Do redakcji farmer.pl piszą rolnicy, którzy skarżą się na problemy ze składaniem wniosków przez aplikację "Zgłoś szkodę rolniczą".

- W godzinach 8-17 złożenie wniosku jest praktycznie niemożliwe. Aplikacją się zawiesza lub działa bardzo wolno. Wnioski, które zawierają kilkanaście i więcej działek wypełnia się godzinami. Dziś 03.10.2022 o godzinie 19.00 aplikacja również sprawia wielkie problemy. Czy można wywrzeć na twórcach przedłużenie terminu składania wniosków np. do 15 listopada? Proszę o interwencję - napisał do nas Pan Grzegorz.

Więcej na temat zarządzania ryzykiem w produkcji rolnej już wkrótce, podczas konferencji "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie" 27 października br. w Jachrance. Zarejestruj się już dziś!

Pytanie Pana Grzegorza skierowaliśmy do Biura Prasowego w resorcie rolnictwa.

- MRiRW uprzejmie informuje, że administratorem publicznej aplikacji jest Centralny Ośrodek Informatyki, który zapewnia dostępność w zakresie działania aplikacji oraz usuwa problemy systemowe - napisał w odpowiedzi Dariusz Mamiński, radca w Wydziale Prasowym Departamentu Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dlatego - jak radzi Dariusz Mamiński - w przypadku występującego problemu z aplikacją suszową można skierować zapytanie pod adres email: susza@coi.gov.pl wraz z podaniem danych:

1. screen ( co jest widoczne) z aplikacji po zalogowaniu
2. numer identyfikujący producenta rolnego

- Powyższe informacje pomagają zidentyfikować utrudnienie i bezzwłocznie rozwiązać problem - zaznacza ekspert resortu rolnictwa.

Czy jest szansa na wydłużenie terminu składania wniosków o oszacowanie strat?

Z odpowiedzi na pytanie, czy w obliczu zgłaszanych przez rolników problemów z aplikacją, przewiduje przedłużenie czasu na złożenie wniosku o oszacowanie strat - który jak wiemy upływa 15 października - o miesiąc, albo i dłużej - jak chciałaby tego np. Wielkopolska Izba Rolnicza, niestety nie wynika, że resort rolnictwa planuje takie działanie.

Zatem należy się spodziewać, że 15 października będzie w tym roku ostatnim dniem na złożenie wniosku o oszacowanie szkód.