PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Co może rolnik, któremu odbiorca nie zapłacił za produkty?

Co może rolnik, któremu odbiorca nie zapłacił za produkty? Dlaczego rolnik nie może latami wyegzekwować należności za oddane towary? fot. Pixabay, Chronomarchie

Autor:

Dodano:

Tagi:

Otóż z pewnością może jedno: może się ubiegać…



I to długo.

- Chłodnia pod nazwą ,,Firma Handlowo Usługowa Export-Import Sebastian Onka" skupuje od rolników surowce tj. groszek zielony, fasola szparagowa, brokuły itd. – relacjonuje przebieg wydarzeń czytelnik. - Od 2014/2015 firma przestaje płacić. Rolnicy składają pozew do sądu gospodarczego. W 2016 roku uzyskujemy prawomocny wyrok zapłaty. W tym czasie firma przechodzi rewolucje, tworzy się spółka ,,Grupa Producencka Owoców i Warzyw, NATURA” (buduje ogromną chłodnię), która przejmuje wszystkie zobowiązania Onki, a chwilę potem ma problemy finansowe. Od 2017 r. jest w trakcie restrukturyzacji pod nadzorem zarządcy sądowego, ale we wrześniu 2018 ogłasza upadłość. Wchodzi syndyk – i do dnia dzisiejszego nic się nie dzieje w naszej sprawie.  W 2016 r. sprawa została także skierowana do prokuratury, w czerwcu 2017 akt oskarżenia trafia do sądu i zaczyna się sprawa karna - toczy się do dnia dzisiejszego. Do prokuratury zgłasza się tylko 15 poszkodowanych, chociaż nieoficjalnie wiem, że poszkodowanych rolników jest około 25 na kwotę miliona złotych.

I może ich być więcej – firma Handlowa Export-Import Sebastian Onka zachowała stronę internetową, na której podaje kontakt do siebie. Co ciekawe, podane telefony są nieczynne, a funkcjonuje tylko jeden adres internetowy – ten dotyczący… możliwości kontraktacji owoców i warzyw.

Poszkodowani rolnicy dowiadują się od sześciu już lat, jak bardzo skomplikowana jest ich sprawa – a firma się przekształca i rozbudowuje. I nic nie wynika z faktu, że należności dla rolników są bezsporne, a prokurator po dochodzeniu zarzuca firmie Onka wprowadzenie w błąd i doprowadzenie rolników do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

- Na początku zgłosiliśmy się do firmy windykacyjnej, która zapewniała, że bardzo szybko wyegzekwuje nasze należności, ale po podpisaniu umów i pełnomocnictwa kontakt z firmą się urwał – mówi czytelnik. - Doszły nas słuchy, że pan Onka dogadał się z tą firmą.... Po jakimś czasie sprawę naszą przejęła kancelaria adwokacka, która poprowadziła postępowanie w sądzie gospodarczym i uzyskała prawomocny nakaz zapłaty. Wtedy poprosili każdego z nas, abyśmy wpłacili na rachunek kancelarii kwotę 460 zł za jakieś opłaty związane z syndykiem. Po wpłaceniu pieniędzy na rachunek kancelarii, kontakt się urwał.

A dlaczego bezradny jest syndyk?

- Sąd od 24 października 2018 r. nie jest w stanie wysłać dokumentów do syndyka, dzięki którym syndyk miałby możliwość działania… - mówi rolnik. - Widać, że sąd działa na naszą niekorzyść. Pani adwokat, która prowadzi naszą sprawę, napisała pismo o zmianę sądu, gdzie toczy się aktualnie sprawa upadłości. Jak do tej pory bez żadnej odpowiedzi…

Do sądu karnego rolnicy złożyli wniosek, aby w razie skazania oskarżonego i zawieszenia wykonania mu kary został zobowiązany do wykonania w pół roku wcześniejszych wyroków, nakazujących zapłatę należności.

Kolejne posiedzenie sądu karnego – 5 lutego. Czy ostatnie? I ile podobnych spraw jest w kraju?

 

 

 



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (25)

 • wodo 2020-02-04 13:09:27
  Naprawdę trudno czasem wytrzymać czytając niektóre komentarze. Macie pretensje do sądów, że sprawy się wloką albo nie zapadają wyroki? Problem polega na tym, że prawo postępowania przed sądami wszelkiej maści jest skonstruowane w sposób, który zmusza sędziego do uwzględniania niepotrzebnych, głupich, nic nie wnoszących i mających na celu jedynie przeciągnięcie sprawy wniosków stron procesu. I to jest wykorzystywane bezwzględnie, a sędzia nie może ich olać bo tworzy podstawę do apelacji. W tak zwanym międzyczasie oskarżony ma czas na mataczenie, przepisywanie lub ukrywanie majątków itd. itp. Albo działa tak, jak opisał @Marcin. O całej reszcie – mającej wszystko w du..pie policji, prokuratorach, rzeczoznawcach, komornikach, syndykach, prawnikach, kosztach procesów, odszkodowaniach, nawiązkach nawet nie wspominam. Tylko pytanie brzmi – a co się zmieni jak PiS przejmie sądy? Co, ku..wa, nagle ich sądy będą szybsze, tańsze i bardziej sprawiedliwe? I cała reszta też nagle się zmieni na lepsze? Żaden z Was nie zwraca uwagi na podejście PiSdzielców do prawa. Od 5 lat wywracają do góry nogami praworządność twierdząc, że kolejne przepisy oni rozumieją inaczej, niektóre wyroki są dobre, a inne złe. Bo PiS ma monopol naprawdę i sprawiedliwość? I co im zrobicie? Nic Wam to nie przypomina? Zapytajcie rodziców czy za komuny jakiemuś członkowi PZPR prokurator albo sąd zrobił krzywdę? Zrozumcie, że tu nie chodzi o żadną „nadzwyczajną kastę sędziowską”. W sądach mamy instancyjność – proces, apelacja, kasacja – i w sądzie liczy się przepis prawa. Wieć trzeba zmienić przepisy prawa, a nie sądy. A jak jest w przypadku polityków? Politycy latają sobie bezprawnie samolotem, dają sekretarkom po 60 tyś pensji, bezprawnie dorabiają pracując jako marszałek, kradną z CBA 10 mln., okradają SKOKi, nie dopilnowali GetBack i ludzie stracili 2,5 mld. I co, ktoś poczuwa się do odpowiedzialności? Czy to przypadkiem nie oni są „nadzwyczajną kastą”. Do tej pory polityk mógł stanąć przed sądem, bo prokuratura i sąd były niezależne. A jak polityk obsadził prokuraturę i za chwilę obsadzi sądy to jak myślicie, ktoś mu postawi zarzuty i czy usłyszy wyrok skazujący?
  • Widocznie 2020-02-04 20:41:59
   @wodo ,aTo znaczy jesteś za tym aby było, jak było? Otwórz oczy, bo kasta palestry istnieje i interpretuje prawo jak chce. Twoja kochana złodziejska zmiana miała 8 lat na zrobienie coś w temacie, ale kolesi nie tknęli paluszkiem. Już wolę, aby próbowano uzdrowić , nawet nieudanie niż popełniać zaniechanie. Twoje argumenty o pisaniu prawa przez polityków PIS pod siebie są durne, bo ich kadencja szybko się skończy i przyjdą inni. tylko de,bil myśli, że mandat władzy ma dany na zawsze. Czy ty myślisz, że prawo w sejmie piszą siedzący 6tam lekarze, nauczyciele, leśnicy itp? Nie bądż naiwny, piszą je celebryci z palestry tak pokrętnie, .aby potem mogli se je interpretować stosownie do potrzeb i sytuacji.
   • wodo 2020-02-05 13:46:23
    Co to znaczy „żeby było jak było”? Co to znaczy „kasta”? Człowieku dajesz się omotać jak dziecko tymi propagandowymi zabiegami tracąc zdolność analizy faktów. Kto przy zdrowych zmysłach rozgania całą zorganizowaną i działającą strukturę tylko dlatego, że trafiło się 20 przestępców? A jeśli to robi to nie zastanawia Cię dlaczego to robi? Bo chce podporządkować ją sobie i w du..pie ma suwerena. I pogląd, że tylu ludzi jest niezadowolonych z wymiaru sprawiedliwości jest tu wredną manipulacją. A jak przyjdą nowi sędziowie to coś się zmieni? Co najmniej połowa podsądnych jest niezadowolona z wyroku i dalej tak będzie, bo jedna strona wygrywa, a druga przegrywa. A nawet jak wygrywa to bywa, że dalej jest niezadowolona, bo „odszkodowanie za niskie”. A słowo „kasta”? Co za hipokryzja. A lekarze to nie kasta, a policja, nauczyciele, rolnicy, geodeci, notariusze, wojskowi, czy w końcu POLITYCY. Każda ta kasta walczy o swoje, jak tu się najlepiej ustawić. I nie jest to złe pod warunkiem, że nie godzi bezpośrednio w innych i w ogólny porządek. I jak pomyślisz chwilę to dojdziesz do wniosku, że niemal każda „kasta” coś robi – policja gania przestępców, nauczyciele uczą dzieci, rolnicy produkują żywność, geodeci utrzymują porządek w nieruchomościach, notariusze potwierdzają zdarzenia, wojsko broni, nawet sędziowie coś robią rozstrzygając spory. A co robią politycy? No mnie się wydaje, że z małymi wyjątkami dbają jedynie o wybór siebie samego na następną kadencję. A to wymaga dbania o własną partię, bo to jej wódz układa listy wyborcze. Ty, ja i pozostali suwerenowie są ogłupiani jak za komuny mówieniem o nieustających sukcesach i walce z wrogami.
 • hgvv 2020-02-04 11:25:36
  Gadasz bzdury kolego, bo nie masz zielonego pojęcia . Rolnik jest najlepszym i najbardziej wiarygodnym klientem, gdyż łatwo od niego wyegzekwować bo posiada majątek nieruchomy w postaci ziemii, budynków, sprzętu i komornik ma co brać. Sprawdzić go też łatwo, bo są księgi wieczyste, wpisy w dziale obciążeń, a wiedza sąsiadów o jego kondycji jesy szeroka i łatwo dostępna, bo wiedzą sąsiedzi jak kto siedzi. Za to firmę skupującą, co dzisiaj płaci, ale jutro zamyka działalność ogłasza upadłość i otwiera drugą, a do windykacji pozostaje pieczątka, stara teczka i długopis. Ponadto jeśli rolnik spużni płatność, lub bierze na termin nikt mu tego nie robi harytatywnie, tylko dolicza odsetki jak w banku do ceny i fertig.
  • Marcin 2020-02-04 12:05:14
   I co z tego że Posiada ziemie, hektary, ciągniki, mam dłużnika ponad 100 hektarów u mnie jest tylko 15 tyś. zł. Przykład jak można brać i nie płacić: 1.Zakup nawozów z odroczonym terminem i brak zapłaty 2. olewanie wezwań do zapłaty do pół roku przeciąganie płatności 3. Nakaz zapłaty zgłoszenie przez rolnika odwołania następne pół roku albo dłużej 4. Możliwe (jak nie ma ) zrobienie dziecka żonie, kochance lub dziewczynie, rozwód i zasądzenie alimentów których nie płaci, a alimenty są pierwsze, co zostanie zabrane rolnikowi to idzie do jego żony, dziewczyny. 5. Komornik zajął nieruchomość rolnika, czy to już koniec otóż nie bawimy się dalej,: - licytacja działki, kupiec wylicytował i kupuje ok pół roku od wyceny do 1 licytacji - podstawiona osoba która wylicytowała rezygnuje z zakupu przepada rękojmia i następne pół roku do roku - następna licytacja kto inny kupił chce zapłacić i stop - zadłużony rolnik złożył odwołanie bo za niska cena zabawa trwa rok do dwóch lat w końcu sąd "odwołania są bezzasadne" i wzywa po 2 latach kupca do zapłacenia za działkę, kupiec odmawia bawimy się od początku I tak można przez kilkanaście lat unikać zapłaty, aż dojdzie do emerytury, hipoteka pod kredytami i nie do ruszenia lub dożywocie dziadków w księgach czego nikt nie chce kupić. Co z tego, że rolnicy mają ziemię i sprzęty Jak trafi na dobrego prawnika to go tak poprowadzi że przez kilkanaście lat może przeciągać. A poza tym z czego Ci zapłaci jak budynki i maszyny pod kredytami bo "UNIJA DAŁA", a mu mleczarnia splajtowała lub za bydło nie zapłacili.
   • KzO 2020-02-04 12:34:30
    Muszę sobie skopiować ten post. Dziękuję za instrukcje
   • Widocznie 2020-02-04 20:18:31
    jesteś słabym biznesmenem, że nie wiedziałeś, że ten pseudorolnik siedzi na długach. Każdy jego sąsiad by ci to powiedział. Poza tym jeśli mu jak piszesz nie zapłacili za bydło, mleko, to miej pretensje do swoich kumpli biznesmenów, bo skąd ma wziąć, skoro mu nie płacą? Co do sytuacji prawnej, no to dalej wspieraj kastę nadzwyczajną, która zamiast stosować prawo, to interpretuje je jak chce. Jeden za potrącenie przechodnia na przejściu idzie (i słusznie) do więzienia, a drugi, jadąc po pijaku, bez prawa jazdy po potrąceniu 70-cio letniej staruszki na przejściu jest uniewinniony, bo staruszka wtargnęła na jezdnię, albo on miał pomroczność jasną.Rozpieprzyć tą kastę, bo gorzej być już nie może!
 • Marcin 2020-02-04 11:01:55
  Rolnicy też nie płacą za nawozy, ŚOR, to jest plaga i trzeba z tym walczyć, wszyscy przedsiębiorcy nie czekajcie do "15" jak wpłynie zapłata za mleko, lub bydło, miesiąc max po terminie, 2 wezwania do zapłaty i do sądu jak nie zapłaci. Co wam po takim kliencie, jeszcze z marży mu zjedziesz bo dużo bierze, co z tego jak ci nie zapłaci.
  • budżet 2020-02-04 11:16:47
   poczekaj na uchwalenie budżetu i wpłacenie pomocy po suszy
  • Ja 2020-02-04 11:33:05
   Rolnicy to ogólnie dobrzy płatnicy są wyjątki takie jak duże gospodarstwa.którę chcą upustów a potem zwlekają z zapłatą.
 • XY 2020-02-04 09:47:06
  Przeprowadzić własne śledztwo ,ustalić powiązania ,adresy , ustalić kto ,za co i dlaczego ,i przekazać organom odpowiednim i mediom .Widać że jest zmowa kilkoro pasożytów którzy znają prawo i wiedzą jak je ominąć ale jak się zapuka niespodzianie do ich życia i rodziny to zawsze działa bo tracą poczucie bezkarności i nie są już anonimowi
 • Zygmunt 2020-02-04 08:53:02
  sprawiedliwość jeszcze istnieje. W mojej okolicy też jest cwaniaczek bamber. A to za nawozy nie zapłacił w ilościach tirowych, a to rolnikowi innemu za zboża jest dłużny, za śor jeszcze innej firmie wisi, a wszystkim się w oczy śmieje i stać go na nowy samochód z salonu. Krewniak adwokat i swoje znajomości ma. Jakieś było zdziwienie, gdy w grudniu w asyście suki zajechał komornik. Czas na spłatę do końca stycznia albo licytacja. Od wizyty komornika nie patrzy ludziom w oczy. W każdej branży są cwaniaczki i złodzieje.
  • Miki2 2020-02-04 09:07:01
   No ale z artykułu wynika że ani komornik ani syndyk nie może rolniką patrzeć w oczy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.146.10
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.