PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Co ma PiS do Kalemby?

Co ma PiS do Kalemby?

Jutro w Sejmie odbędzie się debata nad wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Stanisława Kalemby.Wniosek o odwołanie ministra złożyli 11 września posłowie PiS. Główny argument niezadowolonych? Marginalizowanie od 2007 roku polskiej wsi i rolnictwa.

„Wieś jest traktowana jako zasób i to zasób szczególnie łatwy do wykorzystania. 6 lat takiego traktowania skutkuje świadomą marginalizacją tego sektora gospodarczego oraz obszarów wiejskich, na których zamieszkuje przecież ponad 39 proc. ludności Polski” - czytamy w uzasadnieniu wniosku.

„Rzuca się w oczy przede wszystkim brak konkretnej koncepcji i chaos programowy”. „Najważniejsze decyzje dotyczące polskiego rolnictwa podejmowane są na forum Unii Europejskiej. Niezależnie od oceny tego faktu, skoro Polska zdecydowała się na oddanie części suwerenności w tym obszarze, tym energiczniej i aktywniej powinna współkształtować Wspólną Politykę Rolną. Rząd Donalda Tuska, w którym za wieś i rolnictwo odpowiadają politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie potrafi lub nie chce prowadzić aktywnej polityki europejskiej również w zakresie wsi i rolnictwa. Nie podjęto też skutecznych działań dla zapewnienia równomiernego wsparcia polskich rolników w ramach systemu płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi. UE nadal podtrzymuje nierówność wobec prawa wsparcia polskiego rolnika, w relacji do np. rolników niemieckich”.

Krytycznie oceniono też sytuację na rynkach rolnych: „Działania rządu na rynkach rolnych powinny stabilizować ceny surowców i produktów, chronić rynek przed spekulacją, utrzymywać odpowiedni poziom produkcji żywnościowej oraz zabezpieczać dochód rolników i ceny produktów spożywczych dla konsumentów. Rząd nie realizuje żadnego z tych celów, a często działa przeciwko nim, jak na przykład, gdy tolerował lukę prawną, która umożliwiła import na wielką skalę taniego zboża z Ukrainy w 2008 roku, czy spekulację na rynku cukru w 2011 roku i ostatnio na rynku zbóż i rzepaku w 2013 roku. Dobrowolnie i bez żadnego uzasadnienia zamknięto cukrownie w Łapach, Lublinie i Brześciu Kujawskim. Rząd zgodził się, również dobrowolnie, na redukcję limitu kwoty cukrowej o 366 tys. ton i w efekcie z eksportera cukru Polska zmieniła się na importera netto cukru.”

Szczególnie źle wygląda sytuacja na rynku wieprzowiny: „Na rynku wieprzowiny występuje systematyczny spadek pogłowia trzody chlewnej, które w lipcu 2012 roku liczyło 11,5 mln sztuk (jak w latach 60 tych XX wieku). W 2012 roku obserwowano spadek produkcji trzody chlewnej o 12,4 proc. przy jednoczesnym wzroście importu o 12,4 proc. Jedną z przyczyn obserwowanego regresu w tym sektorze rolnictwa był właśnie niekontrolowany import taniego mięsa z Niemiec w trakcie afery dioksynowej w styczniu 2011 roku, gdy jej ceny spadły o 30 proc.”

Brak reakcji rządu na rynku cukru: „Na rynku cukru w 2010 roku, w wyniku spekulacyjnych działań handlowców i producentów, nastąpił skokowy wzrost cen cukru, w marcu 2010 roku o 40 proc., a w relacjach do roku 2009 - o 80 proc. Na wyraźne działania o charakterze zmowy rząd i jego instytucje zareagowały zbyt późno i nieskutecznie.”

 Przedstawiono też zastrzeżenia wobec funkcjonowania Agencji Rynku Rolnego: „Afery wokół tej agencji, takie jak nagłośnione latem 2012 roku nagrania prezesa ARR, kumoterstwo i przekraczanie uprawnień w zakresie zatrudniania i zwalniania pracowników w ARR oraz niewłaściwe prowadzenie spraw rozdziału środków pomocy finansowej UE z tytułu odszkodowań za straty producentów warzyw, świadczą o braku jakiegokolwiek nadzoru ze strony Ministra.”

Sytuacja społeczna na wsi ma w związku z tym cechy zapaści. „Na obszarach wiejskich rozwija się bezrobocie strukturalne i występuje trwały wzrost bezrobocia w rolnictwie. Bezrobotni na wsi stanowili w końcu 2012 roku 43,9 proc. populacji bezrobotnych ogółem, chociaż na wsi mieszka tylko 39 proc. ludności kraju.”

Spadają dochody gospodarstw domowych na wsi, ubóstwem zagrożone jest co piąte:

„Dochody gospodarstw domowych na wsi stanowiły w środku okresu rządów PO-PSL w 2012 roku 72,9 proc. dochodów gospodarstw domowych w miastach ogółem i tylko 52,2 proc. dochodów gospodarstw domowych w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, i ten dysparytet wykazuje cechy trwałości, a w ostatnim czasie nawet się pogłębia. Jednocześnie dochody realne gospodarstw domowych rolników indywidualnych w 2010 roku kształtowały się na poziomie 93 proc. dochodów tych samych gospodarstw w 1995 roku. Obecnie ubóstwem ustawowym na obszarach wiejskich zagrożonych jest 21,3 proc. gospodarstw domowych, a ubóstwem skrajnym 13,1 proc. (ponad 2 razy więcej niż w mieście).”

W uzasadnieniu podano też złą sytuację doradztwa rolniczego, stan wiejskiej infrastruktury, likwidację wiejskich szkół, zgodę na brak wpływu na tworzenie warunków finansowania rozwoju zawodowego szkolnictwa rolniczego.

PiS przypomina, że 4 marca 2011 roku posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość złożyli wniosek o odwołanie ówczesnego ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

„Podstawą tego wniosku było 10 konkretnych i precyzyjnych zarzutów wobec Ministra:

1. Sukcesywne zmniejszanie środków finansowych na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich;

2. Brak aktywnej polityki europejskiej, a zwłaszcza skutecznych działań w kierunku wprowadzenia równych dopłat;

3. Brak przeciwdziałania rosnącym cenom środków do produkcji rolnej;

4. Opóźnienia w wykorzystaniu środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Polityki Spójności;

5. Doprowadzenie do destabilizacji rynków rolnych i brak przeciwdziałania niskim cenom skupu warzyw, mięsa i mleka oraz niszczenie polskiego rynku cukru i zamykanie cukrowni, brak jakichkolwiek działań wobec kryzysu cen żywności oraz brak działań zwiększających dochody rolników poza produkcją rolną;

6. Dezorganizacja i wprowadzenie chaosu w instytucjach zajmujących się rolnictwem;

7. Brak aktywnej polityki społecznej na terenach wiejskich;

8. Brak realizacji konstytucyjnego obowiązku wzmacniania gospodarstw rodzinnych;

9. Brak strategii rządu dla polskiego rolnictwa oraz dla poszczególnych branż;

10. Brak reakcji na słuszne postulaty Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Właściwie prawie wszystkie z postawionych przez nas zarzutów zachowują aktualność w odniesieniu do funkcjonowania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi aż do dnia dzisiejszego” – stwierdzono.

Ministra Sawickiego nie odwołano - w głosowaniu w dniu 25 marca 2011 w Sejmie, wniosek nie uzyskał większości. „Konsekwencją tego była kompromitacja Pana Ministra Marka Sawickiego, do której doszło ponad rok później w związku z tzw. „aferą taśmową” (…)” – przypominają autorzy wniosku o wotum nieufności .

Zarzucają ministrowi Kalembie, że nie ujawnia prawdy o rzeczywistym stanie środków dostępnych na rolnictwo w nowym okresie budżetowym.

PiS wynegocjowało lepsze warunki:

Wykres

Zmniejszy się poziom finansowania polskiego rolnictwa z krajowego budżetu. Brak rozwiązań dotyczących ochrony polskiej ziemi oraz tolerowanie patologii w ANR w obszarze sprzedaży nieruchomości rolnych SP. Brak zapowiedzianej ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Nastąpiła liberalizacja przepisów dotyczących GMO (w ramach ustawy o nasiennictwie). Brak propozycji prowadzących do stabilizacji na podstawowych rynkach rolnych oraz przeciwdziałania rosnącym cenom środków do produkcji rolnej. Brak aktywnej polityki społecznej na obszarach wiejskich. Nastąpiła rezygnacja z konsolidacji Agencji Rolnych (ARiMR i ANR) oraz brak ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Brak ustawy o utworzeniu Funduszu Gwarantowanych Świadczeń za sprzedane produkty rolne. Wreszcie nie nastąpiło uregulowanie spraw związanych z „ Łańcuchem żywnościowym” – wciąż jest problemem występowanie bardzo silnych, w sensie ekonomicznym, pośredników i dystrybutorów, i bardzo słabych ekonomicznie rolników.

„Owszem, wiązano z nim pewne, niewielkie zresztą, nadzieje, kiedy obejmował stanowisko. Po roku urzędowania widać jednak wyraźnie, że stał się on w tym czasie typowym ministrem rządu Donalda Tuska – biernym w kraju i za granicą oraz posłusznym w realizowaniu polityki liberalnej” – konkludują autorzy wniosku o odwołanie i dodają, że dalsze sprawowanie urzędu przez takiego jak ten ministra przynosi szkodę tam, gdzie najbardziej potrzebne jest wsparcie i poprawa.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • arszczecin 2013-10-10 08:51:29
  na szybko:
  zobacz na foto farmer.
  wg gus 1 dzik na 30 ha
 • mieciuch 2013-10-10 08:43:58
  @arszczecin
  No no. co roku tracić 60% upraw to już coś nie tak. To już podchodzi pod celowe wyłudzanie odszkodowań. Co wy tam za ziemie macie? Bagna orzecie? Dzików jak mróków macie?
 • arszczecin 2013-10-09 22:57:16
  heh ty wiesz co sie bedzie działo jak On to przeczyta? hehe.
  bamber znad wisły ma rzepaka, kukurydziaka na głowie , juz nawet tel nie odbiera.
 • jarki 2013-10-09 22:47:45
  bamber z nad wisły teraz ma rzepak na głowie
 • arszczecin 2013-10-09 22:22:50
  @ j , w trakcie. :) spróbuje w tym roku st w mono :)
  ty sie bracie nie śmiej. zapraszam do nas, zobaczysz te bogactwo , udacznictwo/nieudacznictwo na 20-50-100 ha.
  weź tez tego bambera z nad wisły, bo on się wybiera wybiera i dzika nie widzi.
  pochfa
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.217.174
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.