Jeżeli respondent ze względu na sytuację epidemiczną obawia się bezpośredniego kontaktu, rachmistrz spisowy poinformuje go o możliwości udzielenia obowiązkowych informacji przez telefon – to główna treść wyjaśnienia, jakie prowadzący spis rolny GUS przedstawił Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
Czy sytuacja epidemiologiczna pozwala, aby rachmistrzowie podczas trwającego spisu rolnego mogli przeprowadzać wywiad bezpośrednio, w gospodarstwie rolnym? – takie pytanie trafiło do Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z pandemią.
Jak informuje RPO za GUS, od 10 października 2020 r. rachmistrze spisowi przeprowadzają powszechny spis rolny w formie wywiadów bezpośrednich. GUS zapewnia, że wywiady są realizowane z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych.
Natomiast jeżeli respondent ze względu na sytuację epidemiczną obawia się bezpośredniego kontaktu, rachmistrz spisowy poinformuje go o możliwości udzielenia obowiązkowych informacji przez telefon. Wywiad będzie prowadzony przez telefon także wtedy, gdy użytkownik gospodarstwa rolnego objęty jest kwarantanną lub izolacją domową. O metodzie przeprowadzenia wywiadu (przez telefon lub bezpośrednio u respondenta) decyduje każdorazowo Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego w porozumieniu z rachmistrzem spisowym - podano.
Spis kończy się z końcem listopada i przebiega według stanu na 1 czerwca 2020. W okresie pandemii koronawirusa podstawową formą realizacji przedsięwzięcia jest samospis internetowy.
Więcej: 16 września ruszyły telefoniczne wywiady do spisu rolnego
Jakie kary za odmowę udziału w spisie rolnym?


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)