Do zadań pełnomocnika ministra do spraw ochrony zwierząt należy opiniowanie projektów aktów prawnych oraz analizowanie, ocena i monitorowanie funkcjonowania przepisów w tym zakresie, a także identyfikacja najważniejszych problemów w zakresie ochrony zwierząt.
Pierwszego pełnomocnika ministra rolnictwa i rozwoju wsi do spraw ochrony zwierząt 26 czerwca 2020 r. wyznaczył Jan Krzysztof Ardanowski. Został nim Wojciech Albert Kurkowski. Jednym z jego najważniejszych zadań jest opiniowanie przygotowywanych aktów prawnych.
Nie ustrzegło to ministra Ardanowskiego przed zaskoczeniem, jakim było przedstawienie dwa miesiące później projektu nazywanego „Piątka dla zwierząt”, przygotowanego przez posłów, których reprezentował obecny minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Teraz minister Grzegorz Puda odpowiedział na interpelację posłów Pawła Szramki i Jarosława Sachajki, którzy pytali:
„1) Ile aktów prawnych w zakresie ochrony zwierząt oraz dobrostanu zwierząt zostało dotychczas zaopiniowanych przez pełnomocnika?
2) W jaki sposób pełnomocnik monitoruje funkcjonowanie przepisów? Z jakimi organizacjami współpracuje przy analizowaniu i opiniowaniu funkcjonowania przepisów w zakresie ochrony zwierząt oraz dobrostanu zwierząt?
3) Czy Ministerstwo ustaliło już priorytety w działaniu w zakresie ochrony zwierząt na rok 2021? Jeżeli tak, to jakie one są?
4) Czy w ramach pracy pełnomocnika istnieją zespoły eksperckie doradzające mu w określonych dziedzinach związanych z jego działalnością? Jeżeli tak, to kto w nich zasiada i jakie są ich kompetencje?”
Odpowiadając na te pytania minister przypomniał, jakie kompetencje ma pełnomocnik. Jak przyznał, do jego zadań należy m.in.: „opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie ochrony zwierząt oraz analizowanie, ocena i monitorowanie funkcjonowania przepisów w tym zakresie, identyfikacja najważniejszych problemów w zakresie ochrony zwierząt, współpraca z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, oraz organizacjami zrzeszającymi rolników i hodowców zwierząt, współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego obejmująca ich zadania w zakresie ochrony zwierząt oraz promowanie pozytywnych zachowań wobec zwierząt.”
Pełnomocnik sam dobiera metody i sposoby realizacji tych zadań. Publikowane raporty miesięczne informują o zorganizowanych spotkaniach. „W wyniku tych spotkań i prowadzonych prac z ekspertami, Pełnomocnik przedstawił założenia regulacji dotyczących wymagań weterynaryjnych dla schronisk dla zwierząt. Założenia te, przekazane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez Pełnomocnika, były przedmiotem dalszych prac legislacyjnych w Ministerstwie i podlegały ocenie pod kątem merytorycznym oraz prawnym i zostały częściowo wykorzystane w pracach nad projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt.”
Więcej o tym projekcie: W kojcu 9 m dla psa, czy też może wystarczą 4 m kwadratowe?
Odpowiadając na pytanie o priorytety w zakresie ochrony zwierząt na rok 2021, minister Grzegorz Puda poinformował, „że poprawa dobrostanu zwierząt gospodarskich jest jednym z ważnych kierunków prac Ministerstwa”.
„Dobrostan zwierząt” z PROW będzie rozszerzony i kontynuowany w następnym unijnym okresie budżetowym.
Więcej o planach dotyczących „Dobrostanu zwierząt” z PROW:
Zmiany w „Dobrostanie zwierząt” z PROW już od marca
Jaki „Dobrostan zwierząt” w nowej WPR?
Cała odpowiedź ministra na interpelację – w załączniku.
Jak natomiast można przeczytać w raporcie pełnomocnika za grudzień, on sam wskazał w przygotowanej przez siebie odpowiedzi na tę samą interpelację dużo więcej aktów prawnych, którymi się zajmował.
Były to:
„- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczególnych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt.
Po spotkaniach i konsultacjach z organizacjami i podmiotami gospodarczymi zajmującymi się prowadzeniem schronisk dla zwierząt została przygotowana przez Pełnomocnika ds. Ochron Zwierząt i jego Zespół Ekspertów nowelizacja tego rozporządzenia. W przygotowaniach i konsultacjach brały udział także zespoły z GIW, KIL-Wet, Departamentu Bezpieczeństwa Żywności Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Departamentu Prawnego MRiRW.
Nowelizacja gotowa do podpisu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi od dnia 07.10.2020.
- Po spotkaniach i konsultacjach z przedstawicielami organizacji posiadającymi w swym statucie zapis o ochronie zwierząt oraz przedstawicielami organizacji rolniczych prowadzone były prace nad nowelizacją aktualnej Ustawy o Ochronie Zwierząt.
- Przygotowano projekt do nowelizacji UOOZ dotyczący obowiązkowego czipowania psów i kotów w Polsce, a także stworzenia centralnej bazy danych. W tej sprawie doprowadzono do podpisania listu intencyjnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Krajową Izbą Lekarsko - Weterynaryjną, przy wsparciu GIW.
- W związku z pracami nad Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i RW dotyczącym schronisk dla zwierząt pracowano także nad nowelizacją Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącym zasad i warunków wyłapywania zwierząt bezdomnych.
- Po spotkaniach ze przedstawicielami środowisk rolniczych analizowano rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie minimalnych warunków utrzymywania zwierząt gospodarskich.
- Po analizie przepisów dotyczących transportu zwierząt gospodarskich rozpoczęto prace nad nowelizacją przepisów dotyczących uboju z konieczności zwierząt nienadających się do transportu ze względu na stan zdrowia.
– Prace na uprawnieniami kontrolnymi Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie nadzoru nad kontrolą dobrostanu zwierząt gospodarskich i towarzyszących.
- Wspólnie z Głównym Lekarzem Weterynarii przygotowano zalecenia dotyczące sprzedaży detalicznej żywych ryb konsumpcyjnych.
- Rozpoczęto prace nad przepisami związanymi z poprawą dobrostanu zwierząt gospodarskich.
- Podczas posiedzenia Senatu RP w dniu 23.09.2020 Pełnomocnik przedstawił swoją opinie dotyczącą nowelizacji UOOZ.”
Poza tym pełnomocnik podał, jaki jest skład zespołu eksperckiego, który mu doradza.
Szczegóły w załączonym raporcie.
Na uwagę zasługuje też załączony „KOMENTARZ Pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. Ochrony Zwierząt”, wystosowany 18 września 2020 r. po uchwaleniu przez Sejm „Piątki dla zwierząt” i „Oświadczenie” w tej samej sprawie z 9 września 2020 r.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)