołomy.. .
  Mamy efekty prac nad wyrównaniem dopłał dla polskich rolników.
  • jacek 2018-09-01 21:55:42
   Raczej tamte.... Embargo zostało wprowadzone za rządów poprzedniej koalicji PO-PSL...
   • Biała 2018-09-01 22:56:27
    Obojętnie jaka koalicja rządzi, świetnie się dogaduje i rozkrada -wiecznie żywe słowa ś. p. Andrzeja Leppera.
    Ten człowiek dbał o rolników i dlatego został uciszony na zawsze(przemysłowa hodowla świń tzw obozy koncentracyjne.
   • jacek 2018-09-02 09:05:44
    Daj spokój z tym Lepperem... Jak już został ministrem rolnictwa to miał w (...) rolników.... W głowie miał tylko odrolnienia atrakcyjnych gruntów i stołki dla swoich ludzi z samoobrony... Jak dzisiaj pamiętam jego słowa jako ministra "mój syn sprzedaje byki do Włoch i mu się opłaca"... Była to odpowiedź na protesty rolników... Taki wiejski Wałęsa zmieszany z Sawickim...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.62.171
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.