PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Być może gdzieś wraca hodowla świń po ASF – ale nie w Białej Podlaskiej

Być może gdzieś wraca hodowla świń po ASF – ale nie w Białej Podlaskiej
fot. Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

W powiecie bialskim ASF wystąpił najwcześniej i bardzo radykalnie był zwalczany. Jak się okazuje, pomimo wstrzymania produkcji w wielu gospodarstwach i wstrzymania ekspansji wirusa - hodowla świń nie wraca.W powiecie Biała Podlaska mamy obszar objęty ograniczeniami (strefa czerwona) – a więc restrykcje są tu mniejsze niż w obszarze niebieskim.

O potrzebie przywrócenia produkcji w powiecie Biała Podlaska mówi się od półtora roku.

Więcej: Gorący temat ASF – spotkanie w Białej Podlaskiej pełne emocji

Czy nastąpiły zmiany w zakresie przywracania hodowli świń na terenach  ze strefą czerwoną - a wcześniej niebieską? W ilu gospodarstwach na  terenie powiatu wstrzymano wcześniej hodowlę w następstwie decyzji  PIWet, a w ilu teraz ją przywrócono? – to pytanie sprawiło dużo trudności powiatowemu lekarzowi weterynarii z Białej Podlaskiej.

Najpierw poinformowano: „Zgodnie § 1 z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015r. w sprawie środków podejmowanych w związku z  wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (t.j. Dz.U. z 2018r.  poz. 290  z późniejszymi zmianami) utrzymywanie świń w gospodarstwie jest  możliwe po spełnieniu określonych rozporządzeniem warunków.  Rozporządzenie to obowiązuje do dnia dzisiejszego, wobec powyższego  osoby, które nie spełniają określonych przepisami prawa nakazów nie  mogą ich utrzymywać. Świnie mogą być  zatem utrzymywane w tych  gospodarstwach w których kontrola potwierdziła spełnienie warunków  utrzymania określonych przepisami. Posiadacze świń w roku 2017 i 2018 mogli skorzystać zarówno z  programu Bioasekuracji jak i rekompensat programu pomocy dla  gospodarstw utrzymujących średniorocznie nie więcej niż 50 świń w  związku z brakiem spełnienia przez gospodarstwa warunków wymienionych  w w/w przepisach, rezygnując z hodowli świń przez okres określony w  tych programach. Rozpatrywaniem wniosków i przyznawaniem rekompensat  zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.”

Czy znaczy to, że nikt nie spełnia warunków, aby w powiecie Biała Podlaska hodować świnie?

PIWet zapewnił: „Na terenie powiatu bialskiego są gospodarstwa utrzymujące świnie i  spełniające warunki bioasekuracji. W przypadku zamiaru wstawienia świń  gospodarstwa poddawane są one  kontroli potwierdzającej spełnienie  wymagań.

Informuję, iż wydano 924 decyzje zakazujące utrzymywania świń w ramach  programu bioasekuracji z terminem zakazu utrzymywania świń do końca  roku 2018 (jak przewidywał program).

Z programu pomocy dla gospodarstw  utrzymujących średniorocznie nie  więcej niż 50 świń w związku z  brakiem spełnienia przez gospodarstwa  warunków wymienionych w  przepisach, wydano 507 decyzji. Decyzje te  zawierają zakaz utrzymywania świń od dnia wykonania zakazu zabicia \ przez okres 2 lat (co wynika z przepisów unijnych). Program ten był  dobrowolny, a rekompensaty wypłacane są przez ARiMR. PLW nie ma wiedzy  na temat ile osób skorzystało z tego programu” – i odesłał po nią do ARiMR. Tyle, że nas interesuje nie kwestia rezygnacji, a powrotu do hodowli świń.

Pytaliśmy więc dalej:

<1. Skoro "wydano 924 decyzje zakazujące utrzymywania świń w ramach programu bioasekuracji z terminem zakazu utrzymywania świń do końca roku 2018 ( jak przewidywał program)", to ilu spośród tych hodowców wróciło w 2019 roku do hodowli? Czy ma Pan wiedzę na ten temat? Czy ci hodowcy występują "w przypadku zamiaru wstawienia świń" o przeprowadzenie "  kontroli potwierdzającej spełnienie wymagań"? Ile takich wniosków wpłynęło i w ilu gospodarstwach wrócono  do produkcji?

2. Analogicznie. Skoro "dla gospodarstw  utrzymujących średniorocznie nie więcej niż 50 świń w związku z  brakiem spełnienia przez gospodarstwa  warunków wymienionych w  przepisach, wydano 507 decyzji", to czy ci  ludzie występują teraz o przeprowadzenie "kontroli potwierdzającej  spełnienie wymagań"? Ile takich wniosków wpłynęło i w ilu  gospodarstwach wrócono do produkcji?

Nie pytam o liczbę rekompensat za dobrowolną rezygnację hodujących do 50 sztuk, tylko o wznowienie produkcji po zakazie.

Wobec tego raz jeszcze:

"W ilu gospodarstwach na terenie powiatu wstrzymano wcześniej hodowlę w następstwie decyzji PIWet, a w ilu teraz ją  przywrócono?"

Ilu rolników zdecydowało o wstrzymaniu produkcji  i kiedy kończy się  ten okres?">

I wreszcie wiemy: „Nikt z tych gospodarstw nie występował o przeprowadzenie kontroli potwierdzającej spełnienie warunków bioasekuracji.”

I pomyśleć, że minister rolnictwa jest przekonany, że w 57 gminach „uwolnionych od wirusa ASF” - chodzi o gminy, którym osłabiono restrykcje ze strefy „obszar zagrożenia” (kolor niebieski na mapie), na ”obszar objęty ograniczeniami” (czerwony) - przywracana jest produkcja.

Ardanowski: W 57 gminach wraca hodowla świń

W grudniu 2018 r. podczas obrad sejmowej KRiRW GLW Paweł Niemczuk mówił:

- Chciałbym, żebyście państwo tutaj zwrócili uwagę na to, że zostało zniesionych bardzo dużo tych obszarów niebieskich – w sumie 60 gmin zostało wyłączonych z tej strefy najwyższego zagrożenia, czyli ze strefy niebieskiej. Tu chodzi o województwo mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie.

Przedstawiciel Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Zbigniew Górski mówił wtedy: - My w niebieskiej strefie mamy praktycznie ograniczoną liczbę zakładów, które od nas kupują. Na starcie jesteśmy skazani na cenę 50 groszy w dół – i pytał wtedy, jak długo można wytrzymać finansowe skutki strefy niebieskiej.

Jak się okazuje, także w strefie czerwonej nie ma wciąż warunków do produkcji. 

Czy więc dla rolnika zmiana strefy to tylko zmiana koloru na mapie?

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (19)

 • cris 2019-04-22 09:37:57
  słuchajcie ludzie, podziękujemy PIS-owi przy urnach wyborczych. Te lenie nie robią nic żeby utrzymać polską hodowlę. W moim rejonie znaleziono raptem 3 dziki i strefa czerwona. Małych już nie ma ostatnie sztuki sprzedawali po 3,2zł/kg. Gdzie urząd ochrony konkurencji i konsumenta? GDzie izby rolnicze? to kradzież w biały dzień. Podziękujemy przy urnach wyborczych. Tylko w ten sposób możemy się odwdzięczyć.
 • hodowca 2019-04-19 20:33:18
  jeżdzimy trochę po Polsce na różne spotkania w strefach ,,w czerwonej i niebieskiej i z rozmów z hodowcami wynika że nigdzie ,,ale to nigdzie nie ma tak rygorystycznych przepisów dotyczących bio-asekuracji by najmniej nie są tak stosowane jak w białej podlaskiej, tam powiatowi mają inne podejście do rolników ,hodowców,,tłumaczymy i opowiadamy im jak u nas wyglądają kontrole a oni wręcz się z nas śmieją i mówią co wy za idiotów tam macie w powiecie, oni was wykończą ,,a my wiemy że im tylko o to chodzi ,,droga redakcjo niech ktoś się tym tematem zajmie dogłębnie bo to już nie idzie wytrzymać i tak zostało nas mało ,,w końcu dojdzie do rękoczynów i komuś coś się stanie ,,to jest normalny idiotyzm ,,parę miesięcy 4 kontrole to jest cyrk ,jak by coś się miało zmienić ...
  • Biała 2019-04-19 20:46:40
   W roku 2016 chodziły pogłoski że na odległość 30 km od granicy mają zniknąć rodzinne gospodarstwa ,czy nie uważasz że to właśnie do tego zmierza?
   • cris 2019-04-22 09:40:09
    w całej polsce zniknęły rodzinne gospodarstwa bo ubojnie które są duńskie i chińskie dyktują ceny. Ja mieszkam prawie 200km od granicy i w mojej okolicy już nie ma rodzinnego gospodarstwa. Są tylko 2 duże fermy i kilku głupich co tuczą usługowo dla Wipaszu.
   • ja 2019-04-22 09:54:23
    @cris a gdzie się podziały małe ubojnie? Splajtowały bo rolnicy woleli sprzedawać do dużych duńskich gdyż te dawały 10 gr więcej na kilogramie...
   • cris 2019-04-22 17:12:01
    nie do końca, małe ubojnie miały dużo kontroli którym nie podołali, były niszczone odgórnie od dawna. Poza tym małe ubojnie często oszukiwały rolników na płatnościach bo chcieli za szybko się dorobić.
   • ja 2019-04-22 17:46:25
    No właśnie mieli kontrole i musieli się modernizować aby spełniać te same normy co zagraniczne molochy. Ale rolnicy uważali tak jak ty, że te małe firmy ich oszukują i chcą się na nich dorobić... Ale nikt nie myślał o tym, że oni muszą się modernizować. Woleli sprzedać parę groszy drożej zagranicznemu molochowi. Małe firmy zbankrutowały, został monopol dużych rzeźni. Teraz przyszła pora na rolników. Duże rzeźnie wolą współpracować z dużymi fermami a małych rolników mają w (...)...
 • Paweł 2019-04-19 13:41:31
  Może Powiatowy Lekarz Weterynarii ma jeszcze sam osobiście biegać po gospodarstwach i pytać czy aby może ktoś nie chce rozpocząć hodowli świń? Czy wy wiecie ile tam osób pracuje... i za jakie pieniądze, ja nawet za pensje powiatowego nie chciałbym tam pracować , dodam że to nie sprawa PLW czy i kto jakie rekompensaty dostaje, jak ma się PLW takimi rzeczami przejmować to by nie miał czasu na zwalczanie, a widać jakoś opanował temat, może właśnie trzeba było tak restrykcyjnie do sprawy podejść....Inną sprawą jest że hodowcy nie zostali fajnie przez ministra potraktowani...ale pieniędzmi nie dysponuje PLW zrozumcie to!!!!
  • ktoś 2019-04-19 16:16:49
   Ty się głupio nie tłumacz. Problem nie w tym, kto do kogo przyjdzie. Niech się zwolnią, jak im mało.
   • Paweł 2019-04-19 16:33:30
    Już się lekarze zwalniają..to nie nauczyciele że nie mają gdzie pracować poza jedną instytucją, większość co siedzi w IW to już nielekarze albo lekarze na emeryturze co sobie dorabiają i i tak wszystko mają gdzieś bo mogą odejść w każdej chwili
   • ktoś 2019-04-19 19:42:14
    I dobrze, sam widzisz odchodzą a nic złego się nie dzieje, szerokiej drogi, nareszcie
  • Biała 2019-04-19 16:41:09
   Powiatowy pod względne finansowym ustawił siė świetnie nie kaźdego jest stać na auto z najwyższej półki czy budowę domu aż w stolicy...z kolei pracownice powiatowego mogä się przebranzowić najlepiej jak przyjmiesz te Rzeźniczki zdrowych świń pod swoje skrzydła.....
   • Paweł 2019-04-19 18:50:04
    No faktycznie świetnie się ustawił, PLW zarabia max. 4500 na rękę...
   • Biała 2019-04-20 07:36:13
    komu tych chcesz wmówić źe ma taką pensję jeżeli stać fo na budowę domu w stolicy i auto na które nie może sobie pozwolić nawet sędzia .....
 • max rolnik 2019-04-19 12:04:50
  podziekujcie pisowi za to wszystko,morze teraz zmienicie zdanie przy urnach wyborczych na kogo głosować.głosujecie na tych co ksiądz z ambony wskaze!cała wschodnia Polska to matecznik pisowsko-koscielny!!
  • wyborca 2019-04-19 12:19:56
   morze jest szerokie i głębokie a PSL-PO znajome nie strasz wyborami, bo to nie PiS zawiniło z ASF
   • max rolnik 2019-04-19 21:06:26
    napewno niezawiniło.doprowadziło jednak do likwidacji duzo gospodarstw rolnych utrzymujacych trzode ,wszystko pod dyktando zachodu .niejestem zwolennikiem po-psl,mysle co jeszcze musi sie stac w polskim rolnictwie zebys otworzył oczy na rzeczywistosc???
 • Biała 2019-04-19 11:39:48
  asf był skutecznym sposobem na likwidację polskich hodowli. ...w krajach w których mają asf świnie zupełnie legalnie importują do Polski gdyż mają skutecznych urzędników którzy dbają o interesy swoich rolników..... Powiatowy Rambo z Białej za pozwoleniem Rzeczpospolitej Polskiej wymordował zdrowe świnie gdyż stanowiły zagrożenie dla chorych dzików w lesie więc ardanowski za te szczególne zasługi powinien odznaczyć go medalem
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.239.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.