PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy jest możliwość podwyższenia progów dywersyfikacji upraw i EFA?

Czy jest możliwość podwyższenia progów dywersyfikacji upraw i EFA?
Mieszanka gorczycy i facelii błękitnej; Fot. Katarzyna Szulc

Wielkopolska Izba Rolnicza złożyła w lipcu br. wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozważenia możliwości podwyższenia powierzchni wolnej od konieczności spełnienia warunków EFA i dywersyfikacji. Resort udziela odpowiedzi.



W uzasadnieniu swojego wniosku samorząd rolniczy województwa wielkopolskiego podał, że stosowany przez rolników program poplonu ścierniskowego powoduje zmniejszenie zasobów wodnych znajdujących się w glebie. Wskazał przy tym, że brak dostatecznej ilości wody w Wielkopolsce jest coraz bardziej dotkliwy dla rolników, którzy często nie mają możliwości wykonania określonych zabiegów agrotechnicznych. Zgodnie z zaleceniami termin siewu międzyplonu ścierniskowego mija 20 sierpnia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało, że progi powierzchniowe określone dla wymogu dywersyfikacji upraw oraz wymogu utrzymania obszarów proekologicznych (EFA) wynikają z przepisów unijnych, dlatego państwo członkowskie nie ma możliwości ich podwyższania.

Zgodnie z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013, gospodarstwa, w których występuje:

  • Od 10 do 30 ha gruntów ornych – zobowiązane są do prowadzenia co najmniej 2 różnych upraw na gruntach ornych, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych
  • Powyżej 30 ha – zobowiązane są do prowadzenia co najmniej 3 różnych upraw na gruntach ornych, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 95 proc. gruntów ornych.

Zgodnie z wymogami ww. rozporządzenia, obowiązek utrzymania obszarów proekologicznych dotyczy również rolników posiadających co najmniej 15 ha gruntów ornych.

W przepisach unijnych przewidziano jednak szereg wyłączeń z obowiązku stosowania dywersyfikacji upraw i wymogu EFA . Mowa jest o włączeniach ze względu m.in. na znaczny udział trwałych użytków zielonych lub gruntów wykorzystywanych do uprawy trawy lub innych pastewnych roślin zielonych lub gruntów ugorowanych w gospodarstwie. W przypadku wymogu EFA dodatkowo także upraw roślin strączkowych.

Wyłączenia te zostały określone w przepisach UE – art. 44 ust. 3 rozporządzenia nr 1307/2013 (dla dywersyfikacji upraw) oraz w art. 46 ust. 4 rozporządzenia nr 1307/2013 (dla wymogu EFA).



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.210
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.