O prowadzeniu takich prac agencja poinformowała po spotkaniu prezesa Waldemara Humięckiego, dyrektorów oddziałów ANR i prezesów wojewódzkich izb rolniczych.
W tym gronie 12 stycznia we Włodzimierzowie pod Piotrkowem Trybunalskim dyskutowano o realizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych.
Obecnie obowiązuje zakaz sprzedaży państwowej ziemi i minister Krzysztof Jurgiel zapowiada, że będzie tak do końca obecnej kadencji Sejmu. ANR zostanie zlikwidowana. Ma natomiast powstać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jednym z jego zadań będzie monitorowanie obrotu ziemią „w celu kompleksowego wykorzystania obszarów wiejskich do różnych zadań”.
Minister stwierdził, że wstrzymanie sprzedaży ziemi jest akceptowane przez rolników i nie będzie zmiany ustawy „w zakresie samej filozofii gospodarowania ziemią, ewentualnie zmiany mogą dotyczyć spraw technicznych np. rozstrzygnięcia kto ma opiniować przy przetargach itp.”
Więcej: Jurgiel: W tej kadencji Sejmu nie będzie sprzedaży państwowej ziemi
Takie plany i kierunek zmian potwierdza właśnie spotkanie we Włodzimierzowie. Jak wynika z informacji przekazanej przez ANR po tych rozmowach, dyskutowano głównie o roli izb rolniczych i Społecznych Rad Terenowych „w podejmowaniu decyzji w zakresie rozdysponowania nieruchomości Zasobu” – czyli w przetargach dotyczących dzierżaw. Zarówno izby, jak i Społeczne Rady Terenowe – wg prezesa ANR – zapewniają, że „proces rozdysponowania gruntów został uspołeczniony i odbywa się pod rzeczywistą kontrolą rolników”.
Więcej: Kto wygra przetarg na ziemię od ANR?
Przy organizowaniu przetargu uczestniczą organizacje rolnicze działające na terenie danego oddziału.
Więcej: Do końca lipca ANR wydzierżawiła 52,4 tys. ha ziemi
Podczas rozmów we Włodzimierzowie izby domagały się doprecyzowania stosowanych w przetargach ofertowych wag kryteriów do kwalifikacji uczestników postępowania. Jak poinformowano, postulaty te nie znalazły jednak zrozumienia u prezesa, który ocenił, że „wagi te uwzględniają zróżnicowanie rolnicze na terenie Polski, a sposób ich wyliczania jest czysto matematyczny i obiektywny”.
Dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem Anna Zając-Plezia poinformowała natomiast, że „ANR wystosowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prośbę o rozważenie możliwości wprowadzenia zmian do ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w związku z podjętymi w ministerstwie pracami nad zmianą przepisów w/w ustaw. Propozycje zmian mają w większości charakter porządkowy i oparte są na doświadczeniach Agencji z okresu funkcjonowania ustaw oraz uwzględniają wnioski środowisk rolniczych. Zdaniem ANR zmiany te usprawnią rozdysponowanie gruntów rolnych, a sam proces będzie jasny i spójny dla wszystkich uczestników. Nawiązując do przedłużania umów dzierżawy i bezumownych użytkowników zwróciła uwagę, że każdy przypadek jest badany przez Agencję szczegółowo i indywidualnie oraz, że duży pozytywny udział w tym procesie mają także członkowie Społecznych Rad Terenowych”.
Wiele wskazuje na to, że właśnie m.in. udział bezumownych użytkowników w przetargach będzie dookreślony w ustawie – obecnie dyskusyjne jest, kto powinien być wykluczany z przetargów z racji bezumownego użytkowania.
Więcej: Przetargi ograniczone także dla bezumownych użytkowników ziemi
Niedawno MRiRW poinformowało zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, że w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwają prace nad projektem ustawy Kodeks urbanistyczno-budowlany. „Kodeks, wraz ze zmianą szeregu obowiązujących przepisów prawa, ma mieć charakter systemowy i porządkujący szeroko rozumianą sferę planowania i zagospodarowania przestrzennego, w tym respektowania zasad ochrony gruntów” – wyjaśniło ministerstwo w kontekście możliwości zniesienia opłaty ustawowej za zmianę sposobu użytkowania na nierolniczą działki siedliskowej stanowiącej własność rolnika.
Projekt ustawy tego dotyczący zgłosił w Sejmie Klub Kukiz'15.
Więcej: Wolnoć Tomku w swoim… siedlisku
Ocenę funkcjonowania ustaw regulujących sprzedaż ziemi i gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa zapowiadano wcześniej.
Więcej: Jak funkcjonuje obrót ziemią?
Komentarze